آخرین وضعیت دریاچه ارومیه/ حواشی «سطح تراز دریاچه» باز هم داغ شد

کدخبر: ۶۵۸۱۸۴
اقتصادنیوز: به‌تازگی علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو درباره آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفته است که تراز دریاچه ارومیه ۵۳ سانتی‌متر نسبت به ابتدای سال آبی جاری افزایش یافته؛ موضوعی که همین چند وقت قبل سروصدای زیادی به پا کرده بود.
آخرین وضعیت دریاچه ارومیه/ حواشی «سطح تراز دریاچه» باز هم داغ شد

به گزارش اقتصادنیوز، احیای دریاچه ارومیه، کلیدواژه‌ای است که به کرات از زبان مسئولان مربوطه شنیده می‌شود؛ وزیر نیرو گفته که تلاش می‌کنیم آمار تراز دریاچه هر ساله تا احیای کامل رو به بالا باشد و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبر داده که وضعیت فعلی دریاچه‌ی ارومیه مناسب و قابل قبول است و جلوی روند قهقرایی گرفته شده است. اما این اظهارات با استقبال کارشناسان محیط زیست همراه نشده است. یکی از منتقدان به وضعیت فعلی دریاچه ارومیه، محمد درویش چهره شناخته‌شده حوزه محیط زیست ایران است که در خرداد ماه امسال با انتشار توئیتی نوشت: «سرانجام با اعلام رسمی ستاد احیا دریاچه ارومیه، معلوم شد سطح تراز دریاچه نسبت به ۱۶ خرداد ۱۴۰۰، نه‌تنها بهتر نشده، که ۶۲ سانتی‌متر کاهش هم یافته است. قابل توجه آقای سخنگو که گفته بود: احیای دریاچه کار ماست!». اشاره درویش به سخنان علی بهادری جهرمی در حاشیه جشنواره دریاچه ارومیه در نخستین ماه سال جاری است که طی اظهاراتی گفته بود: «اهتمام ویژه دولت و برنامه‌ریزی مناسب برای رهاسازی حقابه دریاچه و اتمام طرح‌های سخت‌افزاری، حال خوبی برای دریاچه ارومیه و مردم منطقه به ارمغان آورده است.»

در ادامه، سخنان درویش از سوی رئیس سازمان محیط زیست ایران بی‌پاسخ نماند. علی  سلاجقه در گفت‌وگو با تسنیم، صحبت‌های فعالان محیط زیست را کذب محض خواند و سطح تراز دریاچه  ارومیه را نسبت به سال ۱۴۰۰ بسیار مناسب دانست. او حتی مدعی شد که آخرین آماری که اعلام شده نشان می‌دهد تراز دریاچه نسبت به ۱۶ خردادماه سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

وضعیت دریاچه ارومیه از زبان وزیر نیرو

حالا، وزیر نیرو در حاشیه افتتاح بند و کانال انتقال آب بادین‌آباد پیرانشهر اعلام کرده که «هم‌اکنون تراز دریاچه ارومیه نسبت به مهر سال گذشته (ابتدای سال آبی جاری) ۵۳ سانتی‌متر بالا رفته که نشان‌دهنده تاثیرات مثبت پروژه‌های مرتبط با احیای دریاچه بوده است.»

علی اکبر محرابیان در ادامه گفته است که «تراز دریاچه ارومیه ۲۶ سانتی‌متر نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است و تلاش می‌کنیم آمار تراز دریاچه هر ساله تا احیای کامل رو به بالا باشد.»

به‌رغم اظهارات امیدبخش مقامات دولت سیزدهم، وضعیت دریاچه ارومیه با اما و اگر همراه است؛ کارشناسان محیط زیستی در این باره هشدار داده‌اند که اگر در یک‌سال آبی، بتوانیم نیاز زیست‌محیطی دریاچه را تامین کنیم، می‌توانیم به وضعیت دریاچه امیدوار باشیم، در غیر این صورت، به احتمال زیاد شرایطی بحرانی در انتظار دریاچه خواهد بود. حالا باید منتظر اقدامات دولت چهاردهم به ریاست مسعود پزشکیان ماند که یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش که ششم تیرماه در جمع مردم تبریز بیان شد، نجات دریاچه ارومیه است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی