اتهام زنی عجیب ترامپ به نانسی پلوسی

کدخبر: ۵۹۸۶۹۳
اقتصادنیوز: ترامپ، نانسی پلوسی را مسئول حمله به ساختمان کنگره آمریکادانست
اتهام زنی عجیب ترامپ به نانسی پلوسی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در مصاحبه با شبکه ان بی‌سی کشورش گفت که نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان "مسئول حمله به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه است."

 وی در مصاحبه با این شبکه آمریکایی گفت: نانسی پلوسی مسئول امنیت بود. او استقرار ۱۰ هزار سرباز را رد کرد. اگر سربازان در کنگره مستقر بودند، ۶ ژانویه اتفاق نمی‌افتاد.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا او در ۶ ژانویه با ارتش یا پلیس تماس گرفته بود، ادعا کرد: من خیلی خوب رفتار کردم، کار من خیلی خوب بود، نانسی پلوسی استقرار ۱۰ هزار سرباز را رد کرد.

ترامپ افزود: او بر کنگره کنترل داشت. گارد ملی را نپذیرفت. من از او خواستم که گارد ملی سه روز قبل در کنگره حضور داشته باشد و پلوسی آن را رد کرد.

نانسی پلوسی در واکنش به این اظهارات ترامپ گفت که این ادعاها شرم آور است.

وی در بیانیه‌ای در رسانه‌های اجتماعی گفت: ساکن سابق کاخ سفید همیشه فرافکنی کرده است. او می‌داند که مسئول حمله ۶ ژانویه به کنگره آمریکا است، اما حمله را به دیگران نسبت می‌دهد. این اظهارات شرم آور است.

به گزارش ایرنا, رئیس جمهوری سابق آمریکا در مجموع با ۹۱ اتهام در چهار پرونده جنایی روبرو است. "فانی ویلیس" دادستان ناحیه فولتون پس از یک سال تحقیقات طولانی، این پرونده را مطرح کرد، خواستار محاکمه ترامپ و ۱۸ متهم دیگر در ماه آینده شده است.

هیات منصفه عالی دادگاه جورجیا ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) در کیفرخواستی ترامپ و مشاورانش را به تلاش برای ابطال نتایج انتخابات ۲۰۲۰ و شکست او در مقابل جو بایدن متهم کرد.

در این کیفرخواست ۹۸ صفحه‌ای نام ۱۹ متهم و ۴۱ مورد کیفری بیان شده که به اخاذی و باجگیری متهم هستند؛ اتهامی که در صورت اثبات ممکن است تا ۲۰ سال حبس برای متهمان به همراه داشته باشد.

به گزارش ایرنا, ششم ژانویه ۲۰۲۱ (۱۷ دی سال ۹۹) کنگره آمریکا مشغول شمارش آرای مجمع برگزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، دونالد ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

با این حال طرفداران ترامپ در جمعیتی بزرگ به کنگره حمله کردند و پس از درگیری با نیروهای امنیتی، توانستند وارد ساختمان و اتاق‌های مختلف آن شوند. در جریان این شورش، پنج نفر کشته شدند و کنگره به طور موقت دچار هرج و مرج شد. با این حال مهاجمان در هدف خود برای تصاحب نتایج کالج انتخاباتی یا به گروگان گرفتن هر یک از سیاستمداران ارشد ایالات متحده شکست خوردند.

کمیته ۶ ژانویه کمیته منتخب مجلس نمایندگان ایالات متحده که برای تحقیق و بررسی شورش ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در حمله به کنگره آمریکا تشکیل شده است، پس از ۱۸ ماه تحقیق و بررسی، گزارش کاملی در مورد تحقیقات خود درباره حمله به ساختمان کنگره را منتشر کرد و برغم تبرئه ترامپ توسط سنا در دادگاه فوریه ۲۰۲۱، این کمیته او را در این شورش مقصر دانست؛ شورشی که طی آن، هزاران نفر از حامیان ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا یورش بردند و آنجا را غارت کردند. در این حادثه پنج نفر کشته و ۱۴۰ افسر پلیس نیز مصدوم شدند.

تاکنون در رابطه با حمله طرفداران افراطی ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در روز ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی، برای بیش از یک هزار نفر پرونده قضایی تشکیل شده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی