تراس رویکرد دولت «سوناک» در قبال چین را به چالش کشید

کدخبر: ۵۵۵۹۹۰
اقتصادنیوز: با تشدید حملات لفظی غرب علیه چین، در پی سفر رئیسی به این کشور، کوتاه‌عمرترین نخست‌وزیر انگلیس مدعی شد که ظهور پکن، دمکراسی در جهان را به مخاطره انداخته است.
تراس رویکرد دولت «سوناک» در قبال چین را به چالش کشید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، لیز تراس که دولتش در پی اجرای برنامه افتضاح اقتصادی ۴۴ روز بیشتر دوام نیاورد،در یک گردهمایی بین‌المللی نمایندگان پارلمان ژاپن اتهام‌زنی‌ها و مواضع تکراری علیه چین را بازخوانی کرد.

نگرانی عمیق دبیرکل ناتو از گسترش همکاری مسکو و پکن

او رویکرد دولت ریشی سوناک در قبال چین را به چالش کشید و خواستار تشکیل ائتلاف دفاعی در اقیانوس آرام با همکاری ناتو، تلاش‌های بیشتر برای جلوگیری از تهاجم چین به تایوان و ایجاد یک «ناتوی اقتصادی» در برابر آنچه قلدری‌های تجاری چین نامید شد.

او در این گردهمایی که در توکیو برگزار شد، مدعی شد: «جهان آزاد در خطر است. رئیس‌ جمهور چین بسیار صریح گفته است - این جاه طلبی او برای کنترل تایوان است و به نظر من این فاجعه‌بار خواهد بود.»

تراس ادامه داد: «ما باید اطمینان حاصل کنیم که تایوان قادر به دفاع از خود است و باید در سراسر جهان آزاد برای انجام این کار با یکدیگر همکاری کنیم ... من مایلم که شاهد یک اتحاد دفاعی توسعه‌یافته‌تر در اقیانوس آرام، در کنار همکاری نزدیک‌تر بین ناتو و متحدان ما در اقیانوس آرام باشم.»

دولت انگلیس تاکنون در برابر فشار برخی جریانات تندرو در داخل برای تهدید نامیدن چین در سند بازنگری سیاست خارجی انگلیس که ماه آینده منتشر می‌شود، مقاومت کرده است.

دیوید کامرون نخست وزیر اسبق انگلیس هم در سال ۲۰۱۵ میلادی خواستار گسترش روابط لندن با پکن شده بود و از آن به عنوان آغاز عصر طلایی یادکرد.البته ریشی سوناک چندی پیش پایان این دوره را اعلام کرد اما حاضر نیست تا آخرین میخ را بر تابوت روابط دو کشور بکوبد.

تراس در اولین سخنرانی عمومی خود پس از استعفا از سمت نخست وزیری، سیاست تعامل اقتصادی با چین را محکوم کرد و گفت که این رویکرد پیام اشتباهی را به چین منتقل می‌کند. او خواستار واکنش جمعی به انواع تحریم‌های تجاری شد که چین علیه دولت‌هایی که از آن ناراضی است، از جمله استرالیا، لیتوانی و کره جنوبی اعمال کرده است.

نخست وزیر سابق انگلیس با اشاره به فسخ قرارداد همکاری انگلیس با غول مخابراتی هوآوی چین از سایر دولت‌ها خواست که فقط با سرمایه‌گذارانی که او قابل اعتماد نامید، تجارت کنند.

پیام مهم دعوت رئیس‌جمهور چین از رئیسی از نگاه امام جمعه اصفهان

روابط لندن با پکن در سال‌های اخیر، در نتیجه پیروی بی‌قیدوشرط انگلیس از سیاست های آمریکا تیره شده است. انگلیس چین را به نقض ارزش‌های حقوق بشری در هنگ‌کنگ و سین کیانگ و همچنین جاسوسی متهم می‌کند و لفاظی‌ها علیه این کشور به ویژه در روزهای اخیر، هم زمان با سفر رئیس جمهوری ایران به پکن تشدید شده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، در واکنش به اظهارات تراس تصریح کرد که پکن «همیشه مدافع صلح جهانی، کمک کننده به توسعه جهانی و حامی نظم بین المللی بوده است. رشد چین یک فرصت برای جهان است و هرچه چین بهتر توسعه یابد، برای صلح، ثبات و رشد مشترک جهان بهتر است.»

وانگ افزود: موضوع تایوان صرفا یک موضوع داخلی چین است. هیچ کشوری حق ندارد از هیچ بهانه ای برای مداخله استفاده کند.»

تیتر یک
  • وضعیت متغیرهای کلان در ۱۴۰۱

    در نخستین ماه ۱۴۰۱، رشد ماهانه نقدینگی در کشور منی بود. این رویه اما در ادامه ثباتی نداشته و رفته رفته بر سرعت ماهانه…

از دست ندهید
کارگزاری مفید