تنگه هرمز مواج است/ توصیه مهم هواشناسی به ساکنان این جزیره

کدخبر: ۶۵۶۳۸۲
اقتصادنیوز: رییس اداره هواشناسی قشم گفت: براساس بررسی نقشه‌های هواشناسی امروز شنبه دریا در محدوده تنگه هرمز در ساعت های صبح تا ظهر با افزایش سرعت بادهای جنوب شرقی و در ساعت های بعدازظهر با وزش بادهای جنوب غربی مواج است که توصیه می‌شود رفت و آمد شناورهای سبک و صیادی با احتیاط صورت بگیرد.
تنگه هرمز مواج است/ توصیه مهم هواشناسی به ساکنان این جزیره

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد کاملی دیرستانی با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: طبق تحلیل نقشه ها و مُدل های هواشناسی روز جاری در ساعت های صبح تا ظهر وزش بادهای جنوب شرقی و در ساعت های بعدازظهر وزش بادهای جنوب غربی برروی مناطق دریایی استان پیش بینی می شود و در بلندی های استان نیز، ناپایداری جوی مورد انتظار است.

وی ادامه داد: امروز در ساعت های ابتدایی صبح پدیده غالب سواحل و جزایر، مه رقیق صبحگاهی خواهد بود و در ساعت های بعدازظهر و اوایل شب در پاره ای نقاط استان به ویژه بلندی ها، رشد ابرهای همرفتی با احتمال رگبار پراکنده باران و آذرخش پیش بینی می‌شود.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: توصیه می شود هم استانی ها از صعود به بلندی ها و قرارگیری در حریم رودخانه های فصلی خودداری کنند.

خبر مرتبط
صدور هشدار هواشناسی برای ۱۴ استان کشور/ احتمال وقوع بارش‌های سیل‌آسا در شهرهای شمالی

اقتصادنیوز: مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور گفت: هشدار هواشناسی برای بارش‌های سیل‌آسا در شهر‌های شمالی کشور صادر شده است.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: در سایر نقاط که شرایط بارشی مهیا نیست، بروز ناپایداری به صورت تند باد لحظه ای، خیزش گردوخاک و کاهش موقتی کیفیت هوا، دور از انتظار نیست.

وی گفت: طبق پیش بینی های هواشناسی انجام شده از فردا یکشنبه دهم تیر تا پایان هفته جاری کماکان وزش بادهای جنوب غربی در ساعت های بعدازظهر در مناطق دریایی استان پیش بینی می شود.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم افزود: به لحاظ دمایی در این مدت، افزایش نسبی دما در استان مورد انتظار است.

وی بیشینه دما و رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۳۰ درجه و ۹۵ درصد و شهر قشم را ۳۲ و ۸۹ درصد اعلام کرد.

خبر مرتبط
خبر مهم هواشناسی برای ساکنان تهران/ منتظر این اتفاق باشید

اقتصادنیوز: طی دو ماه آینده متوسط دمای هوا در سطح استان، حدود ۱ تا ۱.۵ درجه سلسیوس بیش از نرمال نسبت به متوسط بلند مدت برآورد شده است و متوسط بارش استان با تمایل به کمتر از نرمال نسبت به میانگین بلند مدت پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایرنا، استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر است.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزو آب‌های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جزو آب‌های سرزمینی عمان محسوب می‌شود. تمام کشتی‌های عبوری باید از آب‌های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس است.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی