دلیل اصلی فلجی در خواب

کدخبر: ۶۵۴۱۱۰
اقتصادنیوز : بختک فقط باوری مختص ایرانیان قدیم نیست و از آنجایی که پدیده‌ای است که برای تمام انسان‌ها به طور مشترک ممکن است درخواب رخ دهد در جوامع مختلف با نام‌ها و افسانه‌های متفاوت به آن باور داشته‌اند. این باور تا حدی در میان اروپایی‌ها رایج بوده که هنری فوسلی نقاش سوئیسی در قرن هجدهم تابلویی از بختک کشیده که امروز مشهورترین نقاشی وی است.
دلیل اصلی فلجی در خواب

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، بختک فقط باوری مختص ایرانیان قدیم نیست و از آنجایی که پدیده‌ای است که برای تمام انسان‌ها به طور مشترک ممکن است درخواب رخ دهد در جوامع مختلف با نام‌ها و افسانه‌های متفاوت به آن باور داشته‌اند. این باور تا حدی در میان اروپایی‌ها رایج بوده که هنری فوسلی نقاش سوئیسی در قرن هجدهم تابلویی از بختک کشیده که امروز مشهورترین نقاشی وی است.

 اما بختک در واقع پدیده‌ای علمی است با نام فلج خواب که آن را ناتوانی در حرکت در عین هوشیاری توصیف کرده‌اند. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بین مراحل بیداری و خواب به سر می‌برد. در طول این موقعیت انتقالی از بیداری به خواب، ممکن است برای چند ثانیه تا چند دقیقه نتوانید حرکت یا صحبت کنید. فلج خواب می‌تواند بین چند ثانیه تا ۲۰ دقیقه طول بکشد.

 نارکولپسی یک اختلال خواب مربوط به دستگاه عصبی است. فلج خواب ممکن است با سایر اختلالات خواب از جمله «نارکولپسی» همراه باشد. در این اختلال فرد مبتلا، میزان خواب بیش از اندازه‌ای را تجربه کرده و ممکن است به یک‌باره، چندین و چند مرتبه در طول شبانه‌روز به خواب رود.

 کسانی که دچار فلج خواب می‌شوند به صورت ژنتیکی از دیگر اعضای خانواده به ارث برده‌اند. اگر فردی در بین اعضای خانواده یا فامیل درجه یک شما به مشکل فلج خواب دچار باشد، احتمال آنکه شما هم به این مشکل دچار شوید بیشتر خواهد بود.

 در زمان فلج خوب فرد به دلیل اینکه توانایی تکان دادن عضلات خود را ندارد، دچار احساس ترس و نگرانی می‌شود. البته ترس و نگرانی وی لزوما به دیدن کابوس ربطی ندارد و به دلیل وضعیت جسمی خاصی (احساس خفگی و فشار روی قفسه سینه) است که به طور موقت دچار آن شده است.

 آیا فلج خواب قابل درمان است؟ پاسخ به این سؤال مثبت است. افرادی که به صورت مداوم دچار فلج خواب می‌شوند حتما باید به پزشکان فلوشیپ طب خواب مراجعه کنند تا هر چه زود اختلالات خواب آن‌ها درمان شود. فلج خواب درمان دارویی نیز دارد و این داروها با بالابردن سطح دوپامین و گاهی ریتالین به بیمار در درمان فلج خواب کمک می‌کنند.

 استرس و اختلال در برنامه خواب از دلایل فلج خواب عنوان شده‌اند. اضطراب اجتماعی یا اختلال هراس نیز تا حد زیادی با فلج خواب مرتبط دانسته‌ شده‌اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی