اقدام مهم پوتین درباره طالبان/ خروج از فهرست گروه‌های تروریستی

کدخبر: ۶۵۴۹۹۱
اقتصادنیوز: «رزا اتونبایوا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گفت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بزودی حکم خارج کردن طالبان از فهرست گروه های تروریستی را امضا خواهد کرد.
اقدام مهم پوتین درباره طالبان/ خروج از فهرست گروه‌های تروریستی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، اتونبایوا به خبرگزاری تاس اعلام کرد که سازمان ملل تصمیم روسیه برای خارج کردن طالبان از فهرست سازمان‌های ممنوعه را می‌پذیرد.

وی افزود: این یک مساله حیاتی است و هیچ بحثی درباره آن وجود ندارد. تا جایی که من می‌دانم پوتین به زودی حکمی امضا می‌کند و طالبان از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج خواهد شد.

اتونبایوا تاکید کرد: همانطور که می‌دانید گام اول در این زمینه را قزاقستان برداشت. این یک تصمیم سیاسی توسط این کشورهاست و ما آن را خواهیم پذیرفت.

ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان پیشتر به خبرگزاری تاس گفته بود که وزارتخانه‌های دادگستری و خارجه روسیه به پوتین در باره امکان حذف نام سران طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی گزارش داده‌اند.

وی افزود: دولت طالبان از زمان روی‌کار آمدن در افغانستان در سال ۲۰۲۱، راه درازی را برای به‌رسمیت شناخته شدن طی کرده است. اما هنوز چند مانع وجود دارد که باید بر آن غلبه کرد که پس از آن، رهبری روسیه تصمیم خواهد گرفت.

در همین حال، قاسم جومارت توکایف رئیس جمهوری قزاقستان به طور رسمی خارج شدن طالبان از فهرست گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی این کشور را اعلام کرد.

فعالیت گروه طالبان در سال‌های ۱۹۸۶-۱۹۸۷ آغاز شد و در بسیاری از کشورهای جهان به‌عنوان یک سازمان تروریستی ممنوعه شناخته شده است.

این گروه از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ بر افغانستان حکومت کردند و در سال ۲۰۲۱ پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور به قدرت بازگشت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی