آب پاکی انگلیس روی دست زلنسکی

کدخبر: ۵۷۷۸۳۶
اقتصادنیوز: وزیر دفاع انگلیس با تاکید بر اینکه الحاق اوکراین به ناتو در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد، گفت: باید بگویم عضویت کی‌یف در ناتو در نشست سران ناتو که قرار است تابستان امسال در ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) برگزار شود، اتفاق نخواهد افتاد.
آب پاکی انگلیس روی دست زلنسکی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، بن والاس وزیر دفاع انگلیس با بیان اینکه امکان الحاق اوکراین به ناتو در آینده نزدیک وجود ندارد، گفت: اما تعدادی از کشورها آماده بستن پیمان‌های دفاعی متقابل دو جانبه یا چند جانبه با اوکراین و متعهد به اجرای برنامه‌های بلندمدت برای ارتقای توان نظامی این کشور هستند.

ادعای آمریکا درباره رقابت تسلیحاتی هسته‌ای با روسیه و چین

واشنگتن پست گزارش داد، برخلاف اظهارات خصوصی برخی دیگر از مقامات ناتو، والاس معتقد است با توجه به اینکه ارتش روسیه در سال جاری با کمبود تجهیزات مورد نیاز مواجه خواهد شد، این احتمال وجود دارد که اوکراین بتواند با موفقیت کنترل کریمه را دوباره در دست گیرد، شبه جزیره‌ای که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ ضمیمه کشورش کرد.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، برخلاف مقامات اطلاعاتی آمریکا که بر اساس اسناد اطلاعاتی افشا شده در اوایل سال جاری میلادی معتقدند اوکراین با انجام ضد حمله‌ای که از مدت‌ها پیش انتظار آن کشیده شده است، در بازپس‌گیری اراضی اشغالی خود به دستاوردهای اندکی دست خواهد یافت، بن والاس درباره موفقیت این ضد حمله بسیار خوشبینانه‌تر فکر می‌کند.

وزیر دفاع انگلیس گفت: با چیزی که تا به حال از میدان نبرد در اوکراین دیده‌ایم می‌توانم بگویم اگر نیروهای اوکراینی به‌طور ضعیف و نامناسب با ارتش روسیه مواجه شوند، شانسی نخواهند داشت و شکست خواهند خورد. برای مثال اگر کی‌یف ده‌ها هزار نیرو را با تجهیزات نامناسب و ناکافی روانه تقابل با ارتش روسیه کند، شاید همه آنها کشته شوند اما اگر تجهیزات نظامی مناسب اعم از تانک‌ها یا دیگر سیستم‌های مدرن تسلیحاتی مورد نیاز را در اختیار نیروهای اوکراینی بگذاریم، آنها نتایج بسیار درخشانی کسب خواهند کرد.

وزیر دفاع انگلیس: امکان الحاق اوکراین به ناتو در آینده نزدیک وجود ندارد

والاس در پاسخ به پرسشی درباره چشم‌انداز پیوستن اوکراین به ناتو، با اشاره به اختلافات ادامه‌داری که در مورد مسیر الحاق کی‌یف به پیمان آنتلانتیک شمالی وجود دارد، گفت: ناتو نباید اشتباهات گذشته اتحادیه اروپا در وعده دادن بیش از حد به متقاضیانی مانند اوکراین را (در مورد پذیرش درخواست الحاق آنها) تکرار کند.

وی با تاکید بر اینکه الحاق اوکراین به ناتو در آینده نزدیک اتفاق نخواهد افتاد، افزود: اگر بخواهم واقع‌بین باشم، باید بگویم که عضویت کی‌یف در ناتو در نشست سران ناتو که قرار است تابستان امسال در ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) برگزار شود، اتفاق نخواهد افتاد.

وزیر دفاع انگلیس در عین حال خاطرنشان کرد: تعدادی از کشورها آماده بستن پیمان‌های دفاعی متقابل دو جانبه یا چند جانبه با اوکراین و متعهد به اجرای برنامه‌های بلندمدت برای ارتقای توان نظامی این کشور هستند تا مطمئن شوند که اگر روسیه یا هر کشور دیگری بخواهد بار دیگر در آینده به اوکراین حمله کند، بهای گزافی پرداخت خواهد کرد.

والاس گفت: کشورهای غربی بدون اینکه مقامات کی‌یف را برای انجام مذاکره با روسیه یا دادن امتیاز به مسکو تحت فشار قرار دهند، با ارائه تسلیحات و کمک‌های مالی به اوکراین به حمایت خود از این کشور ادامه خواهند داد.

وی تاکید کرد: اما همه کشورهای حامی اوکراین از این موضوع آگاه هستند که تجهیزات نظامی قابل اهدای آنها به اوکراین در حال تمام شدن است و این به معنای آن است که انگلیس و سایر کشورهای حامی کی‌یف مجبور به خرید تجهیزات نظامی جدیدی هستند تا ذخایر زرادخانه‌های تسلیحاتی خود را تکمیل کنند.

والاس با اشاره به اینکه میزان تلفات ارتش روسیه نشان می‌دهد که رئیس جمهور روسیه همچنان معتقد است که اگر نیروهای بیشتری را وارد این جنگ کند، می‌تواند پیروز شود، تاکید کرد: ممکن است پوتین اطلاعات دقیقی در مورد اتفاقاتی که در میدان نبرد در جریان است دریافت نکند و تا لحظه‌ای که سقوط کند یا با یک خطر جدی داخلی مواجه نشود، متوجه وسعت چالش‌های نظامی کشورش نشود.

وی خاطرنشان کرد: اگر چنین اتفاقی در مسکو رخ دهد، ناتو و غرب باید برای هر اتفاقی آماده باشند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید