سفیر روسیه: وقفه در مذاکرات تقصیر ما نیست

کدخبر: 484340
اقتصادنیوز: سفیر روسیه مدعی شد که این کشور عامل ایجاد وقفه در مذاکرات وین نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «لوان جاگاریان»، سفیر روسیه در تهران در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «روسیه-۲۴» بار دیگر تأکید کرد که کشورش عامل وقفه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین نیست.

جاگاریان در این مصاحبه تلویزیونی که ترجمه انگلیسی آن روی وب‌سایت خبرگزاری «تاس» قرار گرفته تصریح کرده است: «می‌خواهم یک بار دیگر تأکید کنم همان‌طور که قبلاً گفته‌ایم روسیه هیچ ارتباطی با این وقفه ندارد.»

حدود ۱۰ روز پیش طرف‌های مذاکره‌کننده در وین اعلام کردند که مذاکرات وین درباره برجام دچار وقفه شده است و هیأت‌های مذاکره کننده برای رایزنی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند. جوزب بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این مذاکرات به دلیل برخی «عوامل خارجی» دچار وقفه شده‌اند.

بورل از توضیح درباره «عوامل خارجی» خودداری کرد، اما ایران اعلام کرده طرح برخی درخواست‌های جدید از سوی آمریکا و پاره‌ای اقدامات نظیر توقیف نفتکش ایران مذاکرات را پیچیده کرد. طرف‌های غربی ادعا می‌کردند که درخواست روسیه برای اخذ تضمین جهت انجام مراودات با ایران باعث ایجاد وقفه شد.

با وجود این، چند روز پیش «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه پس از دیدار با «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که روسیه از ایالات متحده تضمین کتبی دریافت کرده مبنی بر اینکه همکاری‌های هسته‌ای مسکو و تهران بعد از توافق وین مشمول تحریم نخواهد شد.

پس از آن «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین تأکید کرد که حصول نتیجه در مذاکرات به رفتار مسکو بستگی ندارد بلکه در گرو رفتار طرف‌های دیگر به ویژه آمریکا است. اولیانوف در توییتر نوشت: «از گمانه‌زنی‌ها درباره موضع روسیه در مرحله نهایی مذاکرات وین خسته شده‌ام.سوءتفاهمات، سوءتعبیرها و تحریف واقعیات. مخلص کلام: جمع‌بندی مذاکرات نه به روسیه بلکه به طرف‌های دیگر به ویژه به آمریکا بستگی دارد.»

جاگاریان هم در مصاحبه روز دوشنبه بار دیگر ادعاها را درباره اینکه مسکو عامدانه سرعت پیشرفت مذاکرات وین را کاهش می‌دهد تکذیب کرد و گفت که سران ایران هدف انتشار این اطلاعات جعلی را درک می‌کنند.

جاگاریان تأکید کرد: «دولت آن کشور و مذاکره‌کنندگان آن به خوبی آگاهند که هدف همه این اطلاعات جعلی ایجاد شکاف بین روسیه و ایران است. آنها از این موضوع به خوبی آگاهند.»

سفیر روسیه در تهران در ادامه تصریح کرد که روند مذاکرات وین ممکن است بعد از اتمام تعطیلات نوروز در ایران از سر گرفته شوند. وی گفت: «می‌توانم بگویم وقفه‌ای که الان در جریان است به دلیل این است که دیروز نخستین روز سال ایران و جشن نوروز بود. به مدت یک هفته نهادهای دولتی در اینجا کار نمی‌کنند. با وجود این، امید است که روند مذاکرات بلافاصله بعد از آن اغاز شوند.»

تیتر یک
  • در نظرسنجی کیتکونیوز مطرح شد

    اقتصادنیوز: تحلیلگران کیتکونیوز به آینده طلا در هفته جاری خوش‌بین هستند و پیش‌بینی می‌کنند این فلز گرانبها شاهد افزایش…

از دست ندهید
فلای تودی