قلیچدار اوغلو به استقبال شکست می رود

روز سرنوشت ساز برای اردوغان /سینان اوغان از چه کسی حمایت خواهد کرد؟

کدخبر: ۵۷۵۲۶۶
اوغان پیش تر اعلام کرده بود که با احزاب متهم به حمایت از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) همکاری نخواهد کرد و این در حالی است حزب دموکراتیک خلق‌ها که مورد تائید قیلیچداراوغلو است گفته می‌شود از حزب کارگران کردستان حمایت می‌کند.
روز سرنوشت ساز برای اردوغان /سینان اوغان از چه کسی حمایت خواهد کرد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، شبکه المیادین لبنان یکشنبه شب به نقل از یکی از رهبران حزب «دموکراتیک خلق‌ها» ترکیه گزارش داد، «سینان اوغان» از کاندیداهای دور نخست انتخابات ریاست جمهوری این کشور (دوشنبه) حمایت خود را از رجب طیب اردوغان برای دور دوم انتخابات اعلام خواهد کرد.

اردوغان نامزد ائتلاف جمهور و رئیس جمهور کنونی ۲۷ میلیون و ۱۳۳ هزار و ۸۴۹ رای از مجموع آرا معادل ۴۹.۵۲ درصد از آرای معتبر را کسب کرد و نتوانست حد نصاب ۵۰ درصد به اضافه یک رای را در دور نخست کسب کند.

بنا به اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، «کمال قلیچداراوغلو» نامزد ائتلاف ملت و نزدیک ترین رقیب اردوغان با کسب ۲۴ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۷۸ رأی معادل ۴۴.۸۸ درصد آرای مردمی به همراه اردوغان به دور دوم راه یافت و «سینان اوغان» دیگر نامزد این رقابت در مجموع حدود ۲ میلیون و ۸۳۱ هزار رای معادل ۵.۱۷ درصد آرای این انتخابات را کسب کرد.

بر اساس این گزارش، اوغان پیش تر اعلام کرده بود که با احزاب متهم به حمایت از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) همکاری نخواهد کرد و این در حالی است حزب دموکراتیک خلق‌ها که مورد تائید قیلیچداراوغلو است گفته می‌شود از حزب کارگران کردستان حمایت می‌کند.

به گزارش ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای نخستین بار در تاریخ این کشور به دور دوم کشیده شده است.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی و رئیس دولت بوده و در انتخاب وزرا و همراهان دولت اختیار کامل دارد.

شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرده است که مردم این کشور روز ۲۸ مِی ۲۰۲۳(هفتم خردادماه ۱۴۰۲) از میان دو نامزد اردوغان و قلیچداراوغلو که بیشترین رای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده‌اند، یک نفر را به عنوان رئیس جمهور دوره سیزدهم انتخاب می‌کنند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی