حمایت سازمان ملل از طرح اتحادیه آفریقا در سومالی

کدخبر: 488327
اقتصادنیوز: گوترش، دبیرکل سازمان ملل حمایت خود را از طرح اتحادیه آفریقا در سومالی اعلام و ابراز امیدواری کرد که سومالی بتواند هر چه زودتر امنیت خود را تضمین کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آنتونیوگوترش دبیرکل سازمان ملل در گفتگو با محمد عبداللهی محمد فارمجو رئیس جمهوری سومالی اظهار امیدواری کرد این کشور بتواند هر چه زودتر امنیت خود را تضمین کند.

 دبیر کل سازمان ملل در این گفتگوی تلفنی همبستگی خود را با سومالی در مواجهه با افزایش حملات گروه تروریستی الشباب و خشکسالی در این کشور ابراز کرد.

گوترش همچنین حمایت خود را از طرح  اتحادیه آفریقا در سومالی اعلام و ابراز امیدواری کرد که سومالی بتواند هر چه زودتر امنیت خود را تضمین کند.

گوترش و محمد فارمجو همچنین در مورد روند انتخابات در سومالی گفتگو کردند.

دبیر کل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که روند انتخابات به سرعت به نتیجه برسد و هر موضوع باقی مانده از طریق گفتگو مورد بررسی قرار گیرد.

 بر اساس اعلام سازمان ملل، خشکسالی در سراسر سومالی رو به وخامت است و برآورد می شود که ۴.۹ میلیون نفر از جمله ۷۱۹ هزار آواره داخلی تحت تاثیر قرار گیرند. همچنین ناامنی غذایی حاد از ابتدای سال به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

بر اساس اعلام سازمان ملل، بیش از ۸۰ درصد منابع آبی در حال خشک شدن هستند و سطح آب رودخانه‌های شابل و جوبا به پایین ترین حد تاریخی خود رسیده است و برآوردها نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود ۳.۵ میلیون نفر به آب کافی دسترسی ندارند.

پیش بینی می‌شود بیش از ۱.۴ میلیون کودک زیر پنج سال امسال از سوء تغذیه حاد رنج ببرند.

پیشتر برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرده بود که خشکسالی حدود ۱۳ میلیون نفر را در شاخ آفریقا با گرسنگی شدید مواجه کرده است.

بر اساس این گزارش، مردم در مناطقی چون سومالی، اتیوپی و کنیا با شدیدترین خشکسالی ثبت شده از سال ۱۹۸۱ مواجه هستند. این آژانس خواستار کمک فوری برای جلوگیری از وقوع بحران بزرگ انسانی در این کشورها شد.

بر اساس اعلام کنسرسیوم غیردولتی سومالی، در این کشور که در همسایگی اتیوپی قرار دارد، بیش از ۷ میلیون نفر به کمک فوری نیاز دارند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی