استقبال امیرعبداللهیان از ایده‌های رهبران حماس و مقاومت

کدخبر: ۶۳۱۵۳۰
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه ایران گفت: ما از توقف نسل‌کشی علیه غزه استقبال می‌کنیم و از همان ابتدای حملات رژیم اسرائیل علیه غزه و کرانه باختری به صراحت اعلام کردیم که جنگ راه حل نیست.
استقبال امیرعبداللهیان از ایده‌های رهبران حماس و مقاومت

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در  مصاحبه با شبکه ۴ انگلیس در جریان سفر به ژنو برای شرکت در پنجاه و پنجمین نشست  شورای حقوق بشر سازمان ملل با بیان مطلب فوق گفت: ما بارها تاکید کرده‌ایم که باید هرچه زودتر جنگ و کشتار مردم فلسطین متوقف شود و محاصره انسانی علیه مردم غزه از میان برداشته شود.

 وی  ادامه داد: من دو هفته پیش با رهبران حماس و برخی از گروه‌های مقاومت فلسطینی در منطقه ملاقات داشتم آنها ایده‌های بسیار مترقی مطرح کردند که هم تضمین کننده حقوق مردم فلسطین است و هم مسیر جنگ را تغییر می‌دهد می‌تواند تضمینی برای امنیت پایدار در منطقه باشد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه صحبت‌های خود گفت: مهم‌ترین مساله‌ای که وجود دارد این است که حماس به دنبال یک آتش‌بس پایدار است ولی آنچه که نتانیاهو پیگیری می‌کند یک آتش بس موقت است چرا که نتانیاهو فقط می‌خواهد مشکلات خودش حل شود و فقط به دنبال آزاد کردن اسرای اسرائیلی است و او به آتش بس فکر نمی‌کند چرا که می‌داند به یک آتش‌بس پایدار یعنی پایان دولت افراطی نتانیاهو و پایان خود نتانیاهوست.

امیرعبدالهیان خاطرنشان کرد: اما ما از هر تصمیمی که رهبران فلسطین بگیرند و حماس بگیرد حمایت می‌کنیم ما معتقدیم که هرگونه توافقی باید در چارچوب فلسطینی‌ها صورت بگیرد و به توافقی که فلسطینی‌ها و به صورت مشخص حماس از آن حمایت کند به آن احترام می‌گذاریم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با عملیات هفت اکتبر گفت: ما در جریان این اقدام حماس نبودیم و معتقد هستیم که حرکت حماس یک اقدام آزادی‌بخش در برابر اشغالگران اسرائیلی بود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوال مجری این گفت‌وگو مبنی بر این‌که در این عملیات تعدادی از غیرنظامیان و زنان و کودکان به گروگان گرفته شدند و مشکلاتی برای آنها ایجاد شد تصریح کرد: هفته اول بعد از عملیات هفتم اکتبر من به دوحه قطر رفتم و با آقای اسماعیل هنیه دیدار کردم از آقای اسماعیل هنیه وضعیت را سوال کردم و او برای من به روشنی توضیح داد که حماس و نیروهای حماس صرفا با هدف گرفتن اسرای نظامی اسرائیلی وارد این عملیات شده‌اند اما بعد از این‌که دیوار فرو ریخت تعدادی از جوانان عادی غزه با موتورسیکلت و وسائل نقلیه خود وارد شهرک‌های اشغالی فلسطینی شدند و آنها تعدادی از زنان و حتی کودکان را با موتور و وسائل نقلیه خود به غزه آوردند و براساس آقای اسماعیل هنیه، حماس هیچ نقشی در گرفتن این افراد و اسرای غیرنظامی اسرائیلی نداشته است.

امیرعبدالهیان ادامه داد: من به آقای هنیه پیشنهاد دادم اگر اینگونه است خوب است که به سرعت وارد یک توافق و تعامل شوند که این افراد تبادل و آزاد شوند. آقای هنیه در پاسخ گفتند که ما هیچ مشکلی نداریم و آمادگی داریم که در صورتی که یک آتش‌بس موقت شکل بگیرد این افراد را در داخل غزه شناسایی کنیم آنها را از خانواده‌هایی که این افراد در اختیار آنها هستند تحویل بگیریم و تبادل کنیم که این اتفاق نیز افتاد.

دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در همین رابطه گفت: من آنچه که گفتم تمام واقعیتی بود که رهبر سیاسی حماس برای من توضیح داد همین طور در خصوص کشتار دختران و پسران اسرائیلی که در یک باشگاه بودند در همان روز صبح هفتم اکتبر، نیروهای نظامی اسرائیلی برای این‌که این افراد را نجات دهند وارد باشگاه شدند با  نیروهای حماس در آن منطقه درگیر می‌شوند نیروهای حماس درصدد بودند که افراد نظامی اسرائیلی را به اسارت بگیرند اما وقتی ارتش و نیروهای نظامی صهیونیست‌ها وارد می‌شوند تمام افرادی که داخل سالن بودند چه نیروهای حماس و فلسطینی و چه نیروهای اسرائیلی را به قتل رساندند.

وی ادامه داد: تکرار می‌کنم این همه آن چیزی است که آقای هنیه به ما گفتند در همان هفته اول جنگ.

امیرعبدالهیان در ادامه گفت: ما شاهد این بودیم که حماس در اولین آتش‌بس موقت زنان و کودکان را براساس توافق صورت گرفته آزاد کرد و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کنیم که مخالف کشتار کودکان، زنان و غیرنظامیان در هر کجای دنیا هستیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی