مخالفان پاشینیان خواستار استعفای وی شدند

کدخبر: ۶۳۴۶۳۹
اقتصادنیوز: مخالفان نیکول پاشینیان رئیس جمهوری ارمنستان چهارشنبه شب در ایروان تظاهرات کرده و خواستار استعفای وی شدند.
مخالفان پاشینیان خواستار استعفای وی شدند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این تظاهرات به دعوت جنبش سیاسی «میاسین» برگزار شد و صدها نفر از مخالفان پاشینیان در میدان آزادی ایروان تجمع کردند.

«هرانت باگراتیان» نخست وزیر پیشین ارمنستان در این تظاهرات شرکت کرد و در سخنانی خواستار «استعفای پاشینیان در اسرع وقت» شد.

خبر مرتبط
ارمنستان، به روسیه پشت کرد / یک توافق امنیتی لغو شد

اقتصادنیوز : نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد که ارمنستان توافق حفاظت با گاردهای مرزی روسیه را که در فرودگاه اصلی ارمنستان مستقر هستند از اول اوت لغو می‌کند.

وی از سیاست خارجی پاشینیان انتقاد کرد و گفت که اگر رئیس جمهوری ارمنستان به رویکرد فعلی خود ادامه بدهد، «نه تنها برخی از روستاهای منطقه تاووش را به جمهوری آذربایجان خواهد داد بلکه ترکیه نیز مدعی منطقه آماسیه خواهد شد و ما مرز با گرجستان را نیز از دست خواهیم داد.»

پاشینیان سه‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی خبرها درباره درخواست جمهوری آذربایجان برای مالکیت بر چهار روستا در منطقه تاووش را تکذیب نکرد اما گفت: آنچه به ارمنستان تعلق دارد در اختیار ما خواهد ماند.»

درگیری بر سر قره‌باغ سابقه طولانی و تاریخی دارد ولی درگیرهای معاصر در قره‌باغ از ابتدای سال ۱۹۹۰ میلادی و همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی میان جمهوری‌های تازه استقلال یافته جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز و در سال ۱۹۹۴ پس از کشته شدن ۳۰ هزار نفر از ۲ طرف متوقف شد.

خبر مرتبط
تصمیم مهم نظامی ارمنستان/ پاشینیان سازمان پیمان امنیت جمعی را تحریم کرد

اقتصادنیوز: نخست وزیر ارمنستان گفت ایروان در نشست‌های ائتلاف نظامی شرکت نخواهد کرد.

بحران قره‌باغ که در فوریه سال ۱۹۸۸ تبدیل به یک جنگ ویرانگر شد و تا مارس ۱۹۹۴ ادامه یافت، در ناحیه‌ای به همین نام در جنوب جمهوری آذربایجان رخ داد. در این منطقه که عمده جمعیت آن ارمنی هستند با پشتیبانی ارمنستان و مقابله جمهوری آذربایجان یک جنگ تمام عیار شکل گرفت و حدود ۶ سال به طول انجامید که طی آن حدود ۳۵ هزار نفر کشته و بیش از ۸۰۰ هزار نفر نیز از منازل خود آواره شدند.

پس از جنگ دوم قره‌باغ در سال ۲۰۲۰ که با قرارداد آتش بس به میانجیگری روسیه به پایان رسید، سه تا ۶ هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه مستقر شدند و تلاش برای برقراری آتش بس بین طرفین را آغاز شد ولی در ۳۳ ماه گذشته، آتش بس بین طرفین آذری و ارمنی بارها نقض شده است.

خبر مرتبط
آغاز مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان در برلین/ ایروان بیانیه داد

اقتصادنیوز: وزیران خارجه آلمان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در برلین امروز (چهارشنبه) دیداری سه‌جانبه آغاز کردند.

ارامنه قره باغ، منطقه‌ای که از نظر بین‌المللی به عنوان بخشی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته شده اما از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خارج از کنترل باکو بود، پس از یک عملیات نظامی ۲۴ ساعته توسط ارتش جمهوری آذربایجان، در تاریخ ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) مجبور به اعلام آتش بس با باکو شدند.

اندکی پس از این اعلام آتش بس، رهبری ارامنه ساکن قره‌باغ خواستار خروج از این منطقه شد. در نهایت هم تمامی ۱۲۰ هزار نفر جمعیت ارامنه ساکن قره باغ، این منطقه را ترک کردند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید