در چین رخ داد؛

سقوط راکت ماهواره‌بر حادثه‌آفرین شد+جزئیات

کدخبر: ۶۵۵۳۴۲
اقتصادنیوز: بقایای پیشران یک موشک چینی در نزدیکی یک منطقه پرجمعیت در این کشور سقوط کرده است اما گزارشی از آسیب جانی تاکنون منتشر نشده است.
سقوط راکت ماهواره‌بر حادثه‌آفرین شد+جزئیات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  موشک لانگ مارچ دوسی(Long March ۲C)، حامل ماهواره SVOM، از مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ(Xichang) در ساعت ۳:۰۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۰:۳۰ به وقت ایران) در روز ۲۲ ژوئن(دوم تیر) پرتاب شد.

به نقل از اسپیس‌نیوز، با وجود پرتاب موفقیت آمیز، ویدئویی که در شبکه اجتماعی ویبو فراگیر شده نشان می‌دهد که بقایای موشک اندکی پس از پرتاب بر فراز یک منطقه پرجمعیت سقوط کرد. ماموریت SVOM، همکاری بین اداره ملی فضایی چین(CNSA) و مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه(CNES بود که با هدف بررسی تشعشعات پرانرژی ناشی از انفجارهای پرتو گاما با استفاده از ابزارهای علمی پیشرفته فرانسوی و چینی به فضا پرتاب شد. این ابزارهای علمی شامل تلسکوپ میکروکانالی اشعه ایکس(MXT) و یک تلسکوپ تخصصی متمرکز بر اشعه ایکس است.

انفجارهای پرتو گاما انفجارهای شدید انرژی الکترومغناطیسی هستند که تصور می‌شود در هنگام مرگ ستارگان عظیم یا برخورد بین آنها رخ می‌دهد. درک این پدیده‌ها می‌تواند درکی در مورد تکامل ستاره‌ها و تشکیل سیاهچاله‌ها ارائه دهد.

سقوط پیشران موشک در نزدیکی شهرستان گایدینگ در استان گوئیژو چین رخ داده است.

با سقوط این بقایا از آسمان، مردم در منطقه برای حفظ ایمنی خود در حال فرار هستند. موشک لاگ مارچ دوسی از پیشرانه هایپرگولیک، تتروکسید نیتروژن و دی متیل هیدرازین نامتقارن (UDMH) استفاده می‌کند که سمی هستند و در صورت تماس می‌توانند خطراتی برای سلامتی ایجاد کنند.

مقامات معمولا هشدار می‌دهند و مناطقی را که در معرض خطر تلقی می‌شوند در طول پرتاب‌ها تخلیه می‌کنند تا صدمات احتمالی را کاهش دهند. پرتاب SVOM بیست و نهمین پرتاب چین در سال را رقم زد که بخشی از یک برنامه گسترده‌تر برای انجام حدود ۱۰۰ پرتاب در سال ۲۰۲۴، از جمله ماموریت‌های تجاری است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی