سرخط مهمترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر؛

شرط ایران برای بازگشت به برجام /درخواست 60 نماینده آمریکا از بایدن

کدخبر: ۵۵۴۲۵۵
اقتصادنیوز در گزارش زیر مروری بر مهم ترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر کرده است.
شرط ایران برای بازگشت به برجام /درخواست 60 نماینده آمریکا از بایدن

به گزارش اقتصادنیوز، روز گذشته جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش با رهبر انقلاب دیدار کردند.

همچنین اظهارات جدید درباره برجام و سفر علی شمخانی به روسیه  از دیگر خبرهای مهم روز گذشته بودند که در «بسته خبری اقتصادنیوز» به آن‌ها اشاره شده است. 

پشت پرده نامه رئیس جمهور آمریکا به رهبر انقلاب

روز گذشته 19 بهمن ماه، همزمان با سالروز بیعت تاریخی  جمعی از همافران با امام خمینی(ره) در سال ۱۳۵۷، تعدادی از فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش با رهبر انقلاب دیدار کردند.

در این دیدار آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه هدف دشمن به زانو درآوردن انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است، از نامه رئیس جمهور وقت آمریکا به ایشان پرده برداشتند و فرمودند: رئیس‌جمهور آمریکا به بنده نامه نوشت صریحاً در نامه‌اش ده پانزده سال پیش گفت؛ که ما قصد تغییر نظام شما را نداریم. همان وقت‌ها ما گزارش داشتیم که در مراکز خصوصی‌شان بحث‌شان این است که چه جور میشود نظام اسلامی را جمهوری اسلامی را واژگون کرد و از بین برد. دروغ میگویند دیگر.

همچنین رهبر انقلاب ارتش امروز را نماد استقلال و استحکام خواندند و خاطرنشان کردند: اگر ارتش در گذشته حتی حق دست زدن به قطعه هواپیمای خریداری شده از آمریکایی‌ها را نداشت امروز با وجود تحریم، خودش سازنده و مبتکر هواپیما و رقم زننده کارهای شگفت‌آورو بزرگ و عزت‌آفرین برای مردم است که نمونه آن نمایش داده شد.

شرط ایران برای بازگشت به برجام

روز گذشته محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران درباره انتظارات ایران از  آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت:از مدیرکل آژانس انتظار داریم که رفتار حرفه‌ای را همچنان حفظ کند و بخشی از جریان فشار علیه کشور ما نباشند و امیدواریم که این اتفاق رخ دهد.

وی همچنین در گفتگو با اسپوتنیک در واکنش به اظهارات بورل درباره زنده بودن برجام، عنوان کرد: هر زمان که طرفین برجام به تعهداتشان عمل کنند، ما نیز به آن بر خواهیم گشت.

این در حالیست که رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی در اندیشکده چتم‌هاوس با تاکید بر اینکه باید خیلی زود به تهران برود تا توانایی بازرسی بین‌المللی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را بازیابی کند، گفت: خواست ما این است که همیشه به دنبال راه‌ حل‌های دیپلماتیک و گشایش باشیم و تلاش من نیز همین است اما در این لحظه کانال برجام و همچنین کانال دوجانبه آژانس با ایران در بهترین وضعیت قرار ندارد. امیدوارم که بتوانم که این گفتگوها را احیا و تقویت کنم وگرنه بدون آن شرایط بسیار بدتر می‌شود.

از سوی دیگر، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در صفحه توییترش نوشته است که بن‌بست مذاکرات وین درباره احیای برجام با تنش‌افزایی‌ غیرقابل کنترلی همراه شده است.

همچنین شب گذشته، پیتر استانو، سخنگوی ارشد سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با اعلام اینکه این اتحادیه بر روی نتیجه گیری مذاکرات با نگاه به احیای توافق هسته ای متمرکز است، اطمینان خاطر داد که تمام تلاش خود را برای تکمیل مذاکراتی که به طور رسمی تکمیل نشده است، انجام خواهند داد.

پیام شمخانی به مشاور زلنسکی

دو روز پیش دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور  برای شرکت در پنجمین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای در مسکو عازم روسیه شد. وی روز گذشته در بخشی از سخنرانی خود در این اجلاس با اشاره به تلاش مستمر آمریکا برای تبدیل افغانستان به سکویی برای ترویج ناامنی و تروریسم گفت: نباید اجازه داد ناامنی که همواره بلای جان افغانستانی‌ها بوده با مداخلات فرامنطقه‌ای تبدیل به بلای مشترک تمام مردم منطقه شود.

شمخانی همچنین در سفر خود به روسیه، در خصوص اظهارات مشاور رئیس جمهور اوکراین درباره حملات پهپادی به اصفهان گفت: زلسنکی و تیمش گاهی اوقات علاقه دارند که در صدر اخبار قرار داشته باشند. در هر صورت اگر موردی بوده باشد، قبل از هر گونه اقدامی باید از طرف اوکراینی شفاف سازی و تکذیب شود. 

درخواست 60 نماینده آمریکا از بایدن

از سوی دیگر، واکنش ها به بیانیه اخیر سید محمد خاتمی، درخواست قانون‌گذاران آمریکایی از بایدن درباره صنایع پهپادی ایران از دیگر خبرهای مهم روز گذشته بودند.

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید