اردن نقشه اسرائیل را لو داد!

کدخبر: ۶۲۹۳۰۸
اقتصادنیوز: «ایمن الصفدی» وزیر امورخارجه اردن یکشنبه شب گفت: اسرائیل به دنبال تبادل اسیر و پایان جنگ نیست.
اردن نقشه اسرائیل را لو داد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، الصفدی افزود: برخی گمان می‌کنند که حماس تنها مشکل منطقه است، درحالی که اشغالگری تنها و اصلی ترین مشکل منطقه است.

سخنان الصفدی درحالی است که روزنامه «هاآرتص» جمعه شب گزارش داد که توافق حماس و اسراییل در زمینه تبادل اسیران تا پیش از فرارسیدن ماه مبارک رمضان قطعی خواهد شد.

خبر مرتبط
هشدار پادشاه اردن و مکرون نسبت به تبعات حمله اسرائیل به رفح

اقتصادنیوز: رهبران اردن و فرانسه نسبت به تبعات حمله رژیم صهیونیستی به رفح هشدار دادند.

به گزارش ایرنا، چند دیپلمات خارجی که در مذاکرات برای تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس حضور داشتند و خواستند نامشان فاش نشود به روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» گفته‌اند: تبادل اسیران و توقف درگیری شامل ۶ هفته خواهد بود.

هاآرتص به نقل از یکی از منابع خود اعلام کرد: بهترین زمان برای اجرای این توافق، ماه [مبارک] رمضان خواهد بود.

خبر مرتبط
تاکید پادشاه اردن بر لزوم آتش‌بس در غزه

اقتصادنیوز : ملک عبدالله دوم در لندن با ریشی سوناک دیدار و گفت وگو کرد.

این منابع به هاآرتص گفته‌اند که اسرائیل ترجیح می‌دهد که وقت خود را برای رسیدن به توافق صرف کند تا بتواند عملیات نظامی در خان یونس را تکمیل و یا شاید آن را تا رفح نیز گسترش دهد.

این روزنامه به نقل از منابع صهیونیستی خود اعلام کرد که هنوز دو طرف بسیار از مسائل اصلی مذاکرات و در درجه اول، مدت زمان توقف درگیری فاصله دارند.

همزمان نیز رژیم صهیونیستی به حماس فشار وارد می‌کند تا شمار زندانیان فلسطینی را کاهش دهد.

خبر مرتبط
رایزنی بایدن و پادشاه اردن درباره غزه

رئیس جمهور آمریکا در دیدار با پادشاه اردن از تلاش برای توافق تبادل اسرا خبر داد که به برقراری آتش‌بس موقت شش هفته‌ای منجر می‌شود.

هاآرتص فاش کرد که منابع خارجی درخصوص امکان رسیدن به توافق در این چارچوب زمانی ابراز خوش بینی محتاطانه‌ای کردند و مدعی شدند که هر دو طرف (اسرائیل و حماس) در حال حاضر با آرامش و برای حل مسائل حل نشده، تعهد خود را به انجام مذاکرات اعلام کردند.

یک مقام دیگر به هاآرتص می‌گوید که هرگونه اعلام علنی از سوی اسرائیل و حماس مذاکرات جاری در پشت درهای بسته را تحت الشعاع قرار نخواهد داد، چرا که قابل پیش بینی است در هفته‌های آینده تغییراتی از سوی دو طرف برای آمادگی افکار عمومی و محافل سیاسی داخلی انجام شود.

هاآرتص نوشت که هرگونه پیشروی ارتش اسراییل شاید بر آمادگی حماس برای اجرای توافق تأثیر بگذارد، همزمان نیز جامعه جهانی بسیار برایش سخت خواهد بود که پبش بینی کند، نتانیاهو در لحظه‌ آخر از توافقاتی عقب نشینی کند.

منابع مقاومت فلسطین پیشتر جزئیاتی از پاسخ رژیم صهیونیستی به پیشنهادات جنبش حماس درباره آتش‌بس در نوار غزه و روند تبادل اسرا را فاش کرده بودند.

نخستین آتش‌بس میان مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی به مدت یک هفته از ۲۴ نوامبر تا ۱ دسامبر ۲۰۲۳ (۴ تا ۱۱ آذرماه) و با میانجی‌گری قطر، مصر و آمریکا برقرار شد.

به موجب این آتش‌بس، درگیری متوقف، اسرا میان دو طرف رد و بدل و کمک‌های بشردوستانه نیز وارد غزه شد.

رژیم صهیونیستی مدعی است که همچنان ۱۳۴ اسیر اسرائیلی در غزه هستند، همزمان نیز منابع فلسطینی اعلام کردند که حدود ۸ هزار و ۸۰۰ فلسطینی نیز همچنان در زندان‌های این رژیم محصور هستند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید