درخواست مهم از امیر قلعه نویی در آستانه مقدماتی جام جهانی

کدخبر: ۶۵۶۳۳۷
قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی ایران که از همان روز نخست نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران شمشیر را برای منتقدان از رو بسته و به هر کس انتقادی می‌کند برچسب «مغرض» و«بی‌سواد» و «اجنبی‌پرست بودن» می‌زند.
درخواست مهم از امیر قلعه نویی در آستانه مقدماتی جام جهانی

به گزارش اقتصادنیوز، روزنامه اعتماد نوشت: او همین رویه را درست در روزی که قرعه‌کشی مرحله آخر انتخابی جام جهانی انجام شد در پیش گرفت و گفت: «بعضی از کارشناسی‌هایی که انجام می‌شود، دلیل فنی ندارد. از همه عزیزان می‌خواهم به ما کمک کنند. بعضی از کارشناسان از فوتبال دور بوده‌اند و بعضی از آنها با بغض صحبت می‌کنند. در‌های تیم ملی به روی این دوستان باز است. خواهش می‌کنم به کسانی تریبون بدهید که اهل فن و دلسوز ملت ایران باشند؛ نه اینکه حساب‌های شخصی خودشان را تسویه کنند.»

اینکه چرا قلعه‌نویی باید در روزی که قرعه‌کشی انجام می‌شود چنین بحثی را وسط بکشد جای سوال دارد و نشان می‌دهد ذهن سرمربی تیم ملی به جای تمرکز روی شرایط یوزها به صورت کامل درگیر اظهارات منتقدان است. اما در روز قرعه‌کشی اتفاق عجیب دیگری هم رخ داد.

در حالی که بلافاصله بعد از انجام قرعه‌کشی و مشخص شدن همگروهی‌های ایران اهالی فوتبال و هواداران در شبکه‌های اجتماعی از آسان بودن گروه و کار ساده ملی‌پوشان برای صعود می‌نوشتند، قلعه‌نویی در یک اقدام قابل تامل گفت گروه ایران سخت است!

سرمربی تیم ملی گفت: «فوتبال در کشور‌های دنیا به هم نزدیک شده است و نتایجی که در جام ملت‌های اروپا به دست آمد، نشان می‌دهد دولت‌ها در فوتبال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در گروه سختی قرار گرفته‌ایم. قطر قهرمان دوره گذشته جام ملت‌های آسیاست و سرمایه‌گذاری کرده. نتایج ازبکستان در رده‌های مختلف هم نشان می‌دهد که این کشور از قدرت‌های رو به پیشرفت است.»

کاملا مشخص است که چرا قلعه‌نویی همگروهی با قطر و امارات و ازبکستان و قرقیزستان و کره شمالی را سخت می‌داند. او می‌خواهد سطح توقعات را تا حد ممکن پایین بیاورد تا صعود از چنین گروهی هم یک دستاورد بزرگ برایش محسوب شود. اما این اظهارنظر به نوعی توهین به شعور هواداران فوتبال هم هست. به هر حال این مردم و کسانی که بازی‌های تیم ملی را دنبال می‌کنند، می‌توانند با یک سرچ ساده بفهمند که رنکینگ همگروهی‌های ایران در کجای جدول رده‌بندی فیفاست و تا چه حد می‌توانند برای بازیکنان ایران دردسر درست کنند. حتی می‌توان گفت در این زمینه نیازی به سرچ هم نیست. به صورت شهودی همه فوتبال‌دوستان به خوبی به تفاوت سطح فوتبال ایران و تیم‌هایی مثل امارات و قرقیزستان و کره شمالی واقف هستند حالا قطر و ازبکستان به کنار!

البته ما متوجهیم که بخشی از اظهارات سرمربی تیم ملی به این برمی‌گردد که بازیکنان رقبا را دست‌کم نگیرند یا احترام رقبا حفظ شود ولی قلعه‌نویی می‌توانست با ادبیات درست‌تر و منطقی‌تری این موضوع را بیان کند. مثلا می‌توانست اصلا به سختی و آسانی گروه اشاره نکند و صرفا بگوید همه تیم‌ها در حال تلاش هستند و ما هم باید بجنگیم تا به جام جهانی برسیم. خطاب به آقای قلعه‌نویی می‌گوییم همین امروز که دو ماه تا شروع انتخابی جام جهانی باقی مانده این رویه را تغییر دهد. قرار نیست هر رفتار و هر نتیجه‌ای و هر اظهارنظری که می‌کنی مورد تایید اهالی رسانه و کارشناسان و مردم قرار بگیرد. وقتی شما همگروهی با قرقیزستان و کره شمالی را گروه سخت جا می‌زنی حق بده که تقابل ایجاد شود. حواست باشد که در این یک مورد حتی مهدی تاج هم حاضر نشد با تو هم‌داستان شود و دیروز رسما گفت گروه تیم ملی گروه آسانی است.

آقای قلعه‌نویی! منتقدان مغرض و حسود و بی‌سواد نیستند. شما نتیجه‌ بگیر و تعامل درست داشته باش و کاری نکن به عقل خودمان شک کنیم. مطمئن باش هیچ پدرکشتگی با شما نداریم. همه دوست داریم تیم ملی نتیجه بگیرد، به جام جهانی برود و از گروهش صعود کند ولی حس می‌کنیم از این مسیر و با این دست فرمان و با آدم‌هایی که دور شما را گرفتند و در حال مشورت دادن هستند و تمام هنرشان نشان دادن آمار است، کار سخت می‌شود.

همین چند روز قبل مهدی طارمی در یک برنامه تلویزیونی نشان داد که جو و شرایط حاکم بر تیم ملی اصلا خوب نیست. طارمی از اتفاقات عجیب بازی ایران و ازبکستان در تاشکند و همین‌طور بازی برگشت با همین ازبک‌ها در تهران گفت. آقای قلعه‌نویی! به جای نمایش‌های رسانه‌ای و تمرکز روی اینکه چطور جواب منتقدان را بدهی روی وضعیت تیم ملی و اردوها نظارت داشته باش! ما دوست نداریم پس فردا روزی اگر خدای نکرده تیم نتیجه نگرفت شاهد حرف‌هایی شبیه به حرف‌های طارمی در آن بازی باشیم!

جمله آخر اینکه با کمال احترام اگر تصور می‌کنید با اسکوادی که در اختیار دارید که به قول خودشان نسل طلایی فوتبال ایران هستند، ممکن است مقابل امارات و قرقیزستان و کره شمالی و ازبکستان و قطر به مشکل بخوریم همین حالا اعلام کناره‌گیری کنید و اجازه بدهید کسی روی نیمکت تیم ملی بنشیند که تیم‌های بزرگ‌تری را به عنوان رقیب در نظر داشته باشد. هر چه باشد چشم همه مردم ایران نه صرفا به جام جهانی که صعود به دور دوم جام جهانی است. 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • رصد «اقتصادنیوز» از بازار خودروهای داخلی

   اقتصادنیوز: بازار خودروهای داخلی و مونتاژی امروز شاهد افت قیمت ۵ تا ۳۰ میلیونی بود؛ برخی خودروها بدون تغییر قیمت ماندند.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی