اصولگرایان با 3 یا4 لیست وارد انتخابات مجلس می شوند/ سرلیستها چه کسانی اند؟

کدخبر: ۶۲۶۸۹۶
اقتصادنیوز: درآستانه انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اصولگرایان روزهای سختی را برای رسیدن به وحدت می‌گذرانند. روزهای پر از تشتت و اختلاف برای اجماع برسر یک لیست یا لیست‌های حداقلی برای تصاحب کرسی‌های سبز پارلمان.
اصولگرایان با 3 یا4 لیست وارد انتخابات مجلس می شوند/ سرلیستها چه کسانی اند؟
به گزارش اقتصادنیوز روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:اختلافات میان آنها آن‌قدر عمیق است که بعید است تا پیش از ۱۱اسفند به راهکاری برای تفاهم دست یابند. این اختلافات ریشه‌دار است و طی سال‌های گذشته نیز با اضافه شدن احزاب و تشکل‌های جدید به جریان اصولگرایی این اختلافات ریشه‌دارتر شده است.
حالا دیگر احزاب و تشکل‌های قدیمی این جریان، میدان‌دار نیستند. بازی اصلی در دستان تشکل‌های تازه تاسیس وابسته به این جریان است و این جریان سیاسی را به دنبال خود می‌کشند‌.

مجموعه تحولات رخ داده در میـــــــان اصولگرایان تاکنون که تنها ۲۳روز به انتخابات مجلس دوازدهم باقی است نشان می‌دهد نه تنها اختلافات حل نشده، بلکه هرکدام از شاخه‌های این جریان در مسیر مورد نظر خود حرکت می‌کند. در کنار این جدال‌ها هر چند سخن گفتن از یک لیست واحد میان اصولگرایان دور از انتظار به نظر می‌رسد، اما برخی سخنان و تحولات در این جریان را می‌توان به تلاش آنها برای تمرکز ‌روی لیست‌های حداقلی (سه لیست) و در تحلیلی دیگر‌(چهار لیست) تعبیر کرد.

 استارت جدایی رسمی اصولگرایان

همزمان با این شنیده‌ها روز دوشنبه شورای وحدت به‌طور رسمی اعلام کرد در انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور لیست مستقل ارائه می‌دهد. خبری که می‌توان از آن به عنوان نقطه آغازین جدایی رسمی اصولگرایان از هم در انتخابات مجلس یاد کرد.

روز گذشته نیز شهاب‌الدین صدر، رئیس ستاد انتخابات شورای وحدت نیروهای انقلاب اسلامی اعلام کرد در استان‌ها ممکن است برخی نامزدهای ما و «شورای ائتلاف» مشترک باشند، اما اساسا در حال آماده‌سازی لیست مستقل خود هستیم.

شنیده‌های «دنیای‌اقتصاد» حاکی از این است که محمد‌رضا باهنر در تهران به عنوان سرلیست شورای وحدت انتخاب شده است.

 

 اختلاف درمورد سرلیستی تهران

شورای ائتلاف نیز با هدایت غلامعلی حداد‌عادل و محمدباقر قالیباف در سوی دیگر قرار دارد که به نظر می‌رسد محل اختلافش با شورای وحدت درمورد سرلیستی محمدرضا باهنر و محمدباقر قالیباف در تهران باشد.

پیش از این برخی خبرها از احتمال اینکه محمدرضا باهنر سرلیست شورای وحدت در تهران باشد حکایت می‌کرد و درهمین حال محمد‌باقر قالیباف نیز به عنوان سرلیست شورای ائتلاف در تهران در نظر گرفته شده است. با این اوصاف با توجه به اعلام شورای وحدت مبنی بر ارائه لیست مستقل به نظر می‌رسد این دو تشکل نتوانسته‌اند اختلافات خود را حل کنند. شنیده‌ها حاکی از این است که سرلیستی محمدباقر قالیباف در شورای ائتلاف قطعی شده است.

درهمین حال روز ۱۱بهمن ماه امیرابراهیم رسولی، سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از عضویت ۱۰ چهره جدید به تیم انتخاب کاندیدا در این تشکل سیاسی اصولگرا خبر داد. شهاب مرادی، کاظم انبارلویی، عباس سلیمی‌نمین، علیرضا دبیر، صدیقه حجازی، محمود رضوی، محمد رئیس‌زاده، پیام تیرانداز، مهدی عباسی و غلامرضا خواجه‌سروی اعضای جدید شورای انتخاب هستند که انتخابشان به سبب نزدیکی به محمد‌باقر قالیباف کار را برای انتخاب سرلیست مشترک با شورای وحدت مشکل کرده است. انتخاب این ۱۰ چهره جدید بدیلی قانونی در اساسنامه شورای ائتلاف است که اگر از میان اعضای ۳۰ نفره این شورا فردی نامزد انتخابات شود، دیگر نمی‌تواند در شورای انتخاب حضور بیابد. از همین‌رو ۱۰ چهره جدید به چهره‌های باقی مانده از اعضای ۳۰ نفره شورای ائتلاف در چارچوب شورای انتخاب اضافه شده‌اند.

 پایداری‌ها و شریانی‌ها چه می‌گویند‌؟

در سوی دیگر این اختلافات پایداری‌ها قرار دارند که طی تمام سال‌های گذشته سازشان با دیگر اصولگرایان ناکوک بوده است‌. انتخاب اصلح به عنوان کلید‌واژه آنها محور اصلی این ساز ناکوک است‌. با این همه شنیده‌های خبرنگار «دنیای اقتصاد» حاکی از آن است که پایداری با وجود همه اختلافات در حال مذاکره با شورای ائتلاف است و مایل است به این شورا بپیوندد. درهمین راستا روز گذشته مرتضی آقاتهرانی، رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری درباره احتمال ائتلاف جبهه پایداری با شورای ائتلاف تصریح کرد: با دوستان خود در شورای ائتلاف صحبت کرده‌ایم و اکنون نیز برخی جلسات و گفت‌وگو‌هایی با آنها داریم.ما صراحتا به آنها گفتیم که اگر منظور از وحدت، همگرایی و همراهی بر اساس شاخص‌ها و معیار‌ها باشد، آماده‌ایم و از ائتلاف استقبال می‌کنیم، اما اگر مقصود از وحدت، قرار گرفتن دوستان و آشنایان در لیست و ترجیح آنها به شاخص‌ها باشد، راه خودمان را خواهیم رفت.

رئیس شورای مرکزی جبهه پایداری درباره اینکه احتمال ارائه یک لیست واحد از سوی جبهه پایداری و شورای ائتلاف چقدر است نیز خاطرنشان کرد: جلسات و گفت‌وگو‌ها برقرار است، اما واقعا نمی‌دانم نتیجه چه خواهد شد.

  «امنا»؛ جریان سوم

«شریان»  که هم اکنون نمایندگان سطح بالایی در دولت دارد، در روزهای اخیر برای اینکه از رقابت ائتلافی با دو جریان ائتلافی دیگر اصولگرا عقب نماند، مذاکرات خود را با احزاب کوچک‌تر آغاز کرده است که مهم‌ترین آنها «مصاف» به رهبری رائفی‌پور است و همین‌طور «عدالتخواهان». البته باید به این لیست حدود ۱۰ تشکل سیاسی دیگر نیز اضافه کرد. عنوانی که برای این ائتلاف جدید انتخاب شده است، «امنا» است. شنیده‌های «دنیای اقتصاد» حاکی از آن است که سرلیستی حمید رسایی نیز در این ائتلاف تقریبا نهایی شده است.  شریانی‌ها هم که خود را جوان‌ترین جریانی سیاسی-اجتماعی کشور می‌نامند، روز گذشته اعلام کردند که لیست مستقل خواهند داد‌.

به همه اینها مصافی‌ها را هم باید اضافه کرد که تحت زعامت رائفی‌پور، بنیان‌گذار موسسه مصاف و متحد این روزهای پایداری و شریان مسوولیت تخریب محمد‌باقر قالیباف را با هدف جلوگیری از سرلیستی محمد‌باقر قالیباف در لیست‌های اصولگرایان برعهده گرفته است. با این تفاسیر به نظر می‌رسد تنها عاملی که می‌تواند احزاب چند پاره اصولگرایان را به هم نزدیک کند و مانع از بسته شدن لیست‌های متعدد انتخاباتی میان آنها شود، رسیدن جریان اصلاحات و اعتدالیون به یک لیست واحد و قوی باشد. اما با دست‌فرمان موجود به نظر می‌رسد اصولگرایان حداقل با ۳ لیست مهم وارد گود انتخابات خواهند شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی