رئیس مجمع عمومی سازمان ملل: از وضعیت غزه شوکه و وحشت‌زده هستم

کدخبر: ۶۳۲۴۳۹
اقتصادنیوز: رئیس مجمع عمومی سازمان ملل درنشست این مجمع برای بررسی وتوی قطعنامه برقراری آتش بس در غزه از سوی آمریکا گفت: وضعیت غزه، فاجعه بار، بی رحمانه و شرم آور است.
رئیس مجمع عمومی سازمان ملل: از وضعیت غزه شوکه و وحشت‌زده هستم

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا از سازمان ملل، «دنیس فرانسیس» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۴ مارس ۲۰۲۴ در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی وتوی قطعنامه برقراری آتش بس فوری در غزه از سوی آمریکا تصریح کرد: وضعیت غزه فاجعه بار، بی رحمانه و شرم آور است. من از کشته و زخمی شدن صدها نفر در جریان دسترسی به مواد غذایی در غرب شهر غزه در هفته گذشته شوکه و وحشت زده هستم.

این مقام ارشد سازمان ملل گفت: جوامع بی شماری از بین رفته اند. خانواده های بی شماری ناپدید شدند. مادران و پدران، پسران و دختران، خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌ها - همه از بین رفته‌اند. رویاهایشان نابود شد، ظرفیت هایشان برای همیشه از دست رفت و آینده‌شان محو شد.

اقای فرانسیس ادامه داد: به گفته هماهنگ‌کننده امداد اضطراری سازمان ملل، هرگونه عملیات زمینی در رفح، یک عملیات بشردوستانه شکننده را در آستانه مرگ قرار می‌دهد.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: بنابراین من فوراً خواستار حداکثر خویشتن داری برای حفظ جان غیرنظامیان بی گناه هستم.

خبر مرتبط
فلسطینی‌ها نوار غزه را ترک می‌کنند؟/دورویی آمریکا در آتش‌بس فاش شد

اقتصادنیوز: عضو شورای مرکزی حزب‌الله لبنان تأکید کرد: هدف از استفاده از سلاح گرسنگی علیه مردم غزه، مجبور کردن آنها به ترک این منطقه است.

فرانسیس تصریح کرد: «بنابراین، با عزم و فوریت، بیایید برای پایان دادن فوری به این درگیری و ایجاد زمینه برای آینده‌ای که در آن اسرائیل و کشور فلسطین بتوانند به طور مسالمت‌آمیز همزیستی کنند، سخت‌تر تلاش کنیم.»

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل: وضعیت غزه فاجعه بار و شرم آور است

ایالات متحده آمریکا در نشست روز سه شنبه به وقت محلی برابر با ۲۰ فوریه ۲۰۲۴ (اول اسفندماه ۱۴۰۲) پیش نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر را وتو کرد که خواستار آتش بس فوری بشردوستانه بود که باید توسط همه طرف ها رعایت شود.

این قطعنامه ۱۳ رای مثبت شورای ۱۵ عضوی امنیت را کسب کرد اما آمریکا با مخالفت با آن، موجب تصویب نشدن آن یا همان وتوی قطعنامه شد. انگلیس دیگر عضو شورای امنیت نیز به آن رای ممتنع داد.

این سومین باری است که قطعنامه پیشنهادی برای برقراری آتش بس در غزه از سوی آمریکا وتو می شود. یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیاز به ۹ رای بدون مخالفت یا همان وتوی پنج عضو دائم این شورا (آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و فرانسه) دارد.

خبر مرتبط
شروط نتانیاهو در کابینه‌‌اش رد شد/اسرائیل به دنبال اسامی اسرای زنده

اقتصادنیوز: کابینه جنگ رژیم صهیونیستی، 2 شرط نخست‌وزیر این رژیم را برای مذاکره با جنبش حماس و رسیدن به توافق تبادل‌ اسرا رد کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ و پس از جنگ اوکراین، به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را برای مقابله با استفاده از حق وتو توسط اعضای دائم شورای امنیت تصویب کرد.

این قطعنامه که از سوی کشور لیختن اشتاین ارائه شد، مجمع عمومی را ملزم می‌کند در پی استفاده از حق وتو برای جلوگیری از تصویب یک قطعنامه توسط یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین، نشستی را برای ارائه توضیحات کشور وتوکننده برگزار کند.

جلسه مجمع عمومی سازمان ملل نیز ظرف ۱۰ روز پس از استفاده از حق وتو در شورای امنیت باید برگزار شود. کشورهایی که از حق وتو استفاده کرده‌اند، باید این اقدام خود را در برابر نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو توجیه کنند.

آمریکا و انگلیس که در شورای امنیت سازمان ملل دارای حق وتو هستند، در آن زمان از ارائه این قطعنامه به دلیل حمله روسیه به اوکراین، حمایت کردند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

خبر مرتبط
ائتلاف متجاوز آمریکا و انگلیس شمال یمن را بمباران کرد

اقتصادنیوز: ائتلاف متجاوز آمریکا و انگلیس مناطقی از استان صعده واقع در شمال یمن را بمباران کرد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

وزارت بهداشت غزه در جدیدترین آمار خود اعلام کرد که شمار شهدای غزه از آغاز حملات اسرائیل از هفتم اکتبر (۱۵ مهر) به ۳۰ هزار و ۳۵ نفر رسیده است و ۷۰ هزار و ۴۵۷ شهروند فلسطینی نیز زخمی شده اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید