هدف اصلی کارزار ضدبرجام از حمله به رابرت مالی

جنجال علیه اولین تصمیم بایدن درباره ایران

کدخبر: 389859
از هفته پیش با مطرح شدن نام رابرت مالی به عنوان نماینده احتمالی دولت جو بایدن در امور ایران، رئیس‌جمهور آمریکا با اولین چالش داخلی خود بر سر یکی از اولویت‌های بحث‌برانگیز سیاست‌خارجی کاخ سفید مواجه شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ پس از چند روز کشمکش سیاسی بر سر گزینه مدنظر جو بایدن برای نمایندگی امور ایران، در نهایت رابرت مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی در مذاکرات برجام، سکان سیاست دولت جو بایدن در قبال ایران را بر عهده گرفت.

جنجال‌آفرینی کمپین ضدبرجام علیه رابرت مالی

بایدن در مقابل حملات تند شاهین‌های جمهوری‌خواه و گروه‌های راستگرای حامی اسرائیل حاضر به عقب‌نشینی نشد و با حمایت قابل توجه چهره‌های ترقی‌خواه، گروه‌های ضدجنگ و مقامات ارشد دولت‌های اوباما و کلینتون، هدایت و اجرای سیاست‌های کاخ سفید در قبال ایران را به رابرت مالی سپرد.


مطالب مرتبط؛
مالی و ظریف در وقت طلایی| مأموریت ویژه نماینده بایدن درباره برجام
سیگنال آشتی جویانه بایدن به ایران
جنجال علیه اولین تصمیم بایدن درباره ایران
اتمام حجت ایران با کاخ سفید
نقشه‌راه عملیاتی برای احیای برجام


وبگاه خبری اینترسپت درباره فضاسازی علیه گزینه بایدن برای پیشبرد پرونده ایران نوشت که ماهیت حملات علیه رابرت مالی باعث خشم بسیاری از تحلیلگران نزدیک به کاخ سفید شده است، زیرا آنها این کار را شروع یک کارزار گسترده‌تر برای ترساندن دولت آینده بایدن در مورد سیاست‌هایش در قبال ایران می‌دانند.

راب مالی، یک یهودی فرانکوفون مصری‌تبار است که در دولت دوم اوباما هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه بود و در مذاکرات هسته‌ای منجر به توافق برجام نقش کلیدی داشت. او که سابقه حضور در شورای امنیت ملی دولت کلینتون را هم در کارنامه دارد تا پیش از انتصاب به عنوان نماینده امور ایران، رئیس گروه بین‌المللی بحران، یک اندیشکده غیرانتفاعی با هدف پژوهش در زمینه ریسک‌های ژئوپلتیک و پیگیری صلح در بحران‌های بین‌المللی، بود.

منفور شاهین‌ها و محافظه‌کاران، محبوب پراگرسیوها و پراگماتیست‌ها

جمهوری‌خواهان تندرو همچون تام کاتن، سناتور آرکانزاس، مالی را متهم کرده اند که نسبت به ایران بسیار نرم و نسبت به اسرائیل بسیار سخت است.

علاوه بر جمهوری‌خواهان، برخی دموکرات‌های سنتریست و نزدیک به بایدن هم نسبت به انتخاب وی بدبین هستند. یکی از مقامات سابق دولت اوباما که به کاخ سفید بایدن نزدیک است به پالیتیکو گفته است: "او رویکردی بیش از حد چپ‌گرا درباره موضوعات مختلف اعم از ایران و اسرائیل تا سوریه دارد، و داشتن او در این نقش چندان مفید نخواهد بود."

اما انتصاب راب مالی، در میان مقامات دولت‌های کلینتون و اوباما که سابقه همکاری با وی داشته‌اند، و نیز جناح چپ (مترقی) حزب دموکرات که رویکرد تعامل‌جویانه در قبال ایران دارند، مورد حمایت قرار گرفته است.

رابرت مالی

مالی  در رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، مشاور کمپین برنی سندرز بود. مت داس، مشاور سیاست خارجی سناتور سندرز، با ستایش بایدن بخاطر امتناع از عقب نشینی در مقابل حملات جناح راست در توییتر خود نوشت: "خبر عالی. هیچ‌کس بهتر از راب نیست که این سیاست را به توفیق برساند، به همین دلیل تندروها این انتخاب را دوست نداشتند."

رو خانا، نماینده مترقی دموکرات و چهره پرنفوذ در کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان با نقل سخنانی از جیمی کارتر، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در تمجید از راب مالی، گفت: "من فکر می‌کنم او یک انتخاب شگفت انگیز خواهد بود."

همچنین سینا طوسی، تحلیلگر ارشد در شورای ملی ایرانیان آمریکا (NIAC)، در گفت‌وگو با میدل‌ایست‌آی، انتصاب مالی را یک سیگنال مثبت از سوی بایدن مبنی بر تمایل واقعی او برای بازگشت به تعامل دانست.

هدف اصلی حملات به مالی، سیاست بایدن در قبال ایران است

به گزارش اقتصادنیوز، رسانه خبری اینترسپت در مطلبی در اینباره نوشت: "رابرت مالی قربانی حملات کارزاری است که هدف اصلی‌اش سیاست بایدن در قبال ایران است."

ماهیت حملات علیه مالی باعث خشم بسیاری از تحلیلگران نزدیک به کاخ سفید شده است، زیرا آنها این کار را شروع یک کارزار گسترده‌تر برای ترساندن دولت آینده بایدن در مورد سیاست‌هایش در قبال ایران می‌دانند.

راب مالی

جو سیرنسیونه، عضو موسسه کوئنسی به اینترسپت گفت: "این روش عملیاتی استاندارد جناح راست و گروه‌های حامی حزب لیکود اسرائیل است که بسیاری از شاهین‌های واشنگتن را تغذیه و تحریک می‌کند. "عملکرد آن‌ها اینگونه است که با قلدری و دروغ به عنوان عناصر اصلی عملکرد سیاسی خود، فضا را پرهرج‌ومرج می‌کنند. آنها دوست دارند راب مالی را شکست دهند و آن را به عنوان درس عبرتی دیگر به دیوار میخ کنند. آن‌ها همچنین می‌خواهند هزینه‌ای را به بایدن تحمیل کنند و نشان دهند که اگر او بخواهد در قبال ایران سیاست تعامل را پیش ببرد، کار دشواری خواهد داشت.

اما جمهوری‌خواهان تندرو در حمله به رابرت مالی، تنها نبودند. برخی دموکرات‌ها و رسانه‌های نزدیک به جریان اصلی حزب رئیس‌جمهور هم، با بهانه‌های پوشالی، گزینه مد نظر بایدن برای پیشبرد امور ایران را به چالش کشیدند. از جمله برت استفنز ستون نویس نیویورک‌تایمز که برمبنای یک ویدئوی تقطیع شده، نسخه رابرت مالی را پیچید.

بسیاری از حملات به مالی برگرفته از همین ویدئوی تقطیع شده هدفمند بود. ادعای برت استفنز، روزنامه‌نگار نیویورک‌تایمز مبنی بر اینکه "در نوامبر 2019 مالی تا آنجا پیش رفت که اعتراضات گسترده مردم در ایران را توجیه‌گر پارانویای تهران درباره وجود یک نقشه اسرائیلی-سعودی-آمریکایی دانست"، بر اساس یک فیلم کوتاه دست به دست شده در توییتر شکل گرفته بود.

همه آنچه روزنامه‌نگار سرشناس نیویورک‌تایمز به آن استناد کرده بود یک ویدئوی ۴۰ثانیه‌ای از سخنان مالی در یک رسانه فرانسوی‌‌زبان بود که به گونه‌ای تقطیع شده بود تا نشان دهد که گویا مالی از مقابله با معترضان ایرانی در حوادث نوامبر ۲۰۱۹ دفاع کرده است که بعدتر با انتشار ویدئوی ۲۰ دقیقه‌ای و کامل برنامه یادشده این ادعا رد شد. همچنین بیانیه رسمی گروه بین‌المللی بحران -تحت ریاست رابرت مالی- درباره این رویدادها در مغایرت با ادعای مخالفان مالی بود.

ریاکاری مخالفان راب مالی زمانی بهتر آشکار می‌شود که آن‌ها سعی می‌‌کنند به انتقادات خود لباس حقوق‌بشری و دموکراسی‌خواهی بپوشانند. استاندارد ۲گانه منتقدان راب مالی جایی افشا می‌شود که آن‌ها تعمداً فراموش می‌کنند که مالی جایگزین چه کسی شده است. برت استفنز، زمانی که فرد بدنامی چون الیوت آبرامز نماینده امور ایران شد، هرگز نگرانی‌های حقوق بشری نداشت، یا اگر داشت ترجیح داد با نادیده گرفتن سوابق ننگین الیوت آبرامز در ماجرای قتل عام السالوادور و یا نقش وی در رسوایی ایران-کنترا که خود آبرامز به آن اعتراف کرده، نگرانی‌اش را بروز ندهد.

الیوت آبرامز

مرتضی حسین، تحلیلگر سیاست‌خارجی اینترسپت نوشت: یکی دیگر از کسانی که به تندی از انتصاب راب مالی انتقاد کرد، ژیو وانگ بود. وانگ که در ماه‌های پایانی دولت اوباما در حالی که مشغول تحقیقات دکترای خود در ایران بود، به اتهام جاسوسی بازداشت شد، در ماه‌های پایانی دولت ترامپ به واسطه تلاش‌های بیل ریچاردسون، سفیر سابق سازمان ملل و فرماندار دموکرات سابق نیومکزیکو، با مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی که در آمریکا زندانی بود، مبادله شد.

وانگ در توئیتر خود نوشت: "در طول زندان من آقای مالی یک مقام ارشد کاخ سفید بود. او هیچ نقش مثبتی در تسهیل آزادی من بازی نکرد. اگر او به عنوان نماینده امور ایران منصوب شود، آزادی شهروندان زندانی ایالات متحده در ایران، اولویت نخواهد بود. مالی مدت‌هاست که با فشار علیه ایران و نمایندگان منطقه‌ای آن مخالف است." 

اما تنها کمی بعد، نقش کلیدی رابرت مالی در مذاکره برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا که به آزادی وانگ و سلیمانی انجامید، روشن شد.

ژیو وانگ

میکی برگمن، نایب‌رئیس بنیاد بیل ریچاردسون به اینترسپت گفت: مشارکت فرماندار سابق بیل ریچاردسون در مذاکره برای آزادی وانگ در مارس 2018 به درخواست خانواده وی آغاز شد. ما در طی چهار ماه بازداشت وانگ در ایران که با دولت اوباما همپوشانی داشت، درگیر این پرونده نبودیم. اما معمول است که حل و فصل این موارد، حداقل بین یک تا دو سال به طول می‌انجامد. 

برگمن در تلاش برای برقراری ارتباطات لازم برای کمک به آزادی وانگ از رابرت مالی کمک می‌گیرد تا وی با جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کند.

برگمن گفت: "فرماندار ریچاردسون قبلاً  روابطی با جواد ظریف داشت اما ارتباط گرفتن با او کار ساده‌ای نیست. من بلافاصله به مالی که مشتاق کمک به ما بود، رسیدم. اینکه بگوییم او به بازداشت وانگ اهمیتی نداد نادرست و ناعادلانه است."

تیتر یک
از دست ندهید