ازسوی وزارت خارجه روسیه؛

دیپلمات‌های آمریکایی احضار شدند

کدخبر: ۵۷۶۲۰۳
اقتصادنیوز: وزارت امور خارجه روسیه با احضار دیپلمات های ارشد آمریکایی، به اظهارات یک مقام کاخ سفید درخصوص حمله به قلمرو روسیه اعتراض کرد.
دیپلمات‌های آمریکایی احضار شدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت خارجه روسیه روز جمعه دیپلمات های ارشد سفارت آمریکا در مسکو را احضار و اعتراض شدید کرملین به اظهارات اخیر جیک سولیوان مشاور امنیتی کاخ سفید درباره حمله به قلمرو روسیه را به آنها ابلاغ کرد.

اف‌بی‌آی نقشه ترور ملکه الیزابت دوم را فاش کرد

اسپوتنیک گزارش داد، سالیوان در ۲۱ ماه می گفته بود که به کی‌یف اجازه نمی دهد قلمرو روسیه با سلاح های غربی هدف قرار دهد اما کریمه را بخشی از قلمرو این کشور نمی داند.

بیانیه وزارت خارجه روسیه، اظهارات سالیوان را تایید حمله اوکراین به جمهوری کریمه و منطقه بلگورود و غیرقابل قبول ارزیابی کرد.

این بیانیه افزود: تامین تسلیحات و تجهیزات مورد نیاز نظامیان اوکراینی توسط پنتاگون، مزورانه و دروغ بودن ادعاهای مقامات آمریکایی درباره تشویق نکردن اوکراین به حمله به روسیه را روشن می کند.

وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: آمریکا از دیرباز یکی از طرف های جنگ اوکراین بوده و اقدامات خصومت آمیز واشنگتن موجب شده تا روابط مسکو-واشنگتن به یک وضعیت خطرناک و بحرانی با تبعات نامعلوم برسد. زمانش فرارسیده که آمریکا بفهمد هرگونه تجاوز به خاک روسیه، با پاسخ جدی مسکو مواجه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در نشستی با رهبران گروه هفت در هیروشیما گفت که واشنگتن از تلاش‌های بین‌المللی برای آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با جنگنده‌های مدرن از جمله هواپیماهای اف-۱۶ حمایت خواهد کرد.

از اوایل اسفندماه ۱۴۰۰ با عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین، این بحران بزرگ در عرصه بین‌المللی رقم خورد؛ بحرانی که باوجود گذشت حدود ۱۵ ماه از عمر آن اما نشانه‌ای از کاهش تنش به چشم نمی‌خورد.

در این میان هر روزه شاهد تشدید تسلیح اوکراین با سلاح‌ها و جنگ‌افزارهایی هستیم که بر وسعت و دامنه بحران می‌افزایند. در تازه‌ترین مورد، گفته می‌شود که کاخ سفید در میانه فشارها از سوی کنگره و شرکای واشنگتن بر سر ارائه تسلیحات پیشرفته آمریکایی به اوکراین، به متحدان اروپایی خود برای انتقال جنگنده‌های اف- ۱۶ به کی‌یف چراغ سبز نشان داده‌ است.

در این ارتباط شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه گزارش داده که دولت جو بایدن در هفته‌های اخیر با مخابره پیام به متحدان اروپایی خود، اعلام کرده است که واشنگتن به آنها اجازه صدور جنگنده‌های اف-۱۶ را می‌دهد.

تیتر یک
کارگزاری مفید