سرخط مهمترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر؛

پاسخ شورای نگهبان به درخواست انتخاباتی خاتمی /چراغ سبز مجلس به مذاکرات برجام

کدخبر: ۵۵۵۲۳۹
اقتصادنیوز در گزارش زیر مروری بر مهم ترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر کرده است.
 پاسخ شورای نگهبان به درخواست انتخاباتی خاتمی /چراغ سبز مجلس به مذاکرات برجام

به گزارش اقتصادنیوز، سفر سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری کشورمان به چین از جمله خبرهای مهم روز گذشته بود. در این میان، اظهارات سخنگوی شورای نگهبان درباره بیانیه اخیر خاتمی و همچنین اظهارات مهم سخنگوی وزارت خارجه درباره زندانیان ایرانی و آمریکایی، رابطه ایران و عربستان و ... از دیگر خبرهای مهم روز گذشته بودند که در «بسته خبری اقتصادنیوز» به آن‌ها اشاره شده است. 

سفر مهم رئیسی به چین

روز گذشته ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشور، در آستانه سفر خود به چین با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد و گزارشی از برنامه‌های کاری این سفر و جلسات و ملاقات‌های درنظر گرفته شده ارائه کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبری انقلاب با ابراز خرسندی از برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، برای رئیس‌جمهور آرزوی موفقیت کردند.

این سفر رئیسی که به دعوت شی چین پینگ رئیس جمهور چین انجام شده است، با توجه به موضع گیری های اخیر چین در قبال ایران و سفر شی به عربستان و امضای بیانیه مشترک علیه ایران با کشورهای عربی اهمیت زیادی یافته است. 

رئیسی پیش از عزیمت به چین، اجرایی شدن سند راهبردی ۲۵ ساله بین دو کشور را از جمله کارهای اساسی خود در این سفر خواند.

همچنین مقاله ابراهیم رئیسی با عنوان «دوستان قدیمی بهترین شرکا برای آینده روشن هستند» در آستانه سفر رسمی وی به پکن، در شماره روز گذشته روزنامه people (مردم) ارگان رسمی حزب حاکم چین منتشر شد که در این مقاله وی با اشاره به  ابتکار کمربند-راه شی جین پینگ، آن را نه تنها به عنوان یک کریدور بین‌المللی بلکه بستری برای توسعه و ایجاد یک تحول تمدنی و صنعتی در امتداد این مسیر دانست.

از سوی دیگر، امیرعبداللهیان با انتشار توئیتی درباره این سفر نوشت: ایران و چین مصمم به اجرای کامل برنامه مشارکت جامع راهبردی هستند. هر جا که منافعی برای ملت است ما آنجا هستیم.

پاسخ شورای نگهبان به سیدمحمد خاتمی

هفته پیش و  در آستانه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سید محمد خاتمی بیانیه‌ای صادر کرد و راهکارهایی را برای عبور از بحران های کنونی جامعه ارائه داد.

وی در بخشی از این بیانیه به ضرورت برگزاری انتخابات آزاد اشاره کرد و در یکی از راهکارهای پانزده‌گانه خود خواستار تغییر رویه ها در شورای نگهبان در ردصلاحیت ها شده بود.

 در پی انتشار این بیانیه، روزگذشته شورای نگهبان واکنش نشان داد و هادی طحان نظیف به سوال خبرنگاران گفت: از زمان پیروزی انقلاب جریان های مختلف سیاسی روی کار آمدند و انتخابات هم سال آینده برگزار می شود لذا باید پیش برویم و ببینیم اصلاح قانون انتخابات به کجا می رسد.

سیگنال مثبت ایران به مذاکرات تهران- ریاض

روز گذشته نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران برگزار شد، در این نشست، وی درباره حملات ریزپرنده ها به کارگاه دفاعی ایران گفت: هر اقدامی علیه امنیت‌مان را با قاطعیت پاسخ می‌دهیم.

همچنین در خصوص عفو اتباع خارجی گفت: محکومیت اتباع خارجی به دلیل نقض قوانین ملی و سرزمینی ایران صورت گرفته است و اینها از تمام حقوق قانونی‌ و کنسولی خود برخوردارند. در ارتباط با عفو رهبر معظم انقلاب درباره شهروندان بازداشتی خارجی قوه قضاییه مبتنی بر قوانین و صلاحیت های خود تصمیم می گیرد.

کنعانی درباره آزادی زندانیان دوتابعیتی میان ایران و امریکا خاطرنشان کرد: گفتیم برای تبادل زندانیان به طور غیرمشروط و بدون گره زدن آن به موضوعات دیگر آمادگی داریم و حسن نیت خود را با آزاد کردن یک زندانی دو تابعیتی با نگاه به وضعیت وی ثابت کردیم. متاسفانه ما اقدام متقابل و تشویق کننده ای شاهد نبودیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره روابط تهران ریاض با اشاره به تلاش های دولت بغداد اعلام کرد: در تکمیل روند گذشته به نقش عراق احترام می گذاریم و از اقدام مثبت دولت این کشور در این رابطه استقبال می‌کنیم و امیدواریم در چارچوب این نگاه مشترک شاهد پیشرفت در مسیر مذاکرات دو کشور ایران و عربستان باشیم.

چراغ سبز مجلس به مذاکرات برجام

روز گذشته فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در سفر خود به بروکسل، با جوزف بورل  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، درباره برجام و برنامه هسته ای ایران بحث و تبادل نظر کردند.

در سوی دیگر در ایران،  محمدحسن آصفری، نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در خصوص ادامه روند مذاکرات گفت: به دلیل اینکه تیم مذاکره کننده دولت قبل نتواستند آن‌طور که باید ضمانت های لازم را از طرف های اروپایی و غربی بگیرند شاهد بودیم که طرف های مقابل دبه کرده و به تعهدات خود عمل نکردند، این کوتاهی سبب شد تا برجام روی زمین بماند.  برای انجام مذاکره آماده هستیم اما اگر هم مذاکرات ادامه نیابد جمهوری اسلامی ایران معطل نخواهد ماند.

مولدسازی به کجا رسید؟

ادعای جدید انگلیس علیه ایران، تیراندازی افراد مسلح ناشناس در ایرانشهر، املاک معرفی شده توسط وزارت آموزش و پرورش برای مولدسازی  از دیگر خبرهای مهم روز گذشته بودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی؛

    اقتصادنیوز: بازدهی طلا در ماه گذشته ۸ درصد افزایش یافت و مهمتر از آن، برای سه ماهه اول سال، ۱۶۰ دلار افزایش داشت که به…

از دست ندهید
کارگزاری مفید