اظهارات چاووش اوغلو درباره عادی سازی روابط آنکارا با اسرائیل

کدخبر: ۵۲۳۸۰۸
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه ترکیه درباره روابط این کشور با رژیم صهیونیستی گفت: ما واقع‌بین بوده و باید عملگرا باشیم و خود را با تغییرات منطقه تطبیق دهیم. عادی‌سازی روابط با اسرائیل، عربستان سعودی، امارات، مصر و ارمنستان نمونه‌هایی از این موارد هستند.
اظهارات چاووش اوغلو درباره عادی سازی روابط آنکارا با اسرائیل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز یکشنبه گفت که در دوره مبهمی قرار داریم و سال‌های صلح کم خواهند بود.

دیدار اردوغان و نخست وزیر اسرائیل پشت درهای بسته

وی در ادامه سخنانش گفت: «در حال حاضر رقابتی میان کسانی که خواستار باقی ماندن ساختار کنونی جهان و کسانی که خواستار جهان چند قطبی بوده، وجود دارد».

وزیر امور خارجه ترکیه اضافه کرد: «60 درصد از درگیری‌های جهان در اطراف ترکیه قرار داشته به همین دلیل نیازمند دیپلماسی پیشگیرانه برای کاهش پیامدهای چنین درگیری‌هایی هستیم».

چاووش اوغلو گفت: «برخی فعالیت‌های دیپلماتیک پیشگیرانه ترکیه را به عنوان یک چالش می‌نگرند».

وی در ادامه گفت: «کنار آمدن با تحریم همسایگان‌مان به خصوص که این تحریم‌ها بین‌المللی نبوده، آسان نیست زیرا ترکیه بیشترین هزینه را در این زمینه خواهد پرداخت و نمی‌توانیم به عنوان میانجی‌ به ایفای نقش بپردازیم».

وزیر امور خارجه ترکیه درباره روابط این کشور با رژیم صهیونیستی گفت: «ما واقع‌بین بوده و باید عملگرا باشیم و خود را با تغییرات منطقه تطبیق دهیم. عادی سازی روابط با اسرائیل، عربستان سعودی، امارات، مصر و ارمنستان نمونه‌هایی از این موارد هستند».

چاووش اوغلو گفت: «از دیدگاه ترکیه، به کار گیری یک گروه تروریستی برای مبارزه با یک گروه تروریستی دیگرغیرقابل قبول است».

وی افزود: «برخی گروه‌های فشار در واشنگتن بر روابط آنکارا با آمریکا تاثیر می‌گذارند».

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: «نحوه رفتار واشنگتن با هند در خصوص خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه در مقایسه با رفتاری که با ما داشته، متفاوت است».

تیتر یک
اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
از دست ندهید
کارگزاری مفید