زمان حدودی برگزاری دومین کنفرانس صلح اوکراین مشخص شد

کدخبر: ۶۵۳۹۰۲
اقتصادنیوز: رئیس بخش ارتباطات وزارت خارجه سوئیس تاریخ احتمالی برگزاری دومین کنفرانس صلح اوکراین را اعلام کرد.
زمان حدودی برگزاری دومین کنفرانس صلح اوکراین مشخص شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رئیس بخش ارتباطات وزارت خارجه سوئیس در پاسخ به پرسشی درباره تاریخ احتمالی برگزاری دومین کنفرانس صلح اوکراین، اظهار کرد: این کنفرانس ممکن است قبل از برگزاری انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری آمریکا یعنی پیش از تاریخ ۵ نوامبر (۱۵ آبان)، برگزار شود.

خبر مرتبط
دیدار سالیوان با دبیر شورای امنیت ارمنستان در حاشیه کنفرانس صلح اوکراین

اقتصادنیوز: دبیر شورای امنیت ارمنستان و مشاور امنیت ملی آمریکا در حاشیه کنفرانس صلح اوکراین با یکدیگر دیدار و رایزنی کردند.

در کنفرانس صلح اوکراین که به میزبانی سوئیس از روز گذشته (شنبه) در استراحتگاه «بورگنستاک» سوئیس برگزار شد، روسیه و چین غایب بودند؛ گفت وگوهایی که حول محور طرح صلح ۱۰ ماده‌ای زلنسکی که در اواخر سال ۲۰۲۲ ارائه شده بود، تنظیم شد.

بیانیه پایانی اجلاس صلح اوکراین در سوئیس امروز (یکشنبه) در حالی صادر شد که در آن هیچ راه حل مشخصی برای دستیابی به صلح در منطقه به چشم نمی‌خورد.

در بیانیه پایانی نسبت به تمامیت ارضی همه کشورها از جمله اوکراین تاکید و اعلام شد که اعتقاد بر این است رسیدن به صلح مستلزم مشارکت و گفت‌ وگو بین همه طرف‌ها است.

این اعلامیه همچنین خواستار تبادل کامل اسیران جنگی شد اما همه شرکت کنندگان از این سند حمایت نکردند.

هند، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از جمله کشورهایی بودند که در فهرست کشورهای حامی بر روی صفحه نمایش در اجلاس قرار نگرفتند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس درباره کاهش خطر حادثه ناشی از حمله به تاسیسات هسته‌ای اوکراین نیز بحث کردند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در سخنانی در این اجلاس ضمن اعلام حمایت دوباره کشورش از اوکراین، گفت: وقتی صلح عادلانه و پایدار حاصل شود، همه ما برای کمک به بازسازی اوکراین حاضر هستیم.

ویولا آمهرد رئیس جمهور سوئیس نیز در سخنانی گفت: یک پرسش کلیدی باقی می‌ماند که روسیه چگونه و چه زمانی می‌تواند در روند برقراری صلح شرکت کند؟

وی ادامه داد: ما در بسیاری از اظهارات شما این را شنیده‌ایم که یک راه‌حل پایدار باید هر دو طرف را شامل شود.

رئیس جمهور سوئیس افزود: ولودیمیر زلنسکی (رئیس جمهور اوکراین) نگفت که آیا آماده است مستقیماً با ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) به مذاکرات برای پایان دادن به مناقشه وارد شود یا خیر؟، هرچند که در گذشته مذاکره مستقیم با او را رد کرده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی