آمادگی اردن و سوریه برای تأمین برق لبنان

کدخبر: 445577
اقتصادنیوز : اردن روز چهارشنبه میزبان وزیران برق سه کشور اردن، سوریه و لبنان بود تا در مورد بخشی از تأمین برق لبنان از اردن از طریق شبکه انتقال سوریه توافق شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ این نشست سه جانبه که در دفتر وزارت انرژی و منابع معدنی اردن در امان برگزار شد، برنامه و جدول زمانی برای راه اندازی دوباره خط انتقال برق میان اردن و سوریه ارائه شد.

همچنین بررسی‌های تخصصی و نیز تهیه توافق لازم برای تأمین برق لبنان نیز صورت گرفت.

هاله زواتی وزیر انرژی و منابع معدنی اردن در این زمینه گفت، این نشست پس از جلسه چهارجانبه میان اردن، مصر، سوریه و لبنان برای انتقال گاز مصر به لبنان از طریق اردن و سوریه با هدف کاهش هزینه تولید برق در لبنان برای تضمین تأمین گاز مورد نیاز ایستگاه "دیر عمار" انجام شده است.

وی در این باره گفت، پروژه طرح و نیز جدول زمانی آن تهیه و یک گروه تخصصی نیز تشکیل شد.

وزیر انرژی اردن خاطرنشان کرد، پروژه بیشتر بر ترمیم زیرساخت‌های برق سوریه و نیز آمادگی طرف های سه گانه برای توافق جهت تأمین برق لبنان تمرکز داشته است.

غسان الزامل وزیر برق سوریه نیز در این دیدار گفت که شرکت انتقال و توزیع برق سوریه مستقیما اقدام به ترمیم خط انتقال برق کرده و اتصال خط انتقال برق سوریه و اردن به سه ماه زمان نیاز دارد.

ولید فیاض وزیر انرژی و آب لبنان نیز در این باره گفت که وزیران سه کشور بر نقشه راهی توافق کردند که موانع تخصصی و فنی را مرتفع می‌کند و اقدامات آینده در خصوص تأمین مالی توافق از طریق بانک جهانی است.

ساعاتی پیش نیز بشر الخصاونه نخست وزیر اردن آمادگی کشورش برای حمایت و پشتیبانی لازم از لبنان که با چالش‌های اقتصادی استثنائی روبه روست، اعلام کرد.

اردن و سوریه از سال ۲۰۰۱ از طریق خط انتقال برقی ۴۰۰ کیلوولتی به یکدیگر متصل شده‌اند؛ اما این خط از اواسط سال ۲۰۱۲ به دلایل فنی از کار افتاده است.

سوریه و لبنان نیز از طریق خطوط متعدد ۴۰۰ و ۶۶۲۳۰ کیلوولتی به یکدیگر متصل شده‌اند.

این سه کشور با یک قرارداد مبادله عمومی و یک توافقنامه اتصال کلی در هشت گروه اتصال الکتریکی که علاوه بر ترکیه شامل اردن، مصر، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و لیبی می‌شود به یکدیگر متصل می‌شوند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما