درخواست ویژه اردوغان از پارلمان ترکیه/ فنلاند عضو ناتو می شود؟

کدخبر: ۵۶۲۰۰۸
رئیس‌جمهوری ترکیه روز جمعه از پارلمان این کشور خواست تا با درخواست عضویت فنلاند در ناتو موافقت کند.
درخواست ویژه اردوغان  از پارلمان ترکیه/ فنلاند عضو ناتو می شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز جمعه از پارلمان این کشور خواست تا با درخواست عضویت فنلاند در ناتو موافقت کند.

عضویت فنلاند و سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، مشروط به موافقت همه اعضای کنونی این سازمان است و از ۳۰ کشور عضو تاکنون پارلمان‌های ۲۸ کشور با عضویت فنلاند موافقت کرده‌اند. اما آنکارا همواره با پیوستن فنلاند به ناتو مانند عضویت سوئد در این سازمان مخالفت کرده است.

این دو کشور منطقه اسکاندیناوی سال گذشته به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین درخواست عضویت خود در ناتو را ارائه کردند.
رئیس‌جمهوری ترکیه روز جمعه پس از دیدار با سائولی نینیسته، همتای فنلاندی خود در آنکارا گفت: «ما تصمیم گرفتیم تا روند بررسی پیوستن فنلاند به ناتو را در پارلمان خودمان آغاز کنیم.»

رجب طیب اردوغان ابراز امیدواری کرد که عضویت فنلاند در ناتو تا پیش از انتخابات ترکیه به تصویب پارلمان برسد. انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه قرار است ۱۴ مه برگزار شود.

ترکیه و مجارستان تنها اعضای ناتو هستند که هنوز با درخواست عضویت فنلاند در ناتو موافقت نکرده‌اند. سخنان روز جمعه رئیس‌جمهوری ترکیه در حالی بیان شد که سخنگوی دولت مجارستان نیز اعلام کرد که پارلمان این کشور روز ۲۷ مارس درخواست عضویت فنلاند در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را بررسی خواهد کرد.

سخنگوی دولت مجارستان گفت که حزب حاکم «فیدش» با عضویت فنلاند در ناتو موافق است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در واکنش به سخنان روز جمعه رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «مهمترین امر این است که فنلاند و سوئد به سرعت به عضویت کامل ناتو در بیایند نه اینکه این دو کشور دقیقا همزمان با یکدیگر بپیوندند.»

ترکیه طی ماه‌های گذشته در برابر عضویت سوئد در ناتو موضع سختگیرانه‌تری اتخاذ کرده بود. آنکارا از دولت سوئد به دلیل اعطای پناهندگی به پناهندگان کُرد که ترکیه آنها را «تروریست» می‌خواند انتقاد می‌کند.

فنلاند پس از اوکراین، طولانی‌ترین مرز مشترک با روسیه را در میان کشورهای اروپایی دارد.

تیتر یک
  • وضعیت متغیرهای کلان در ۱۴۰۱

    در نخستین ماه ۱۴۰۱، رشد ماهانه نقدینگی در کشور منی بود. این رویه اما در ادامه ثباتی نداشته و رفته رفته بر سرعت ماهانه…

از دست ندهید
کارگزاری مفید