نگرانی ایران درباره سیاست ابهام هسته‌ای اسرائیل/ آژانس انرژی اتمی مداخله کند

کدخبر: ۶۰۹۸۲۹
نماینده ایران در سازمان ملل گفت وجود تسلیحات هسته‌ای در سطح منطقه‌ای یا جهانی، تهدیدی برای بشریت به شمار می‌رود و اغلب به عنوان ابزاری برای باج‌گیری عمل می‌کند.
نگرانی ایران درباره سیاست ابهام هسته‌ای اسرائیل/  آژانس انرژی اتمی مداخله کند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  امیرسعید ایروانی در چهارمین نشست از کنفرانس "خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی"، ادامه داد: در سطح منطقه‌ای، زرادخانه تسلیحاتی که در اختیار رژیم اسرائیل است، نگرانی‌های واقعی و گسترده‌ای را در مورد اشاعه ایجاد کرده است. تهدیدات هسته‌ای اخیر مقامات بلندپایه رژیم اسرائیل علیه ایران و فلسطین، خطر این سلاح‌ها را در دست چنین رژیم نامشروعی برجسته می‌کند. با توجه به جنایات اخیر در خاورمیانه، ما نگرانی فوری خود را در مورد سیاست ابهام هسته‌ای رژیم اسرائیل و استفاده بالقوه از سلاح‌های کشتار جمعی در درگیری غزه یا جاهای دیگر ابراز می‌کنیم، اگر اکنون از آن جلوگیری نشود.

ایروانی گفت: محرمانه بودن توانایی‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل تهدیدی قابل‌توجه برای ثبات منطقه است و خواستار اقدام فوری برای رسیدگی به این موضوع هستیم. در این دوران حساس، ضرورت ایجاد چنین منطقه‌ای در خاورمیانه هرگز به این فوریت نبوده است. اکنون، بیش از هر زمان دیگری، ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی به‌عنوان گامی اساسی به سوی آینده‌ای امن‌تر و مطمئن‌تر است.

نماینده ایران در سازمان ملل اظهار کرد: ما از "بیانیه مشترک کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مورد تهدید استفاده از سلاح‌های هسته‌ای توسط رژیم اسرائیل" که با حمایت کامل و ارزشمند کشورهای عضو OIC در ۶ نوامبر ۲۰۲۳ به تصویب رسید، استقبال می‌کنیم. ما پیشنهاد می‌کنیم بیانیه دیگری توسط این کنفرانس در محکومیت تهدید هسته‌ای ناشی از رژیم اسرائیل صادر شود. هدف این اعلامیه محکومیت استفاده یا تهدید سلاح‌های هسته‌ای و تاکید بر ضرورت شفافیت، رفتار مسئولانه و تعهد به قطعنامه‌های صلح‌آمیز در منطقه است.

ایروانی تصریح کرد: ضروری است که جامعه بین‌المللی این تهدیدات رژیم اسرائیل را به عنوان یک زنگ بیدارباش آشکار بپذیرد. اقدامات رژیم اسرائیل از جمله مصادیق تروریسم و خرابکاری علیه برنامه‌های هسته‌ای غیرنظامی و دانشمندان در منطقه، مداخله فوری نهادهای بین‌المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را می‌طلبد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، امتناع بی‌دلیل رژیم اسرائیل از شرکت در این کنفرانس حیاتی، که با حمایت تزلزل‌ناپذیر ایالات متحده آمریکا تقویت شده است، غیرقابل دفاع است. چنین بی‌میلی و حمایت‌های خارجی مانع از بحث‌های حیاتی برای امنیت جهانی می‌شود. توقف این مانع و تشویق مشارکت معنادار به نفع ثبات بین‌المللی ضروری است. علاوه‌بر این، هر کشور دیگری که فعالیت‌های تسلیحاتی رژیم اسرائیل را امکان‌پذیر می‌کند، قوانین بین‌المللی را نقض و به تکثیر این سلاح‌های خطرناک کمک می‌کند.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: در آستانه پنجمین سال برگزاری کنفرانس، با در نظر گرفتن بحث‌های موضوعی خاص، تعیین مناطقی که نیاز به توجه بیشتری دارند، بسیار مهم است. در اینجا پیشنهادهای من برای هدایت یک گفتمان متمرکز و پربار، آورده شده است:

۱- وظیفه مناطق عاری از سلاح هسته‌ای اطمینان از عدم وجود سلاح در آن منطقه است، بنابراین ما بر ضرورت خلع سلاح واقعی قبل از ایجاد مناطق عاری از سلاح هسته‌ای تاکید می‌کنیم. با اذعان به عدم وجود مکانیسم مورد توافق در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت بر انهدام سلاح‌های هسته‌ای، از بحث‌های بیشتر در مورد استفاده از مکانیسم‌های موجود همزمان با شناسایی نقاط ضعف حمایت می‌کنیم. پرداختن به این موضوع در ایجاد مناطق عاری از سلاح های هسته‌ای به‌ویژه در منطقه‌ای مانند خاورمیانه با وجود واقعی سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه بسیار مهم است. در پیشبرد این هدف، سایر جنبه‌ها و گزینه‌های حیاتی برای راستی‌آزمایی می‌تواند مورد بحث قرار گیرد. در این راستا، پس از بحث‌های موضوعی، این موضوع باید برای حل‌وفصل جامع به کمیته کاری ارجاع داده شود که کارشناسان فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای عضو پیگیری و شکاف‌های موجود را به‌طور موثر برطرف کنند.

۲- استفاده از فناوری‌های هسته‌ای، بیولوژیکی و شیمیایی برای مقاصد صلح‌آمیز، با توجه به تجربیات گذشته مبنی‌بر عدم انطباق کافی توسط کشورهای در حال توسعه، حیاتی است. تفاوت بین تعهدات کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته در مورد دسترسی صلح‌آمیز به فناوری، مستلزم مفاد دقیق در معاهده منطقه‌ای است. با پیش‌بینی تسهیل دسترسی صلح‌آمیز به فناوری، این معاهده باید نه تنها به رسمیت شناختن این حق، بلکه مکانیسم‌های اجرایی مشخص برای دفاع از حقوق اعضا در برابر هرگونه مانع را تضمین کند. جلوگیری از اقدامات قهری یک‌جانبه در راستای فناوری صلح‌آمیز و همکاری بین‌المللی ضروری است.

۳- با اذعان به اهمیت مشارکت ذی‌نفعان داخلی در تسهیل هدف نهایی کنفرانس، پیشنهاد می‌شود نشست‌های منطقه‌ای برای مشارکت همه ذی‌نفعان داخلی از بخش‌های مختلف نظامی و غیرنظامی عالی برگزار شود.


۴- استفاده از تجارب ارزشمند سایر معاهدات منطقه‌ای بر لزوم تعامل مستمر و مستمر با آن سازمان‌ها و معاهدات در طول تدوین و اجرای معاهده تاکید می‌کند، بنابراین ادغام این روابط در برنامه کاری فرآیند، واقعاً توصیه می‌شود.

نماینده ایران در سازمان ملل در پایان بدون اسم بردن از کشوری خاص – و به‌منظور رد اظهارات هیات‌هایی مثل یمن – تاکید کرد که ایران همچنان در پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود مصمم باقی می‌ماند و در عین حال مجدانه از منافع ملی خود مطابق با قوانین بین‌المللی محافظت می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی