آغاز مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان در برلین/ ایروان بیانیه داد

کدخبر: ۶۳۱۳۹۱
اقتصادنیوز: وزیران خارجه آلمان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در برلین امروز (چهارشنبه) دیداری سه‌جانبه آغاز کردند.
آغاز مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان در برلین/ ایروان بیانیه داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نشست «آرارات میرزویان»، «جیحون بایراموف» و «آنالنا بربوک» وزرای خارجه ارمنستان، جمهوری آذربایجان و آلمان در برلین آغاز شد؛ دیداری که بر حل‌وفصل مسالمت‌آمیز اختلافات بین ایروان و باکو متمرکز است.

سخنگوی وزارت خارجه ارمنستان در بیانیه‌ای در پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد: «نشست سه‌جانبه میان میرزویان، بربوک و بایراموف در برلین آغاز شد.»

ارمنستان و جمهوری آذربایجان درگیری طولانی‌مدتی بر سر منطقه قره‌باغ داشته‌اند.

خبر مرتبط
استقبال آلمان از مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه آلمان به عنوان میزبان مذاکرات صلح بین مقامات جمهوری آذربایجان و ارمنستان از گفت‌وگوی سازنده دو کشور استقبال کرد و این مذاکرات را برای ایجاد ثبات در قفقاز جنوبی مثبت ارزیابی کرد.

کنترل این منطقه که اکثریت ساکنان آن ارمنی‌تبار بودند، در سپتامبر ۲۰۲۳ به دست جمهوری آذربایجان افتاد.

در پی حمله جمهوری آذربایجان، بیشتر ساکنان بومی قره‌باغ به ارمنستان گریختند و مقامات قره‌باغ از تمامی ادعاهای خود مبنی بر استقلال از جمهوری آذربایجان، دست کشیدند.

بااین‌حال، مذاکرات صلح بین ایروان و باکو در ماه‌های اخیر متوقف شده و همچنان هر دو طرف بر سر تعدادی از مفاد معاهده پیشنهادی اختلاف دارند.

خبر مرتبط
خبر مهم آذربایجان درباره مذاکرات صلح با ارمنستان

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان خبر داد که تصمیم گرفته شده مذاکرات در راستای توافق صلح با ارمنستان از سر گرفته شود.

دو هفته پیش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان با میانجی‌گری «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان دیدار کرده و تصمیم گرفتند روند صلح را از سر بگیرند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید