افشاگری جدید وزیر دفاع ترامپ درباره او

کدخبر: 398866
اقتصادنیوز:آخرین وزیر دفاع دولت سابق آمریکا نقش «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق این کشور را در حمله به ساختمان کنگره تأیید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «کریستوفر میلر»، آخرین وزیر دفاع دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نقش او را در تحریک هوادارانش برای حمله به ساختمان کنگره در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ (مصادف با ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۹) تأیید کرد.

به نوشته «سی‌.‌ان‌.ان»، کریستوفر میلر در مصاحبه با پایگاه «وایس» گفت: «مسئله این است که آیا بدون سخنرانی رئیس‌جمهور کسی به سمت ساختمان کنگره رفته و به آن حمله می‌کرد؟ به نظرم کاملاً روشن است که [بدون اظهارات ترامپ] چنین اتفاقی رخ نمی‌داد.»

وزیر دفاع سابق آمریکا با وجود این گفته درباره اینکه آیا ترامپ اطلاع داشته اظهاراتش موجب تحریک جمعیت برای حمله به کنگره می‌شود یا خیر اطلاعی ندارد. او گفت: «مسئله دیگر اینجاست که آیا او می‌دانسته دارد جمعیت را به سمت انجام این کار سوق می‌دهد یا خیر؟ این را نمی‌دانم.»

میلر در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند در ماجرای حمله به کنگره تقصیری متوجه ترامپ است یا خیر گفت بین اظهارات ترامپ ساعاتی قبل‌تر از حمله معترضان به کنگره و اقدام کسانی که به حرف او گوش کرده‌اند نوعی «رابطه علت و معلول» وجود دارد. 

وزیر دفاع سابق آمریکا گفت: «نمی‌دانم ولی به نظر می‌رسد که بله، چون در اینجا نوعی رابطه علت و معلول وجود دارد.»

میلر روز ۹ نوامبر، بعد از آنکه ترامپ «مارک اسپر» را از سمت وزیر دفاع آمریکا اخراج کرد به عنوان جانشین او منصوب شد. دو روز بعد از این اقدام ترامپ اعلام شد که «جو بایدن» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برنده شده است.

میلر گفت صبح روز ۶ ژانویه به سخنان ترامپ گوش داده و آن را «نگران‌کننده» دانسته است. او گفت در همان روز با ترامپ صحبت نکرده است.

وزیر دفاع سابق آمریکا در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در صورت دریافت دستوری از ترامپ در روز ۶ ژانویه برای انجام اقدامی نه چندان خوشایند چه می‌کرد گفت: «نمی‌توانم موقعیتی را تصور کنم که نیروهای مسلح ایالات متحده از دستوری که غیرقانونی است پیروی کنند.»

وی اضافه کرد: «اگر چنین دستوری با قانون اساسی مغایرت داشته باشد غیرقانونی است و از آن پیروی نمی‌شود.»

دونالد ترامپ بعد از شکست در انتخابات ماه نوامبر به «جو بایدن» از پذیرش نتیجه انتخابات امتناع کرد و مدعی شد که دموکرات‌ها در انتخابات تقلب کرده‌اند.

ترامپ روز ۶ ژانویه قبل از برگزاری مراسم تأیید آرای مجمع گزینندگان بار دیگر ادعاهایش درباره تقلب انتخاباتی را تأیید کرد و از هوادارانش خواست با تجمع در نزدیکی ساختمان کنگره به این موضوع اعتراض کنند.

ساعاتی بعدتر حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره و ورود به این ساختمان به تعطیلی مراسم تأیید آرای مجمع گزینندگان منجر شد و «مایک پنس»، معاون ترامپ قبل از رسیدن معترضان از محل حادثه فراری داده شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما