وقتی آمریکا در برابر ایران لباس خود را دراورد/ اعتراف واشنگتن به اشتباه

کدخبر: 404539
اقتصاد نیوز : تارنمای رادیو کانادا گزارشی مذاکرات هسته ای هفته گذشته وین را سازنده دانست و هدف آمریکا از بازگشت به برجام را تلاش واشگتن برای اعاده حیثیت از دست رفته آن در جهان توصیف کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رادیو کانادا ضمن اشاره به روند سازنده مذاکرات هسته ای وین در نشست کمیسیون مشترک برجام، یکجانبه گرایی و بدعهدی دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی را یادآور شده و وعده بازگشت جو بایدن به برجام و اعتراف این کشور به ارتکاب اشتباه در گذشته را تلاشی برای بازگشت به چندجانبه گرایی و اعاده حیثیت آمریکا در جهان توصیف کرد.

تحقق خواست ایران؛ اعتراف آمریکا به اشتباه

این رسانه کانادایی استدلال ایران را اینگونه بیان کرد: از آنجا که آمریکا خود به طور یکجانبه در سال ۲۰۱۸ میلادی از برجام خارج شد، بنابراین حرکت اول را نیز باید آمریکایی ها انجام دهند.

رادیو کانادا افزود: به نظر می رسد که آمریکایی ها در برابر درخواست و این استدلال ایران تسلیم شده اند زیرا «رابرت مالی»، پیش از عزیمت به وین در تلویزیون PBS اعلام کرد که ایالات متحد آمریکا باید تحریم های مغایر با برجام را لغو کند.

وی تصریح کرد: ما (آمریکا) در سال ۲۰۱۸ میلادی اشتباه کردیم. اظهاراتی که مورد استقبال تهران قرار گرفت و آن را موضعی «واقع بینانه و امیدوار کننده» دانست.

در مصاف با ایران، آمریکا لباس استکبار را از تن خود در آورده است

رادیو کانادا با یادآوری مواضع ایران مبنی بر «لغو کامل و فوری تحریم ها، بدون استثنا» و اشاره به اظهارات پیشین واشنگتن که «بازگشت به وضعیت موجود در آغاز سال ۲۰۱۸» را خواستار شده بود، بار دیگر بر وجهه از دست رفته و بی اعتباری ایالات متحد آمریکا تاکید کرد و افزود: سخنگوی وزارت امور خارجه در ۷ آوریل تأیید کرد که ایالات متحده آمادگی دارد لغو تحریم ها علیه ایران و حتی، به گفته وی، لغو تحریم هایی غیر از تحریم های صریح مربوط به برجام را اجرا نماید.

این رسانه کانادایی ضمن تاکید بر این که راه طولانی پیش روی طرفین در رسیدن به توافق راجع به جزئیات وجود دارد، نوشت: تا اینجا آنچه رخ داده است آن است که آمریکا یکبار هم شده تصمیم گرفته است در مصاف با ایران لباس استکبار را از تن بیرون کند.

دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه شنبه در وین از سر گرفته شده بود، در روز جمعه برگزار شد. ارائه گزارش رایزنی‌های فنی صورت گرفته در جلسات گروه های کارشناسی “لغو تحریم“ و “هسته‌ای” مهمترین دستورکار این نشست بود.  

«سیدعباس عراقچی»، رییس هیات کشورمان، در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی گفت: این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.  

عراقچی همچنین تاکید کرد: لغو کلیه تحریم‌های آمریکا که در دوران رییس‌جمهوری گذشته این کشور وضع شده‌اند، گام ضروری‌ برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی آزمایی لغو این تحریم ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام بازگردد.

در پایان این جلسه، توافق شد جلسه آتی کمیسیون در سطح معاونان در روز چهارشنبه آینده در وین برگزار شود و بلافاصله در چارچوب گروه‌های کارشناسی، رایزنی های فنی و تخصصی به صورت فشرده برای تهیه و ارائه فهرست اقداماتی که باید از سوی‌ همه طرف‌ها در حوزه رفع تحریم و اقدامات هسته‌ای برای احیای برجام صورت گیرد، ادامه یابد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما