کارنامه سیاه رئیس جمهور دموکرات

بایدن بر لبه تیغ/ ترامپ کلید کاخ سفید را پس می‌گیرد؟

کدخبر: ۶۱۰۰۸۰
اقتصادنیوز: داده‌های نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت بایدن به شدت کاهش یافته؛ گزاره‌ای که هراس دموکرات‌ها از بازگشت ترامپ به صحنه قدرت را افزایش داده است. مولفه‌هایی چون افزایش نرخ تورم، رشد جنایت و همچنین مدیریت ناکارآمد در دو عرصه داخلی و بین الملل، حامیان بایدن و حتی اعضای حزب دموکرات را ناامید کرده است.
بایدن بر لبه تیغ/ ترامپ کلید کاخ سفید را پس می‌گیرد؟

به گزارش اقتصادنیوز، داده های نظرسنجی انجام شده توسط نیویورک تایمز و کالج سینا نشان می دهد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از جو بایدن در ایالت هایی با آرایی در نوسان، پیشی گرفته است؛ گزاره ای که فضای مجازی را تحت تاثیر قرار داد. این نظرسنجی راوی این واقعیت بود که ترامپ نه تنها می تواند بایدن را شکست دهد، بلکه دارای شانس پیروزی در کارزار پیش رو است.

وحشت دموکرات ها

امروز دموکرات های پیشرو وحشت کرده اند. دیوید اکسلراد، چهره ای که می توان او را مشاور پنهان اوباما قلمداد کرد، به شکل تلویحی گفت که بایدن می بایست در کمپین انتخاباتی اش تجدید نظر کند. او در حساب ایکس( توئیترش) نوشت: «اگر بایدن بخواهد، می تواند نامزد حزب دموکرات باشد. با این حال باید در این باره تصمیم بگیرد که نامزدی اش برای خودش یا کشور نفعی دارد یا نه؟» استراتژیست آمریکایی در گفتگو با ان بی سی نیوز در باب چشم انداز حضور بایدن در انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد و چنین فعلی را به منزله به صدا درآمدن زنگ هشدار قلمداد کرد.  

بایدن در سال 2020 برنده بود،چرا که دموکرات ها در موقعیتی بودند که بتوانند ترامپ را شکست دهند. اما امروز، هوش بایدن برای شکست ترامپ و حتی مرکزگرایی اش به درجات مختلف زیر سوال رفته است.آنگونه که واشنگتن اگزمینر نوشته، میانگین نظرسنجی‌های انجام شده توسط  ریل کیلیر پالیتیکس نشان می‌دهد ترامپ در رقابت ملی به میزان 1.4 امتیاز از بایدن پیشی گرفته است. این درحالی است که همین سایت در کمپین 2019-2020، گفته بود که ترامپ تنها در چهار نظرسنجی پیشتاز بوده. ترامپ حتی در کارزار2016 بهتر از هیلاری کلینتون ظاهر شد، اما هرگز در میانگین برآورد شده، ریل کیلیر پالیتیکس بیش از چند روز پیشتاز نبود.

CSYIYCL765JVJEEQGCYYNKR2DQ

بایدن بر لبه تیغ

ناظران می گویند،  نظرسنجی ها جنبه ملی دارد. از همین رو ترامپ احتمالا در رقابت‌های ایالتی وضعیت بهتری خواهد داشت. واقعیت این است که بایدن رئیس جمهوری نامحبوب بوده و هست و صرفا از حمایت 41% برخوردار است  و 56% مخالفش هستند. او از تابستان 2021، مدت کوتاهی پس از خروج از افغانستان، که بلافاصله به دست طالبان افتاد، آرایش را از دست داد. میانگین نظرسنجی همچنین تایید می کند که او در مورد سیاست های خاص چون اقتصاد، سیاست خارجی، تورم و نرخ جنایت از حداقل حمایت ها برخودار است. اما سیاست هایش در ارتباط با اوکراین 42 درصد حامی دارد.علاوه بر این، رای دهندگان به شخص بایدن فکر نمی کنند. امتیاز مطلوب او برخلاف دوران ریاسن جمهوری اوباما،در همان میانگین 40٪ خلاصه شده است.

وقتی آرای حمایتی از چهره ای دموکرات بسیار کمتر از 45 درصد می‌شود، بدین معنی است که او حتی حامیانش در داخل حزب را هم از دست داده است. داده های نظرسنجی هایی که پشت سر هم انجام می شود،نشان می‌دهد بایدن در حوزه‌های انتخابیه‌اش ضعف‌هایی جدی دارد. ترامپ به عنوان چهره ای جمهوری خواه در میان رای دهندگان جوان و رای دهندگان غیرسفیدپوست که هر دو پایگاه آرای دموکرات ها هستند، عملکرد خوبی دارد. هرچند این گروه از رای دهندگان احتمالا روز انتخابات به بایدن بازخواهند گشت. اما این بدان معنا نیست که مشکل بایدن با رای آنها برطرف خواهد شد. اگر حمایت ها از رئیس جمهور زیر 45 درصد باقی بماند، نگرانی بزرگتر برای دموکرات ها ممکن است کاهش میزان و نرخ مشارکت باشد بالاخص آن که خود دموکرات ها تریجح می دهند بایدن نامزد نشود.

1111111

کارنامه غیر قابل دفاع

نرخ تورم مانند نرخ بیکاری نیست. وقتی نرخ بیکاری کاهش می یابد، این بدان معناست که درصد کمتری از کارگران بیکار هستند. وقتی نرخ تورم کاهش می‌یابد به این معنی نیست که قیمت‌ها کاهش یافته است. به بیانی دیگر، قیمت کالاها و خدمات هنوز در حال افزایش است، اما نه به سرعت یک سال قبل. علاوه بر این، افزایش شدید نرخ بهره، دریافت اعتبار مورد نیاز برای خرید ماشین یا خانه را دشوارتر کرده است - جای تعجب نیست که چرا رای دهندگان جوان، کسانی که به دنبال شروع زندگی هستند، از بایدن ناراضی اند.

در کنار چالش های اقتصادی، باید گفت که در زمان ریاست بایدن مرز جنوبی آشفته شده. جنایت در شهرها بیداد می کند. درگیری های حزبی عمیق تر گشته است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها اوایل سال جاری گزارش داد که امید به زندگی به پایین ترین حد خود در 25 سال گذشته رسیده است. این آمار نشان می دهد که بایدن قادر نیست وضعیت را بهتر کند.در مجموع، چشم انداز انتخابات 2024 به طور قابل توجهی نامشخص است. یک سال پیش، دموکرات ها مطمئن بودند که بایدن می تواند ترامپ را شکست دهد. اما اکنون، اگر کسی مجبور به شرط‌بندی شود، انتخاب اولش ترامپ خواهد بود. رای دهندگان عمیقا ناراضی و حتی عصبانی هستند. آنها می خواهند تا خشم شان را به واسطه با حق انتخاب شان نشان دهند.

تیتر یک
کارگزاری مفید