نقشه «بی بی» نقش بر آب شد

شکست تمام عیار نتانیاهو/ چرا برنامه ترور مغز متفکر حماس به هم ریخت؟

کدخبر: ۶۱۳۰۹۵
اقتصادنیوز: به ادعای بن کاسپیت، تحلیل‌گر جروزالم‌پست، طرح عملیاتی ترور یحیی سنوار، رهبر حماس در غزه حداقل شش بار در سال‌های اخیر به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ارائه شده است. این اطلاعات از طریق گفتگو با بسیاری از شخصیت‌های ارشد نهادهای امنیتی، چه در گذشته و چه در حال حاضر، جمع آوری شده است.
شکست تمام عیار نتانیاهو/ چرا برنامه ترور مغز متفکر حماس به هم ریخت؟

به گزارش اقتصادنیوز، این صرفاً یک پیشنهاد روی کاغذ نبود، بلکه یک طرح کاملاً سنجیده و قابل اجرا بود که می‌توانست در هر لحظه به مرحله اجرا درآید. قابل ذکر است که سنوار بیشتر وقت خود را در مخفیگاه نمی‌گذراند. او برخلاف حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان که از سال ۲۰۰۶ چنین شیوه‌هایی را دنبال می‌کند، حضور آشکاری داشته و بین آپارتمان‌ها یا پناهگاه‌های مخفی جابه‌جا نمی‌شود.

بنابر ادعای کاپیست، از دیدگاه نتانیاهو، این اطلاعات بسیار محرمانه است.

یحیی سنوار

بر اساس گزارش اکوایران، طرح ترور سنوار توسط سه رئیس اخیر شین بت (آژانس امنیتی اسرائیل) در دوران تصدی خود به نتانیاهو ارائه شد: یورام کوهن، ناداو آرگامان و رونن بار.

این طرح بسیار با جزئیات بود و شامل سناریوهای احتمالی مختلف می‌شد و به این ترتیب اسرائیل را قادر می‌ساخت که هر شخصیت ارشد حماس در غزه و نه فقط سنوار را هدف قرار دهد. این طرح شبیه عملیات باغ (حمله هوایی اسرائیل به یک رآکتور هسته‌ای مشکوک در سوریه) یا عملیات برامبل (طرح اسرائیل برای ترور صدام حسین، رئیس‌جمهور عراق در سال ۱۹۹۲) در طول جنگ اول لبنان بود.

کوهن، رئیس سابق شین بت پیش‌تر فاش کرد که آژانسش توصیه کرده بود که عملیاتی هوایی با هدف ترور تمام رهبران حماس در غزه انجام دهد. او حتی اشاره کرد که او و رؤسای بعدی به مقامات ارشد کابینه این پیشنهاد را دادند. شین بت حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌نگرد که به دلیل تهدید مهمی که در دستور کار آن وجود دارد، باید خنثی شود. با این حال، همانطور که قبلاً ذکر شد، نتانیاهو همه این فرصت‌های عملیاتی را رد کرد.

علاوه بر این، در سال گذشته، حماس توان واحد کماندوهای نخبه خود را دو برابر کرده است. این شامل دو برابر شدن تعداد نیروهای کماندویی می‌شد که برای نفوذ به اسرائیل در نظر گرفته شده بود امسال نتیجه داد. اسرائیل از این تحول آگاهی داشت، اما هیچ اقدام فوری انجام نداد.

شکست اطلاعاتی اسرائیل

با گذشت زمان، دامنه شکست اطلاعاتی و عملیاتی که قبل از نفوذ گسترده حماس در ۷ اکتبر به دنبال داشت، به طور فزاینده‌ای آشکار می‌شود. سخنرانی سنوار که در آن، طرح خود برای درهم‌کوبیدن اسرائیل را شرح می‌دهد، نقطه اوج رزمایش بزرگ حماس در ماه می بود. طی این رزمایش، طرحی که حماس قصد داشت در ماه اکتبر اجرا کند، آشکارا در مقابل چشمان اسرائیل به تمرین گذاشته شد.

یحیی سنوار

گزارش‌های نگران‌کننده واحد ۸۲۰۰ جاسوسی و اطلاعاتی برای اسرائیل که با رصد نزدیک این وقایع، مجموعه‌ای از یادداشت‌ها را با محتوای هشداردهنده برای مافوق خود در ماه سپتامبر ارسال می‌کرد، تا حد زیادی مورد توجه قرار نگرفت. در واقع برخی از مسئولین این گزارش‌ها را به سخره گرفته و آن‌ها را تخیلی دانستند.

علی‌رغم این جزئیات، حملات و کمپین‌های آنلاین لکه‌دارکردن شهرت رئیس اداره اطلاعات نظامی اسرائیل (AMAN) و مقامات ارشد آن، عمدتاً توسط حامیان نتانیاهو به طور قابل توجهی توان اطلاعاتی آن را تضعیف کرده است. شکست اداره اطلاعات اسرائیل نشان‌دهنده یک شکست استراتژیک شدید است و هیچ یک از مقامات ارشد آن چنین نتیجه‌ای را پیش‌بینی نمی‌کرد.

تمام اینها از اعتماد بیش از حد و تکبر در فرآیند برنامه‌ریزی ناشی می‌شود. کسانی که مسئول این شکست هستند کاملاً از مسئولیت‌های خود آگاه بوده و قبلاً با عواقبی روبرو شده‌اند. 

به اعتقاد کاسپیت، نتانیاهو در حوزه‌های متفاوتی در این زمینه دخیل است. اولاً، نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر مسئولیت همه‌جانبه تمام امور مربوط به امنیت را داشته و خود بارها بر آن تأکید کرده است.همچنین او در قبال سیاستی که حماس را به جای یک بار بر اسرائیل به عنوان دارایی می‌نگریست، پاسخگو است. پس از قطع بودجه حماس توسط محمود عباس، نتانیاهو قطری‌ها را مجاب کرد که صدها میلیون دلار به این گروه تزریق کردند. او قول داد که تهدید را از بین ببرد، اما در عوض اجازه رشد و نمو آن را داد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع سابق و رهبر حزب اسرائیل بیتینو در پاسخ به اطلاعات جدید افشاشده در مورد طرح ترور سینوار گفت: «نتانیاهو گزارش‌ها در مورد رد حداقل شش تلاش برای از ترور سنوار را تکذیب کرده است. نتانیاهو می‌تواند تا آنجا که بخواهد به انکار آن ادامه دهد. اما او کسی است که به یحیی و رهبران حماس مصونیت داده و از هرگونه تلاش برای ترور آن‌ها جلوگیری کرده است. من این را نه به عنوان یک حدس و گمان صرف، بلکه به عنوان کسی که اطلاعات شخصی درباره این موضوع دارد، بیان می‌کنم».

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی