جزئیات گفتگوی ماکرون با ولیعهد عربستان

کدخبر: 511405
اقتصادنیوز: رئیس جمهور فرانسه در ملاقات با بن سلمان درباره تأمین انرژی اروپا، برنامه هسته‌ای ایران و مسائل غرب آسیا صحبت کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «محمد بن‌سلمان» ولی‌عهد سعودی در سفر به فرانسه با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور این کشور درباره بحران انرژی، برنامه هسته‌ای ایران و وضعیت لبنان گفت‌وگو کرد.

روزنامه «الشرق الاوسط» به نقل از یک فرد مطلع در کاخ الیزه گزارش داد، ماکرون و بن‌سلمان در مراسم شام کاری پنجشنبه شب، تأمین انرژی برای کشورهای اروپایی در بحبوحه بحران ناشی از جنگ اوکراین را به بحث گذاشتند.

این فرد مطلع گفت، دو طرف همچنین مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای و موشک‌های بالستیک ایران و وضعیت لبنان، یمن، سوریه و عراق و تروریسم را به بحث گذاشتند.

الشرق الاوسط افزود، رئیس جمهور فرانسه به‌دنبال باز تولید تجربه نشست بغداد است که تابستان سال گذشته برگزار شد و بازیگران منطقه از جمله وزرای امور خارجه ایران، عربستان سعودی و ترکیه در آن حضور داشتند. از دید فرانسوی‌ها چنین نشست‌هایی بستری برای گفت‌وگو بین طرف‌ها و کاهش تنش در منطقه را در پی خواهند داشت.

منابع فرانسوی به این روزنامه گفتند، در خصوص لبنان، بر ضرورت انجام اصلاحات اعلام شده از صندوق جهانی پول و بازگشت احیای کنترل سیاسی در این کشور تأکید شد. در مورد سوریه نیز دو کشور مواضعی مشترک داشته و تحولات اخیر در این کشور به‌ویژه در شمال سوریه به بحث گذاشته شد.

سفر بن سلمان به فرانسه پس از آن انجام گرفته که اخیراً «جو بایدن» که وعده انزوای سعودی‌ها را داده بود با وی دیدار کرد. ولی‌عهد سعودی در اولین سفر خود به کشورهای غربی از زمان قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به یونان و سپس به فرانسه سفر کرده است.

سازمان «اکنون دموکراسی برای جهان عرب»  (DAWN)، «ابتکار عدالت جامعه باز» (OSJI) و سازمان «دادگاه بین‌المللی» شکواییه ۴۲ صفحه‌ای به دادگاه پاریس ارائه داده‌ و محمد بن سلمان را به شکنجه و ربایش خشونت‌آمیز جمال خاشقچی متهم کرده‌اند، این موارد در فرانسه قابل پیگرد هستند.

در این شکواییه همچنین آمده است که بن سلمان نمی‌تواند مصونیت قضایی داشته باشد، چرا که وی ولی‌عهد است و رئیس حکومت نیست. 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی