هشدار سوئد به شهروندان ترکیه پس از هتک حرمت قرآن

کدخبر: ۵۵۱۸۳۶
اقتصادنیوز: وزارت خارجه سوئد در پی اعتراض مسلمانان به هتک حرمت قرآن توسط یک سیاستمدار راست‌افراطی سوئدی، به شهروندان این کشور در ترکیه هشدار داد از برگزاری تظاهرات بزرگ اجتناب کنند.
هشدار سوئد به شهروندان ترکیه پس از هتک حرمت قرآن

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه سوئد از شهروندان این کشور در ترکیه درخواست کرده که ضمن آگاهی دائم از تحولات، از نزدیک شدن به گردهمایی ها و تظاهرات بزرگ خودداری کنند.

واکنش کیهان به حمله به سفارت آذربایجان؛ مساله ناموسی بود، رسانه‌ها شلوغ‌کاری می‌کنند!

رویترز گزارش داد، این وزارتخانه در صفحه مربوط به شهروندان مقیم خارج از کشور، افزوده است که ادامه تظاهرات در روزهای آتی در برابر ساختمان سفارتخانه این کشور در آنکارا و کنسولگری آن در استانبول، انتظار می رود.

آنکارا پس از اقدام راسموس پالودان سیاستمدار راست افراطی و رهبر حزب "تندرو"ی دانمارک به سوزاندن قرآن در برابر ساختمان سفارتخانه ترکیه در استکهلم، هفته گذشته مذاکرات با سوئد و فنلاند را در باره درخواست پیوستن به ناتو، به حال تعلیق درآورد.

این اقدامات پالودان منجر به تظاهرات اعتراض آمیز مسلمانان و کشورهای اسلامی شد.

اولف کریسترسون نخست وزیر سوئد پس از این اقدام توهین آمیز گفت که از آزادی بیان حمایت می کند، اما آتش زدن کتاب های مقدس بسیاری از مردم، اقدام بسیار توهین آمیزی است.

سوئد و فنلاند سال گذشته در پی حمله روسیه به اوکراین، درخواست پیوستن به ناتو را مطرح کرده اند که به موافقت همه ۳۰ عضو این ائتلاف نیاز دارد.

آنکارا اعلام کرده که سوئد به ویژه باید نخست موضع آشکارتری در باره تروریست ها شامل شبه نظامیان کرد و یک گروه متهم به تلاش برای کودتای ۲۰۱۶ بکند، تا ترکیه از عضویت این کشورها در ناتو حمایت کند.

«راسموس پالودان» شهروند تندرو و اسلام ستیز سوئدی - دانمارکی روز شنبه یکم بهمن ماه در اقدامی موهن، یک نسخه از قرآن را در مقابل ساختمان سفارت ترکیه در پایتخت سوئد سوزاند. او برای این کار خود از مقامات سوئد مجوز گرفته بود.

پس از او، «ادوین واگنسولد» رهبر هلندی گروه راست افراطی موسوم به "اروپاییان میهن پرست علیه اسلامی شدن غرب" (PEGIDA) روز دوشنبه سوم بهمن، یک نسخه از قرآن کریم کتاب مقدس مسلمان را در هلند آتش زد.

این اقدامات موجی از محکومیت‌ها را در سطح جهان بویژه کشورهای مسلمان به دنبال داشته است.

ترکیه دوباره سفیر سوئد را فراخواند

تحلیلگران معتقدند ؛ فتنه اسلام‌هراسی و توهین به مقدسات اسلامی توطئه شیطانی دیگر از سرکردگان رژیم غاصب و اشغالگر قدس شریف و ایادی جیره‌خوار آنهاست که هر چه موج اسلام‌گرایی در جهان فراگیرتر می‌شود، نابودی خود را که امری محتوم است نزدیک‌تر می‌بینند و اشغالگران کودک‌کش صهیونیست باید بدانند که این رفتارهای جنون‌آمیز سعی باطل بوده و تغییری در سرنوشت آنها یعنی نابودی رژیم جعلی صهیونیستی نخواهد داشت.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مجامع بین‌المللی امید می‌رود جسارت به ادیان الهی و مقدسات را که قلب تمام پیروان ادیان الهی و دیگر آزادگان را به درد آورده است، ممنوع و محکوم کنند و از رهبران ادیان دینی نیز انتظار می‌رود مواضع محکم بازدارنده در این خصوص اتخاذ کنند. همچنین نفی این دروغ‌پراکنی‌ها ازسوی تمامی دولت‌های اسلامی و دولت‌های مستقل و آزاده نیز مورد انتظار جدی است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید