انتقاد مجارستان از رفتار مرموزانه غرب درباره خرید گاز روسیه

کدخبر: 491896
اقتصادنیوز: پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان اعلام کرد: شرکت های غربی زیادی، شرایط روسیه برای پرداخت پول گاز را پذیرفته اند، اما آن‌را علنی نمی‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزیر امور خارجه مجارستان گفت: شرکت های غربی زیادی، شرایط روسیه برای پرداخت پول گاز به روبل را پذیرفته اند اما به شکل مرموزانه ای آنرا علنی نمی کنند.

اسپوتنیک گزارش داد، پیتر سیارتو روز جمعه اعلام کرد: شرکت های غربی زیادی، شرایط روسیه برای پرداخت پول گاز را پذیرفته اند اما آنرا علنی نمی کنند و به انتشار اطلاعات غلط درباره موضع مجارستان در این باره می پردازند.

وی تصریح کرد: کشورهای اروپایی موضع واحدی در قبال پرداخت گاز روسیه به روبل ندارند. مجارستان صادقانه با این موضوع برخورد می کند و طبیعی است اگر پول گاز را به روبل بپردازد تا قطع نشود.

وزیر خارجه مجارستان از دورویی شرکت های غربی انتقاد کرد و افزود: اینکه دیگر کشورها خرید گاز روسیه را رد کرده اند درست نیست و آنها فقط این موضوع را به شکل مزورانه ای علنی نکرده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، طی فرمانی در ماه مارس اعلام کرد که همه پرداخت ها برای گاز روسیه باید به روبل انجام شود. این فرمان از واردکنندگان گاز روسیه می خواهد تا پرداخت ها به یورو و دلار را نیز از طریق باز کردن حساب در بانک گازپروم انجام دهند که تحت تحریم برخی کشورهای غربی قرار داد.

بعد از شروع عملیات ویژه روسیه در اوکراین، کشورهای غربی بخش های دولتی و خصوصی این کشور را هدف تحریم قرار دادند که مسکو در پاسخ، خواستار پرداخت هزینه گاز به روبل شد تا بتواند قدرت ارز ملی خود را در مقابل ارزهای دیگر حفظ کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی