دبیرکل عصائب اهل الحق خطاب به الکاظمی

نتایج سفرت به آمریکا هرچه باشد همان «به ریش خندیدن» است

کدخبر: 427767
اقتصادنیوز:دبیرکل عصائب اهل الحق عراق از دخالت احتمالی اسرائیل در آتش سوزی‌های اخیر در این کشور خبر داد و بر تداوم عملیات تا خروج کامل نیرو‌های آمریکایی از عراق تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم شیخ «قیس الخزعلی»، دبیرکل عصائب اهل الحق عراق، درباره عملیات گروه‌های مقاومت و نقش صهیونیست‌ها در اتفاقات اخیر و عملکرد دولت فعلی گفتگو کرد.

او که شامگاه گذشته به مناسبت عید قربان سخنرانی می‌کرد، گفت که آتش سوزی‌های گسترده امسال در مناطقی که عمدتا عرب به ویژه مناطق شیعه نشین بیشتر شده و این غیرطبیعی است. او گفت که این گونه حوادث باعث وارد آمدن خسارت‌های مالی زیادی به شخصیت‌های عراقی حامی نیرو‌های جهادی و الحشد الشعبی شده است.

خزعلی در ادامه گفت که حوادث آتش سوزی که در مناطق شیعه نشین رخ می‌دهد، علامت‌های استفهام زیادی دارد و طی سه سال گذشته این قبیل حوادث زیاد بود و گمان می‌رفت که این اتفاقات غیرمترقبه و طبیعی است، ولی بعد‌ها مشخص شد که بیشتر مواقع و در همه موارد، در پشت پرده این حوادث رژیم صهیونیستی قرار داد.

دبیر کل عصائب اهل الحق عراق گفت: «رژیم صهیونیستی به دنبال فرسایشی کردن توانایی‌های نیرو‌های الحشد الشعبی و تضعیف این نیرو‌ها است. ما دست داشتن اسرائیل در آتش‌سوزی‌ها را صرف نظر از ابزار‌های آن بعید نمی‌دانیم».

خزعلی گفت که «رژیم صهیونیستی بر اساس متون دینی‌اش معتقد است که دشمن اول این رژیم در عراق است و باید مردم این کشور را از بین برد».

خزعلی گفت که روزی فراخواهید رسید که این رژیم هزینه اقدامات و قتل مردم عراق را پرداخت خواهد کرد.

حادثه حمله تروریستی شهر الصدر بغداد

دبیرکل عصائب اهل الحق عراق در ادامه به حادثه تروریستی دو روز پیش در شهرک الصدر بغداد اشاره کرد که طی آن، ۳۰ نفر جان باخت و ۵۰ تن دیگر نیز زخمی شدند. او گفت که این انفجار انتحاری چند روز مانده به سفر کاظمی به واشنگتن رخ داد.

وی ادامه داد: «آمریکا می‌خواهد ماندن نیرو‌های خود در عراق را به وسیله حضور تروریست‌های داعش توجیه کند و همه می‌داند که داعش ساخته آمریکایی، اسرائیلی و کشور‌های حوزه خلیج فارس است و توسط اطلاعات آن‌ها کنترل می‌شود».

خزعلی با بیان اینکه آمریکا پشت پرده افزایش فعالیت‌های داعش در مقطع اخیر است، اظهار داشت: «ما آمریکا را مسئول قتل فرزندانمان می‌دانیم و به این جنایت‌ها پاسخ خواهیم داد و درباره تداوم کشتار شهروندان غیرنظامی هشدار می‌دهیم».

حشد شعبی انتقام خواهد گرفت

دبیرکل عصائب اهل الحق عراق در ادامه گفت که هدف قرار دادن زنان و کودکان در بازار الصدر بغداد مردانگی نیست و گناه آن‌ها این بود که آن‌ها ولایت علی بن ابی‌طالب (ع) را قبول داشتند و علت دوم این حادثه (علاوه بر بهانه تراشی آمریکایی‌ها برای ماندن)، همدستی امنیتی و اطلاعاتی برخی از شخصیت‌های مربوطه است.

او افزود: «حشد الشعبی در میدان نبرد حاضر خواهد بود و از تروریست‌های داعش انتقام خواهد گرفت».

انتقاد از عملکرد دولت الکاظمی

خزعلی در مورد اظهارات کاظمی در مورد این حادثه نیز گفت که «مسئول دانستن فرماندهان امنیتی در این حادثه از سوی کاظمی ستم بزرگی است که هدف از آن سرپوش گذاشتن بر مسئولان و [مسببان]واقعی این حادثه است».

خزعلی در ادامه از اعضای پارلمان عراق خواست که دولت و نخست وزیر را استیضاح کنند. او گفت که میلیون‌ها عراقی از گرانی رنج بده و دولت برای بحران اقتصادی هیچ راه حلی ارائه نکرده است. به گفته وی، تعداد کافی امضای برای استیضاح دولت جمع آورده شده و عصائب اهل الحق به شدت مخالف به تأخیر انداختن این مسئله است.

خزعلی گفت که استیضاح دولت به معنای برکنار کردن نیست بلکه به معنای پاسخگو کردن دولت و مجبور کردن آن برای ایجاد راه حل است. او گفت که برخی از سفارتخانه‌ها به دنبال شکست انتخابات آتی یا به تأخیر انداختن آن است و بعید نیست که اقدام به آتش سوزی و ... شود.

گفتگو‌های راهبری عراق و آمریکا

دبیر کل عصائب اهل الحق عراق در مورد گفتگو‌های راهبری این کشور و آمریکا برای خروج این نیرو‌ها از عراق گفت که این گفتگو‌ها این گونه به تصویر کشیده خواهد شد که موفق بوده و آمریکایی‌ها (صوری) با درخواست دولت عراق برای خارج کردن نیروهایش موافقت خواهد کرد.

شیخ خزعلی در مورد نتایج گفتگو‌ها بین بغداد و واشنگتن و سفر کاظمی به آمریکا نیز گفت که نتیجه این سفر هرچه باشد همان «به ریش خندین» است که البته به ما مربوط نیست.

داعش؛ بهانه آمریکا برای حضور در عراق

شیخ خزعلی گفت که آمریکایی‌ها بر آسمان عراق به بهانه مقابله با داعش سیطره دارند، ولی بر فراز مناطقی پرواز دارند داعش در آنجا حضور ندارد و هدف آن‌ها جاسوسی است.

وی گفت که آمریکایی‌ها در عراق هرکاری را که بخواهند انجام می‌دهند و هیچ کس در عراق تعداد نیرو‌های آن‌ها را نمی‌داند و کاظمی به عنوان فرمانده کل نیرو‌های مسلح نیز نمی‌تواند وارد پایگاه‌های آمریکا شود و آن‌ها را بشمارد.

شیخ خزعلی در پایان بر تداوم علمیات گروه‌های مقاومت تا خروج کامل نیرو‌های آمریکایی از اراضی عراق تأکید کرد و گفت که هیچ فشاری چه در داخل و چه در خارج آن‌ها را این مواضع منصرف نخواهد کرد.

تیتر یک
  • نرخ سود بین بانکی رکورد یک ساله را شکست

    اقتصادنیوز: در بازارهای مالی هفته اول اذر ۱۴۰۰ دو رکورد مهم به ثبت رسید. در این هفته نرخ سود بسط نقدینگی در بازار باز…

از دست ندهید
بلیط هواپیما