آمار جدید از ساختمان‌های تهران/بناهای پایتخت چند طبقه هستند؟

کدخبر: ۶۵۷۵۴۱
اقتصادنیوز: معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر طراحی مناسب نمای ساختمان‌ها گفت: ۹۷ درصد از ساختمان‌های تهران کمتر از ۶ طبقه هستند.
آمار جدید از ساختمان‌های تهران/بناهای پایتخت چند طبقه هستند؟

به گزارش اقتصادنیوز، حمیدرضا صارمی اظهار کرد: ما در تهران سالانه ۲۰ میلیون متر مربع ساخت و ساز داریم و به گفته مرکز تحقیق ساختمان متوسط سن بنا در ایران ۳۰ سال و در جهان ۱۰۰ سال است.

وی افزود: اگر هزینه ساخت هر متر مربع را ۲۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، سالانه ۴۰۰هزار میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی داریم.

صارمی تصریح کرد: باید ایمنی ساختمان را از زمان احداث در نظر بگیریم؛ چراکه ساخت و ساز در این شرایط ایمن جلو می‌رود و صرفه‌جویی بسیار زیادی برای بهره‌برداران خواهد داشت. در گذشته حدود ۵۰ درصد سازه‌ها بتن و ۵۰ درصد فلز بود، اما در حال حاضر به دلیل گرانی فلز، حدود ۸۰ درصد سازه‌ها به سمت بتن می‌رود؛ اما کیفیت این بتن چقدر است؟ این موضوع نیاز به نظارت بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه جمعیت شهری ایران در سال ۱۳۳۵ حدود ۵ میلیون نفر و در حال حاضر ۶۵ میلیون نفر است، یادآور شد: وقوع بسیاری از سوانح، اجتناب ناپذیر است و قدرت پیشگیری ما باید افزایش پیدا کند؛ با وجود لوازم گاز سوز، نفت‌سوز و الکتریکی و لوازم قابل اشتعال، آتش‌سوزی تبدیل به یکی از تهدیدات بالقوه ساختمان‌ها شده است.

وی ادامه داد: در تهران ساختمان‌ها به دو بخش تقسیم می‌شود؛ ۶ طبقه و بالاتر و کمتر از آن. بیش از ۹۷ درصد ساختمان‌های تهران زیر ۶ طبقه است. در این ساختمان‌ها راه‌های خروج، دوربند، عدم استفاده از درب شیشه و عدم استفاده از نمای قابل اشتعال از اولویت‌هاست که در نمای بالای ۶ طبقه استفاده از مصالح مقاوم در برابر حریق و ... هم باید مد نظر قرار بگیرد. ایمنی در نما در ساختمان‌ها بسیار مهم است. طراحی نامناسب نما سبب سرایت حریق از آن به داخل ساختمان می‌شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی