کدخبر: ۳۷۳۳۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

خبرهای جدید درباره سرنوشت پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی

اقتصادنیوز: غلام‌رضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه توضیحاتی درباره سرنوشت پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی داد.

  به گزارش اقتصادنیوز او در مورد مذاکرات صورت گرفته در این باره اعلام کرد:در ارتباط با پول‌ها، ما پیش بینی‌های خودمان را در موارد مختلف به سازمان‌هایی که مالکیت این پول‌ها را داشتند ارائه دادیم. ما چه در سال‌های گذشته و چه در منطقه خودمان و شرق هشدارها را داده‌ایم که چه اتفاقاتی می‌افتد. مسئله پول‌های بلوکه شده در کشورهای مختلف، متفاوت است.مثلاً در کره جنوبی نمی‌توانیم از این منابع استفاده کنیم. چون اگر از این منابع استفاده شود، پول کره جنوبی برای تبدیل شدن به هر پولی باید اول به دلار تبدیل شود و این می‌تواند خطر مصادره شدن را داشته باشد. بنابراین اگر تقاضایی از طرف ایران باشد، خطر مصادره برای آن پول‌ها وجود دارد.اینکه اگر می‌خواهیم معامله‌ای با کره‌ای‌ها کنیم اگر با پول کره باشد، ممکن است و اگر دولت کره اراده جدی برای کمک داشته باشد می‌تواند به ما کمک کند تا بتوانیم تجارت خود را انجام دهیم.

انصاری ادامه داد: روزنه‌هایی برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی پیدا شده که اصلاً برای ما قانع کننده نیست؛ ما می‌خواهیم در ازای پول نقد از آنها از بازار کره با وون کره خرید داشته باشیمتقاضای ما از دولت کره در این مرحله است. یعنی ما می‌خواهیم از بازار کره با پول کره خرید داشته باشیم. آمریکا، کره‌ای‌ها را تهدید می‌کند که اگر به ایرانیان اجازه بدهید از منابع خود استفاده کنند، بانک‌های شما را جریمه می‌کنیم. امریکایی‌ها با قلدری و غیرانسانی به آنها فشار می‌آورند.

وزارت امور خارجه خط مقدم تلاش‌ها بوده و در حال مذاکره با مقامات کره هستیم. حتی درخواست ما از کره‌ای‌ها این بود که در حوزه کالاهای انسان دوستانه و دارو معامله انجام شود. روزنه‌هایی پیدا شده که اصلاً برای ما قانع کننده نیست ولی به نظر می‌رسد که کره‌ای‌ها نیز به دنبال روزنه‌ای هستند که بتوانیم از این منابع استفاده کنیم. ما می‌خواهیم در ازای پول نقد از آنها از بازار کره با وون کره خرید داشته باشیم. قدم‌های بسیار کوچکی از سوی کره برداشته شد که امیدواریم این قدم‌ها ادامه دار باشد و تحرک جدی داشته باشند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند