خبرهای جدید و مهم درباره مذاکرات وین در دولت رئیسی

کدخبر: 438531
اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت خارجه گفت: مذاکرات باید رفع تحریم‌های مندرج در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را بی کم و کاست تامین کند. ما با این رسالت، حتی یک ساعت هم برای رفع تحریم‌های ظالمانه معطل نخواهیم ماند.

به گزارش اقتصادنیوز، سعید خطیب زاده در نشست خبری روز دوشنبه خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ با اشاره به مذاکرات وین گفت: اصل گفتگوها انجام خواهد شد، ایران هم بارها در سطوح مختلف این اجماع حاکمیتی را اعلام کرده و مذاکراتی که برای اطمینان از اجرای بی کم‌وکاست تعهدات آمریکا ذیل برجام آغاز شده است، حتما ادامه پیدا خواهد کرد.


>>>> بیشتر بخوانید؛

>>>> اولین واکنش ایران به حملات پهپادی پاکستان به پنجشیر


سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این گفتگوها باید تامین‌کننده منافع عالی مردم و جمهوری اسلامی ایران باشد که در چند سال گذشته با نقض مکرر آمریکایی‌ها و بی عملی اروپا، این منافع برای مردم و ایران حاصل نشده است.

خطیب‌زاده گفت: این مذاکرات باید رفع تحریم‌های مندرج در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را بی کم و کاست تامین کند. ما با این رسالت، حتی یک ساعت هم برای رفع تحریم‌های ظالمانه معطل نخواهیم ماند.  

 آمریکا با دستورکار واقعی به وین بیاید

وی همچنین در خصوص تغییرات شکل گرفته در دولت، گفت: همه طرف‌ها این را درک می‌کنند که دولت مستقر و وزرا مشخص شده‌اند و به زودی تمام مواردی که باید اعلام شود، اعلام خواهد شد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه پیام‌های داده شده از سوی رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه درباره مذاکره روشن است، افزود: طرف آمریکایی باید بداند با ذهنیت دوران ترامپ نمی‌تواند نتیجه‌ای جز شکست حداکثری داشته باشد.

خطیب زاده گفت: باید با یک دستور کار واقعی و برای اجرای بی کم‌وکاست، بر اساس «نه تعهد بیشتر یا کمتر» به وین بیایند. این چیزی است که می‌تواند به سرعت، همه ما را به نتیجه برساند.

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تصمیم جدید کشورمان در خصوص ادامه بررسی فرآیند «برجام» در وزارت امور خارجه یا شورای عالی امنیت ملی، گفت: هر تغییری که قرار باشد صورت بگیرد اعلام می شود، درغیراین صورت اگر قرار بر عدم تغییر باشد، چیزی برای اعلام شدن نیست.

وی افزود: گمانه‌زنی‌هایی بوده و هفته های قبل نیز از من سوال شده و من هم گفتم، اگر تصمیم گرفته شود اعلام می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: آن‌چه که وجود دارد، این است که گفتگوهای وین، گفتگوهای کاملاً فنی برای اطمینان از اجرای برجام توسط ایالات متحده و طرف‌های دیگر است. مذاکرات برای رسیدن به یک متن جدید نیست؛ همچنین مذاکرات برای پذیرفتن تعهدات جدید هم نیست.

خطیب زاده اظهار داشت: از این رو آنچه که تاکنون با انباشت دانش و سوابق و مسائلی که در وزارت امور خارجه وجود داشته، همچنان در حال پیگیری است.

وی گفت: اگر تصمیمی بخواهد در مجموعه حاکمیت گرفته شود، آن تصمیم اعلام می‌شود و فعلا هیچ گمانه‌زنی صحیح نیست.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما