واکنش حوثی ها به فرا خواندن سفیر یمن از بیروت/تعطیلی بهتر از پذیرش سفیر مزدور است

کدخبر: 451940
اقتصادنیوز: اقدام دولت مستعفی یمن در فرا خواندن سفیر خود از لبنان در تبعیت از سیاست های عربستان، با واکنش عضو ارشد شورای عالی سیاسی یمن مواجه شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، یک عضو ارشد شورای عالی سیاسی یمن به اقدام دولت مستعفی یمن در فرا خواندن سفیر خود از بیروت در دنباله روی از سیاست‌های عربستان سعودی واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، «محمدعلی الحوثی» در صفحه توئیتر خود نوشت: به برادران در لبنان می‌گوئیم که بستن سفارت جمهوری یمن بهتر از پذیرش سفیری مزدور و جیره خوار است.

گفتنی است، سعودی‌ها اخیراً به بهانه انتقاد «جورج قرداحی» وزیر اطلاع رسانی لبنان از جنگ علیه یمن، روابط خود با لبنان را به چالش کشیدند و برخی کشورهای عربی را نیز در این مسیر با خود همراه ساختند.

«جورج قرداحی» وزیر اطلاع رسانی لبنان روز یکشنبه به هجمه‌های گسترده برای استعفای او از سمتش واکنش نشان داد و گفت: مسأله استعفای من از دولت مطرح نیست. این موضع گیری پس از آن اتخاذ شد که حتی برخی طرف‌های داخلی در لبنان از جمله جریان المستقبل نیز استعفای قرداحی و تمام اعضای کابینه را به دنبال بحران میان بیروت و ریاض، خواستار شده بودند.

«جورج قرداحی» وزیر اطلاع رسانی لبنان چندی پیش در یک برنامه ضبط شده تلویزیونی ضمن محکوم کردن اقدامات و جنگ‌های ائتلاف متجاوز سعودی در یمن اعلام کرد که جنبش «انصارالله» در سالهای جنگ فقط از خود در برابر اقدامات این ائتلاف دفاع کرده است. وی در بخشی از سخنان خود گفته بود: «من معتقدم جنگ یمن یک جنگ بیهوده است و باید متوقف شود. ملت یمن از خود دفاع می‌کند. آیا چنین ملتی باید مورد تجاوز قرار گیرد».

سخنان قرداحی واکنش‌های متعددی را در محافل مختلف لبنان به همراه داشت. رسانه‌های لبنانی نزدیک به عربستان سعودی به شدت قرداحی را مورد هجمه قرار دادند و مدعی شدند که اظهارات او موجب وقوع یک بحران بزرگ در روابط میان بیروت و ریاض خواهد شد. این رسانه‌ها به صورت آشکار قرداحی را تحت فشار قرار دادند تا از سمت خود استعفا دهد؛ فشاری که البته جواب نداد و وزیر اطلاع رسانی لبنان اعلام کرد که چنین کاری نمی‌کند.

پس از هجمه‌های داخلی رسانه‌های نزدیک به عربستان سعودی، نوبت به «عبد الرحمن بن مساعد بن عبدالعزیز» شاهزاده سعودی رسید تا به صورت گسترده وزیر اطلاع رسانی لبنان را در فضای مجازی مورد حمله قرار دهد. این شاهزاده سعودی که از اظهارات قرداحی در انتقاد از جنگ یمن به شدت عصبانی و خشمگین بود، در فضای مجازی ضمن به سخره گرفتن سخنان وزیر اطلاع رسانی لبنان، گفت: قرداحی گفته است که در اظهاراتش قصد توهین به عربستان و یا امارات را نداشته است. من خطاب به او می گویم: آیا تو خودت احمق هستی و یا ما را احمق فرض کردی؟

همچنین به دنبال اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان در انتقاد از جنگ عربستان علیه یمن، وزارت خارجه سعودی بیانیه‌ای را علیه این مقام لبنانی صادر کرد.

وزارت خارجه عربستان سعودی در اولین واکنش رسمی خود به اظهارات «جورج قرداحی» در انتقاد از جنگ علیه یمن، در بیانیه‌ای مدعی شد که اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان مردود است.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه تند خود علیه وزیر اطلاع رسانی لبنان مدعی شد: اظهارات قرداحی حمایت آشکار از شبه نظامیان یمنی است! اظهارات قرداحی با اصول و موازین دیپلماتیک در تعارض بود.

وزارت خارجه عربستان در بخش دیگری از بیانیه خود ادعا کرد: قرداحی به صورت آشکار به عربستان سعودی و ائتلاف مشروع آن در یمن هجمه برده است!

گفتنی است، پیشتر عربستان سعودی در اعتراض به اظهارات وزیر اطلاع رسانی لبنان، سفیر بیروت در ریاض را احضار کرده بود.

تیتر یک
  • وال‌استریت ژورنال مطرح کرد

    اقتصادنیوز: مقامات غربی در گفت‌وگو با وال‌استریت ژورنال مدعی شده‌اند که از نظر آن‌ها، هم روسیه و هم چین با توجه به…

از دست ندهید
بلیط هواپیما