کدخبر: ۳۶۲۱۵۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از ۲۹ شهریور آغاز هر دهه

افزایش سپرده های ارزی ایران نزد بانک‌های انگلیس/ حمایت ۵۰ میلیارد تومانی بانک مرکزی از بورس/ دریافت مجوز افزایش قیمت ۵خودرو

اقتصادنیوز : مهم ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۲۹ شهریور در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:پایان ساخت میدان شهیاد (آزادی)، بازار سیاه آهن، وعده وزیر برای پایان التهاب در بازار اجاره معامله سکه پارسیان ممنوع می شود و دریافت مجوز افزایش قیمت ۵خودرو

 می‌گویند تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی  قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

29 شهریور 1350؛ میوه فروش ها دست از گرانفروشی بر نمی دارند

کمیته اصناف به اتحادیه صنف میوه فروش اطلاع داد:اگر افراد این صنف تغییر رویه ندهند،شورا تصمیمات شدیدتری در مورد افراد گرانفروش این صنف این صنف خواهد گرفت .بازرسان شورا صریحا اعلام کرده اند که فروشندگان میوه در تهران به مردم اجحاف می کنند وبه هیچ روی حاضر نیستند که از این کار دست بردارند.

   پایان ساخت میدان شهیاد (آزادی)

ساختمان میدان شهیاد و بنای یادبود این میدان پایان یافت و اکنون ماموران و کارگران خرده کاری های میدان را انجام می دهند مساحت میدان شهیاد از بزرگترین میدان های تهران چهار مرتبه بیشتر است.ساختمان وسط میدان مرکب از برج چهل و پنج متری بنیاد شاهنشاهی ایران است که به هزینه صاحبان صنایع ایران ساخته شده است.

اخبار جدید از جزئیات تونل فاضلاب تهران

خبر دیگر اینکه شهردار در انجمن شهر گفت:تونل سیلاب بر احداث شده در فاصله بین چهار راه اسلامبول تا شهر ری یکی از شاخه های فاضلاب تهران است .این تونل در زیر خیابان های اسلامبول ،شاه آباد ،بهارستان ،سیروس ،مولوی،سرقبر آقا،صاحب جمع و صفاری ساخته شده و تا مسیل سرخه حصار امتداد یافته است.بوسیله شهرداری کانال سیل بر دیگری در غرب تهران که از حدود خیابان های قصر الدشت،کارون،جیحون شروع شده و تا نهر فیروز آباد واقع در حدود راه آهن امتداد دارد ساخته شده است.

اطلاعات 29شهریور1350

29 شهریور 1360 ؛ تفاوت  حدود 10 ریالی نرخ دلار

در صفحه دو روزنامه اطلاعات جدول نرخ خرید و فروش ارز منتشر شده است. در این جدول دو ستون نر خ رسمی و غیر رسمی آمده است.

هر دلار آمریکا در بخش رسمی 944/79  ریال خرید و 394/ 80  ریال فروخته می شود.در بخش غیر رسمی 40/88 ریال نرخ خرید و 95/89 ریال فروخته می شود.هر دلار آمریکا 115 ریال به مسافرین عرضه می شود.

درهم امارات 20/22  ریال در بخش رسمی خرید و 10/23 ریال فروخته می شود.

بازار سیاه آهن

در بازار غیر رسمی هر درهم 90/24 ریال خرید و 40/25 فروخته می شود .به مسافرین نیز هر درهم 50/32 ریال عرضه می شده است.

در صفحه 5 روزنامه  که صفحه گزارش نام دارد. به مشکل مردم ،کمیابی و بازار سیاه مصالح ساختمانی پرداخته شده است.

تعاونی اسلامی تهیه و توزیع آهن سوال کرده است:در حالیکه 8 ماه است دولت صد در صد آهن وارداتی را در دست گرفته سازمان گسترش باید پاسخ دهد که آهن از چه طریقی وارد بازار سیاه می شود؟

مردم در این گزارش اعلام می کنند:تا دست سرمایه دار و دلال قطع نشود بازار سیاه آهن نخواهد شکست .دولت باید واقعا اقدام به وارد کردن آهن بکند و مستقیما تحویل متقاضیان بدهد و دست بخش خصوصی را از این کار قطع کند.از سویی مسئولان باید پاسخ دهند که چرا آهن کیلیویی 5/46 ریال در بازار سیاه به بیش از 200 ریال فروخته شود.اطلاعات 29شهریور1360

29 شهریور 1380؛ کاهش قمت سکه ،طلا و ارز

در صفحه دو روزنامه  اطلاعات به نقل از خبرگزاری  جمهوری اسلامی آمده است :ارزش برابری دلار آمریکا ،مارک آلمان و پوند انگلیس در مقابل ریال روز چهارشنبه در معاملات غیر مجاز ارز تهران نسبت به دوشنبه گذشته با اندکی کاهش مواجه شد.

 در معاملات غیر مجاز ارز تهران حوالی ظهر تهران حوالی ظهر چهارشنبه هر دلار آمریکا،مارک آلمان  و پوند انگلیس به ترتیب 8010-3760 -11650 ریال معامله شد که هر کدام به ترتیب 10 ،10، و 50 ریال نسبت به دوشنبه گذشته کاهش ارزش داشتند.

هر قطعه سکه بهار آزادی با تصویر امام (ره) روز چهارشنبه در تهران به بهای 570 هزار ریال معامله شد که نسبت به دوشنبه گذشته 15 هزار ریال کاهش ارزش داشت.

در صفحه 4 روزنامه اطلاعات سید احمد معتمدی ،وزیر پست ،تلگراف و تلفن اعلام کرد:یک میلیون تلفن همراه تا پایان سال جاری به متقاضیان واگذار می شود.

حمایت 50 میلیارد تومانی بانک مرکزی از بورس

در صفحه 17 روزنامه اطلاعات که به «اطلاعات اقتصادی» معروف است در گزارشی به بورس پرداخته است.بر این اساس وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی از طریق شرکت های سرمایه گذاری وابسته به شبکه بانکی دیروز معادل 50 میلیارد تومان به بورس اوراق بهادار تهران تزریق کردند.

به گزارش خبرنگار بازار سرمایه روزنامه اطلاعات ،دخالت به موقع بانک مرکزی دربازار داد وستد سهام نه تنها از رشد فزاینده و نگران کننده سقوط قیمت ها وشاخص های عمده بورس تهران جلوگیری کرد،بلکه موجبات «بازگشت بازار» را فراهم آورد و پس از دو هفته پر التهاب بار دیگر لبخند برلبان سهامداران  ومعامله گران سهام نشاند.

بنا به این گزارش ،با این اقدام که در قالب جمع آوری تعداد بسیاری سهام مانده بر روی دست کارگزاران بورس ،از سوی شبکه بانکی صورت پذیرفت در اولین ساعات آغاز به کار بورس قیمت سهام به تدریج بالا رفت ،شاخص ها مثبت شد و تالار شیشه ای بورس تهران که دو هفته پر دغدغه معامله گران سهام را تجربه کرده بود ،بار دیگر آرام گرفت.

از جمله نکات برجسته رویداد های دیروز بورس تهران رشد 51 واحدی شاخص واسطه گری مالی بود که حکایت از بهبود اوضاع سهام شرکت های سرمایه گذاری دارد.

این گزارش حاکیست ،گذشته از خراب شدن مجدد تابلوی بزرگ قیمت های تالار شیشه ای بورس که نمی گذاشت شیرینی طعم بهبود نسبی بازار به طور کامل به کام معامله گران بنشیند ،سفارش ها ی معامله گران برای خرید سهام که در روزهای قبل به شدت افت کرده بود بار دیگر افزایش یافت و در تعادلی نسبی با «دستور های فروش » قرار گرفت.

قیمت سیم کارت رند

روزنامه اطلاعات در صفحه 18 خود قیمت سیم کارت در بازار تهران را منتشر کرده است.بر اساس این گزارش ،هر دستگاه سیم کارت با شماره معمولی و پیش شماره 911 هفت میلیون و پنجاه هزار ریال فروخته شد.هر دستگاه سیم کارت صفر تلفن همراه با شماره رند نیز حداقل هفت میلیون و دویست هزار ریال به فروش رسید.این گزارش حاکیست سیم کارت دارای پیش شماره 913 حدود 300 هزار ریال ارزانتر از سیم کارت های دارای پیش شماره 911 معامله می شود.

افزایش سپرده های ارزی ایران نزد بانک های انگلیس

خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی اعلام کرد ،بر پایه جدیدترین آمار بانک مرکزی انگلیس در سه ماهه دوم سال جاری میلادی (2001)حجم سپرده های ارز ی ایران نزد بانک های انگلیسی افزایش یافته است .بر پایه آمارهای ارائه شده از سوی این بانک ،تا پایان ماه ژوئن گذشته (9 تیر)موجودی ارزی ایران در این بانک ها با 122 میلیون دلار افزایش در مقایسع با سه ماه اول سال جاری میلادی در مجموع به هفت میلیارد و 273 میلیون دلار رسیده است.

دربین کشورهای خاورمیانه عربستان سعودی و امارات متحده عربی هر کدام به ترتیب با 8/27 و 8/13 میلیارد دلار بالاترین حجم سپرده  ارزی رنزد بانک های انگلیسی در سه ماهه دوم سال جار ی میلادی را داشته اند و جمهوری اسلامی  پس از این دو کشور قرار دارد.

خاطر نشان می شود پنج شنبه گذشته نیز بانک تسویه حساب های بین المللی در جدید ترین فصلنامه خود میزان سپرده های ارزی ایران نزد بانک های خارجی در پایان ماه مارس (یازدهم فروردین)را معادل 16 میلیارد و 907 میلیون دلار برآورد کرده است.

اطلاعات 29شهریور1380

29 شهریور 1390؛ وعده وزیر برای پایان التهاب در بازار اجاره

روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه 7 خود به نقل از علی نیکزاد ،وزیر راه و شهرسازی می نویسد:با آغاز فصل مدارس ،دیگر در بازار اجاره التهاب نخواهیم داشت.

آمار و ارقام و وضع بازار ،افزایش قیمت خرید و فروش را نشان نمی دهد و با واگذاری مسکن مهر پردیس ،پرند و هشتگرد بازار اجاره ساماندهی می شود و به آرامش خواهد رسید.

ارزش 435 میلیارد ریالی ارزش معاملات بورس

بورس اوراق بهادار تهران وضعیتی متعادل داشت که در آن نگرانی معامله گران ازتبعات اختلاس سنگین بانک صادرات باعث افت 82/18 واحدی شاخص کل شد.

بر اساس گزارش روزنامه دنیای اقتصاد ،شاخص کل بورس 26866 واحد وارزش معاملات نیز به 435 میلیارد رسید .تعداددفعات معامله نیز 17 هزار و 227 واحد بوده است.

معامله سکه پارسیان ممنوع می شود

بر اساس گزارش خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد،قیمت سکه در بازار با 3000 هزار تومان افزایش تا 613 هزار تومان گران شد.اما در بازار ارز قیمت دلار 12 تومان ارزان و به بهای 1255 تومان معامله شد.هر یورو 1745 تومان و  درهم امارات نیز 343 تومان عرضه شد .همچنین اعلام شد که تا یک ماه آینده از فروش سکه های گرمی 18 عیار موسوم به پارسیان و فروش طلا و جواهر ساخته شده خارجی جلوگیری به عمل می آید.

دریافت مجوز افزایش قیمت 5خودرو

کمیته قیمت گذاری خودرو درادامه جلسات خود با افزایش قیمت پنج خودرو داخلی دیگر نیز موافقت کرد.بنا بر اخبار رسیده پژو 206،ماکسیما،تندر 90 پارس خودرو ،نیسان تینا و قشقایی پنج محصولی هستند که کمیته مذکور با افزایش قیمت آنها موافقت کرده است.

بر این اساس ماسیما یک میلیون و 580 هزار تومان،تندر 600 هزار تومان ،تینا دو میلیون و 450 هزار تومان ،قشقایی چهار میلیون و 200 هزار تومان و پژو 206 نیز 450 هزار تومان گران شده است.

لپ تاپ با قیمت 880 تا 890 هزار تومان

در صفحه 26 روزنامه دنیای اقتصاد قیمت دو لپ ت در بازار داخلی اعلام شده است.لپ تاپ اچ پی مدل pro book   با قیمت 880 تا 890 هزار تومان عرضه می شود.

همچنین لپ تاپ مدل L502 از سری  XPS  برند DELL    با قیمت یک میلیون و 552 هزار تومان به بازار عرضه شده است.

دنیای اقتصاد 29شهریور1390

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند