فاجعه 11 سپتامبر تکرار می شود؟

کدخبر: 437377
اقتصاد نیوز : یک عضو تیم مذاکره‌کننده صلح برای افغانستان در دولت قبلی این کشور هشدار داد، اگر جامعه جهانی افغانستان را به حال خود رها کند، احتمال تکرار حادثه‌ای همچون واقعه فاجعه‌بار ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ وجود دارد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برنا، خالد نور، یک عضو تیم مذاکره کننده صلح  دولت  سابق افغانستان در گفت وگو با شبکه "سی ان بی سی" خاطر نشان کرد،  جامعه  جهانی زمانیکه  افغانستان  را پس از خروج نیروهای شوروی سابق از این کشور در سال ۱۹۸۹میلادی رها کرد، مرتکب اشتباه شد.

وی خاطر نشان کرد، اگر این مساله دوباره تکرار شود، گروههای تروریستی ظاهر می شوند و برای انجام حمله در سراسر  جهان  طرح‌ریزی می‌کنند.

خالد نور که عضوی از هیات افغان بود که با طالبان در ژوئیه ۲۰۱۹ مذاکره کرد، در ادامه این  مصاحبه  گفت: ما این مساله را آشکارا گفته ایم که اگر جامعه بین الملل همان اشتباه گذشته را دوباره تکرار کند،  جنگ  و  تروریسم  مجددا به  خاک  و شهرهای آنها خواهد رسید.

وی افزود: در این صورت، جامعه جهانی می تواند بار دیگر شاهد تکرار حادثه  ۱۱ سپتامبر  ۲۰۰۱ باشد. این بسیار مهم است که در این مقطع، درباره اینکه با  طالبان  چه باید کار کرد با دقت بسیار عمل شود.

خالد نور که بخشی از تیم مذاکره‌کننده صلح دولت سابق افغانستان بود، عنوان کرد، این گروه خواهان مذاکره با گروه طالبان برای تشکیل یک دولت فراگیر است جایی که گروههای مختلف در آنجا نماینده داشته باشند.

وی افزود: البته شخصا تردیدهای خود را نسبت به مذاکره دارم اما نمی خواهیم کشور را مجبور به حرکت به سوی جنگ کنیم. به همین دلیل است که ما آماده مذاکره هستیم. مساله تقسیم قدرت نیست بلکه موضوع ارزش‌ها، برگزاری انتخابات، آزادی بیان، آزادی  رسانه  ها و حفظ بسیاری از آزادی ها و حقوقی است که مردم طی ۲۰ سال گذشته داشته اند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما