نظر ترکیه درباره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

کدخبر: 494852
اقتصادنیوز: رجب طیب اردوغان با اشاره به اینکه فنلاند و سوئد خانه بسیاری از سازمان‌های تروریستی هستند اظهار کرد: کشورش دیدگاه مثبتی نسبت به عضویت این دو کشور اروپایی در ناتو ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه گفت کشورش دیدگاه مثبتی نسبت به عضویت فنلاند و سوئد در ناتو ندارد.

رویترز گزارش داد، اردوغان امروز (جمعه) گفت امکان ندارد ترکیۀ عضو ناتو به طرح‌های سوئد و فنلاند برای پیوستن به این پیمان نظامی با دید مثبت نگاه کند و گفت که این دو کشور خانه بسیاری از سازمان‌های تروریستی هستند.

طرح فنلاند برای درخواست عضویت در ناتو که روز پنجشنبه اعلام شد و همچنین انتظار مشابه سوئد باعث گسترش این ائتلاف نظامی غربی می‌شود که روسیه قصد دارد مانع آن شود.

پیش‌تر، «دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که موضع روسیه درباره تمایل اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا تغییر کرده و در حال حاضر همانند موضع دسترسی اوکراین به ناتو می‌باشد. وی در ادامه به موضوع سوئد و فنلاند نیز اشاره کرد و گفت: عضویت فنلاند و سوئد به ناتو و حضور نظامی این ائتلاف در این دو کشور سبب می‌شود که قلمری آن‌ها به هدف احتمالی ارتش روسیه تبدیل شود.

تصمیم فنلاند برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جبهه جدیدی را در پرونده تقابل میان روسیه و غرب گشوده است؛ فنلاند به عنوان یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی، حدود هزار کیلومتر مرز با روسیه داشته و اولین کشور دارای مرز مشترک با این کشور محسوب می‌شود که قرار است در ناتو عضویت پیدا کند. 

ساعتی بعد از اعلام تصمیم فنلاند از سوی «سائولی نینیستو» رئیس جمهور این کشور، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو از آن استقبال کرد. دبیرکل ناتو گفت هنگامی که فنلاند تصمیم به ثبت درخواست عضویت در ناتو بگیرد به گرمی مورد استقبال قرار می‌گیرد و روند ملحق شدن این کشور سریع و روان خواهد بود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی