واکنش روسیه به حملات اوکراین به نیروگاه اتمی زاپروژیا

کدخبر: ۶۵۵۳۱۰
اقتصادنیوز: سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو اقدامات لازم را برای توقف حملات نیروهای مسلح اوکراین به نیروگاه اتمی زاپروژیا را انجام می‌دهد.
واکنش روسیه به حملات اوکراین به نیروگاه اتمی زاپروژیا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «ماریا زاخارووا» سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در اظهار نظر درباره حملات اخیر اوکراین به شهر انرژیگودر گفت: روسیه همه اقدامات را برای محروم کردن دولت کیف از فرصت حمله به تاسیسات انرژی انجام خواهد داد.

خبر مرتبط
غول صنعت تسلیحات آلمان برای کی‌یف گلوله می‌سازد/ دولت آلمان برای اوکراین سفارش داد

اقتصادنیوز: شرکت اسلحه‌سازی راین متال غول صنعت تسلیحاتی آلمان با انعقاد قراردادی ۸.۵ میلیارد یورویی با دولت این کشور رکورد جدیدی در دریافت سفارش ساخت مهمات توپخانه به ثبت رساند.

وی دراین‌باره گفت: ماهیت سیستماتیک حملات اوکراین به نیروگاه اتمی زاپروژیا و دیگر تأسیسات انرژی روسیه، تمایل نسبتاً ثابت و عمدی را نشان می دهد که هدف آن وارد کردن صدمات جبران ناپذیر به اقتصاد روسیه و ایجاد خطر یک فاجعه انسانی است که امنیت را به خطر می اندازد. کل قاره اروپا در خطر است.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه تأکید کرد: کشور ما با درک میزان غیرقابل اعتماد بودن رژیم زلنسکی، تمام اقدامات لازم را در رابطه با وی انجام خواهد داد تا فرصت انجام حملاتی از این دست را از رژیم کی یف سلب کند.

زاخارووا همچنین گفت: ین اولین بار نیست که رژیم زلنسکی بی توجهی کامل خود را به مسائل مربوط به امنیت تاسیسات هسته ای غیرنظامی نشان می دهد. اعمال نفوذ خارجی بر تصمیم گیری پرسنل نیروگاه است. این امر از جمله در اصرار آنها برای ایجاد خطر برای کارکنان نیروگاه زاپروژیا در انجام وظایف خود و در تلاش برای اعمال نفوذ خارجی بر تصمیم گیری توسط پرسنل نیروگاه آشکار می شود.

نیروهای مسلح اوکراین در ۱۹ و ۲۱ ژوئن به زیرساخت‌های انرژی و نیروگاه زاپروژیا حمله کردند.

در ۱۹ ژوئن، چهار هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی ایستگاه «لوچ» را منهدم کردند که باعث قطعی انرژی و آب در شهر شد که چند ساعت طول کشید. در ۲۱ ژوئن، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت که آسیب های وارد شده به پست لوچ تأثیر مستقیمی بر ایمنی و امنیت هسته‌ای داشته است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی