تماس تلفنی بایدن و زلنسکی

سی‌ان‌ان: بایدن حمله روسیه را قطعی دانست!

کدخبر: 472149
اقتصادنیوز: رئیس جمهور آمریکا در تماس با همتای اوکراینی خود ضمن تکرار حمایت واشنگتن از کی‌یف در برابر هرگونه تهاجم خارجی، گفت کاخ سفید در حال بررسی حمایت‌های اقتصادی بیشتر از این کشور است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، کاخ سفید بامداد جمعه از تماس تلفنی «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا با «ولادیمر زلنسکی» همتای اوکراینی وی خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «بایدن بار دیگر بر آمادگی آمریکا و متحدان و شرکای خود برای پاسخ قاطع در صورت تجاوز بیشتر روسیه به اوکراین تاکید کرد. وی همچنین بر تعهد ایالات متحده به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد».

بر این اساس، بایدن درباره کمک‌های آمریکا به اوکراین گفت: «آمریکا در سال گذشته بیش از نیم میلیارد دلار کمک‌های توسعه‌ای و انسانی به اوکراین ارائه کرده است و در حال بررسی حمایت‌های کلان اقتصادی بیشتر برای کمک به اقتصاد اوکراین در میان فشارهای ناشی از انباشت نظامی روسیه است».

کاخ سفید توضیح داد: «بایدن تصریح کرد که با وجود خروج اعضای خانواده پرسنل سفارت آمریکا، این سفارتخانه در کی‌یف همچنان باز و کاملاً فعال است. دو طرف در مورد تلاش‌های دیپلماتیک برای هماهنگی در مورد امنیت اروپا بحث کردند و بر اصل "هیچ چیزی در مورد اوکراین بدون اوکراین نخواهد بود" تاکید کردند».

بر اساس این بیانیه، بایدن همچنین حمایت آمریکا از تلاش‌ها برای حل اختلافات در چارچوب نرماندی را تکرار و ابراز امیدواری کرد که تعهد مجدد طرفین در ۲۶ ژانویه به مفاد آتش‌بس ژوئیه ۲۰۲۰ به کاهش تنش‌ها و پیشبرد اجرای توافق‌نامه‌های مینسک کمک کند.

با این حال، یک مقام ارشد دولتی اوکراین در گفتگو با شبکه «سی‌ان‌ان»، جزئیات بیشتری از این تماس تلفنی ارائه کرد.

«متیو چَنس» خبرنگار سی‌ان‌ان به نقل از این مقام اوکراینی که نامش فاش نشد، گزارش داد: «بایدن به زلنسکی گفت که حمله روسیه به محض ایجاد شرایط مناسب قطعی است. بایدن گفت که روسیه تلاش خواهد کرد تا کی‌یف را اشغال کند و از زلنسکی خواست برای این امر آماده شود».

بامداد جمعه همچنین نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار برگزاری جلسه علنی شورای امنیت درخصوص اوکراین برای روز دوشنبه شد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی