آمریکا با جابجایی مقر سازمان ملل موافقت می کند؟

کدخبر: ۵۷۱۶۸۹
اقتصادنیوز: بنابر اعلام سفیر روسیه در سازمان ملل، ایالات متحده هرگز با تغییر مقر سازمان ملل موافقت نخواهد کرد زیرا فرصت استفاده از امتیازات کشور میزبان و مقدار قابل توجهی از درآمدش را از دست می دهد.
آمریکا با جابجایی مقر سازمان ملل موافقت می کند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «واسیلی نبنزیا» سفیر و نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی افزود: اول، اینکه برای تغییر مکان سازمان ملل رضایت حداقل دو سوم کشورهای عضو نیاز است. به دلیل برخی شرایط، دستیابی به چنین حمایتی بسیار دشوار است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، آمریکایی ها هرگز با این امر موافقت نخواهند کرد، زیرا برای آمریکایی ها اعتبار و فرصت استفاده از امتیازات کشور میزبان سازمان ملل و همچنین درآمد بالایی دارد.

نبنزیا گفت که بر اساس محافظه‌کارانه‌ترین تخمین‌ها، نیویورک سالانه حدود ۵ میلیارد دلار از حضور مقر سازمان ملل در آن و همچنین زندگی دیپلمات‌های ۱۹۳ عضو سازمان ملل در این شهر، درآمد کسب می کند.

در پی تاخیر آمریکا در صدور روادید برای سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در دوره ریاست دوره ای مسکو در ماه گذشته میلادی بر شورای امنیت و نیز عدم صدور روادید برای خبرنگاران روس همراه وی، پیوتر ایلیچوف، مدیر بخش سازمان‌های بین المللی در وزارت خارجه روسیه چهارم اردییهشت ماه گفت که مسکو ترجیح می‌دهد که مقر سازمان ملل به مناطق بی‌طرف‌تر مانند ژنو یا وین منتقل شود.

به گزارش خبرگزاری "تاس" وی توضیح داد: ما ترجیح می‌دهیم که مقر سازمان ملل به مکان بی‌طرف‌تر مانند ژنو یا وین منتقل شود، اما بسیاری از کشورهای عضو نمی‌خواهند نیویورک را ترک کنند. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد بعنوان مثال کشورها در نیویورک دارای املاک هستند و تاسیس دو دفتر برای کشورها دشوار است. این دلایل بیشتر ماهیت مالی و اقتصادی دارند.

ایلیچوف ادامه داد: ما به انتقال مقر سازمان ملل فکر می‌کنیم زیرا انتقال آن به اروپا منجر به سفر کوتاه‌تر برای روسیه می‌شود و ثانیاً، اتریشی‌ها و سوئیسی‌ها حتی با وجود اقدامات کنونی آن‌ها، (در مقایسه با آمریکا) بی‌طرف‌تر هستند. اما ما حمایت اکثریت کشورهای عضو را بدست نیاورده‌ایم.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید