افشای هدف اعلام نشده آمریکا در مذاکرات وین توسط رویترز

کدخبر: 455542
اقتصادنیوز: دیپلمات‌های غربی می‌گویند هدف اعلام‌نشده آمریکا در مذاکرات پیش رو در وین ممکن است جلب حمایت روسیه و چین برای اعمال فشار بر ایران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، دیپلمات‌های غربی می‌گویند هدف اعلام‌شده آمریکا در مذاکرات برجامی پیش رو در وین بررسی احیاپذیر بودن توافق هسته‌ای برجام است، اما هدف اعلام‌نشده واشنگتن ممکن است جلب حمایت روسیه و چین برای اعمال فشار بر ایران در صورت شکست مذاکرات است.

این دیپلمات‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شده‌اند یک راه برای اعمال فشار بر ایران جهت «احیای برجام» یا پذیرش توافقی جدید این است که بتوان پکن و مسکو را مجاب کرد که این تهران است که مانع ادامه مسیر است نه واشنگتن.

اظهارات اردشیر زاهدی درباره شهید سلیمانی!+ فیلم

دولت آمریکا با نقض تمامی تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافق هسته‌ای برجام خارج شد. این در حالی است که ایران هرگز از این توافق خارج نشده و تنها با استناد به مفاد مندرج در برجام، تعهداتش را طبق حقوق مصرح در آن توافق، کاهش داده است.

یک دیپلمات غربی که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت: «آنها (آمریکایی‌ها) به حمایت چین و روسیه نیاز دارند.»

چین و روسیه بارها آمریکا را مقصر وضعیت فعلی برجام دانسته و خواستار رفع تحریم‌های یکجانبه وضع‌شده از سوی آمریکا علیه ایران شده‌اند. مسکو و پکن همچنین تصریح کرده‌اند که دولت جدید آمریکا برای فراهم کردن زمینه‌های پیشرفت مذاکرات باید سیاست شکست‌خورده موسوم به «فشار حداکثری» را کنار بگذارد. 

دولت جو بایدن به شکست سیاست موسوم به «فشار حداکثری» که دولت پیشین آمریکا علیه ایران به کار گرفت اعتراف کرده اما از انجام اقدامات لازم برای بازگرداندن آمریکا از آن مسیر خودداری کرده است. 

اصرار دولت بایدن بر حفظ تحریم‌های دوران ترامپ، یکی از مهم‌ترین محورهای اختلافات در دورهای گذشته مذاکرات وین که با هدف بازگرداندن آمریکا به برجام انجام می‌شد را تشکیل می‌دهد. 

نخستین دور مذاکرات وین در دولت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید ایران قرار است از روز ۸ آذرماه در وین برگزار شود. ایران اعلام کرده تلاش برای رفع تمامی تحریم‌ها مهم‌ترین دستور کار هیأت ایرانی در این گفت‌وگوها را تشکیل خواهد داد.

جو بایدن با وعده بازگرداندن آمریکا از سیاست‌های دوران ترامپ که به عقیده او به منزوی شدن آمریکا در دنیا منجر شده بود وارد کاخ سفید شد. با وجود این، او به ویژه در عرصه سیاست خارجی در حال ادامه دادن سیاست‌های دوران ترامپ است. 

یک دیپلمات غربی به رویترز گفته قدرت‌های طرف مذاکره با ایران معتقدند هر چه انسجام و هماهنگی میان آنها بیشتر باشد شانس احیای برجام بیشتر خواهد بود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد جو بایدن با شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین درباره ایران و توافق هسته‌ای برجام گفت‌وگو کرده است. به گفته سالیوان، محور گفت‌وگوی سران دو کشور را بررسی نحوه رسیدن آمریکا و چین به دیدگاهٰ‌های مشترک درباره مذاکرات برجام تشکیل داده است.

«جیک سالیوان» روز سه‌شنبه در یک نشست مجازی گفت: «روسای جمهور دو کشور فرصت داشتند درباره نحوه همسو کردن دیدگاه‌ها در آستانه نشست 29 نوامبر گفت‌وگو کنند تا 1+5 در تعامل با ایران و هموارسازی مسیر برای بازگشت به توافق متحد باشد.»

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما