ورود چین به بازار داغ اینترنت ماهواره‌ای

کدخبر: ۵۶۴۱۷۳
در حال حاضر چین مشغول توسعه برنامه خود برای ارسال ۱۳ هزار ماهواره اینترنتی به مدار زمین است.
ورود چین به بازار داغ اینترنت ماهواره‌ای

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، این اقدام برای ایجاد یک ابرخوشه ماهواره اینترنتی است که شبکه ماهواره های استارلینک را به چالش می کشد.

در همین راستا قرار است یک موشک لانگ مارچ۵B با قسمت دوم Yuanzheng-۲ برای نخستین بار از بندر فضایی ونچانگ در نیمه دوم سال جاری میلادی به فضا پرتاب می شود.

شرکت علم و فناوری هوافضای چین(CASC)( پیمانکار اصلی فضایی این کشور) در بیانیه ای در اوایل ماه مارس اعلام کرد از یک موشک لانگ مارچ۵B جدید و تنظیمات قسمت بالایی موشک برای پرتاب ماهواره به مدار زمین استفاده می شود.

در حال حاضر چین مشغول توسعه برنامه خود برای ارسال ۱۳ هزار ماهواره اینترنتی به مدار زمین است. این شبکه ماهواره Guowang یا شبکه ملی نامیده می شود و رقیبی برای استارلینک و پروژه های غربی مشابه به حساب می آید.

این پروژه پیامدهایی برای رقابت بین المللی برای تامین امنیت مشتریان برای ارتباطات ماهواره ای، زیرساخت های بین المللی، زباله های فضایی و استفاده و هماهنگی در LEO خواهد داشت. همچنین ممکن است در توسعه فضای تجاری در چین نیز تاثیرگذار باشد.

آکادمی فناوری فضایی چین(CAST) یکی از زیرمجموعه های CASC و آکادمی نوآوری میکروماهواره ها(IAMCAS)که تحت نظر آکادمی علوم چین فعالیت می کند، دو شرکتی هستند که برای تولید ماهواره های پروژه Guowang در نظر گرفته شده اند.

IAMCAS احتمالا ۳۰ ماهواره اینترنتی اولیه این پروژه را تا پایان سال ارائه کند. سازمان های دیگر و احتمالا بخش تجاری نیز در این پروژه سهیم خواهند بود.

طی سال های اخیر چین به میزان قابل توجهی ظرفیت ساخت ماهواره های کوچک خود را افزایش داده و اکنون سازمان های مختلف می توانند سالانه صدها ماهواره تولید کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید