قطر: هیات اسرائیلی دوحه را ترک کرد

کدخبر: ۶۳۵۷۸۹
اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه قطر گفت: هیأت اسرائیلی پس از یک روز مذاکرات بدون پیشرفت، دوحه را ترک کرد.
قطر: هیات اسرائیلی دوحه را ترک کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه قطر امروز (سه‌شنبه) گفت، هیأت اسرائیلی به ریاست «دیوید بارنیا» رئیس موساد پس از یک روز مذاکرات بدون پیشرفت، دوحه را ترک کرد اما میانجی‌ها به ازسرگیری مذاکرات پس از هفته‌ها بن‌بست خوش‌بین هستند.

مذاکرات غیرمستقیم که میان رژیم صهیونیستی و حماس با میانجیگری قطر و مصر برگزار شد؛ اولین مذاکراتی است که در چند ماه گذشته در این سطح در دوحه برگزار می‌شد و اگرچه رئیس موساد تحت دستورالعمل‌های از پیش تایید شده کابینه تل‌آویو برای مذاکره قرار داشت، میانجی‌ها همچنان معتقدند این سفر مثبت بوده است.

«ماجد الانصاری» سخنگوی وزارت امور خارجه قطر در یک کنفرانس خبری در دوحه گفت: «ما محتاطانه خوش‌بین هستیم که مذاکرات از سر گرفته شده است... هنوز برای اعلام هرگونه موفقیتی زود است.»

خبر مرتبط
قطر: به مذاکرات آتش‌بس غزه خوشبین هستیم

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه قطر می‌گوید صحبت درباره پیشرفت در مذاکرات آتش‌بس زود بسیار زود است اما «به آن خوشبین هستیم».

به گفته این سخنگو، خروج دیوید بارنیا به معنای پایان مذاکرات نیست، زیرا تیم‌های فنی همچنان در مورد پارامترهای پیشنهاد سه مرحله‌ای وقفه ۶ هفته‌ای در حال مذاکره هستند. ماجد الانصاری گفت گام بعدی ارسال یک پیشنهاد متقابل برای حماس است.

از زمان آخرین آتش‌بس در نوامبر، حماس و رژیم صهیونیستی چندین پیشنهاد را رد کرده‌اند و مذاکرات بارها به بن‌بست رسید.

رژیم صهیونیستی در اوایل ماه جاری میلادی از اعزام هیأتی به یک نشست میانجیگری در مصر خودداری کرد و خواسته‌های حماس را «مضحک» خواند.

حماس بر آتش‌بس، خروج اشغالگران از غزه و بازگشت آوارگان بر شمال غزه تاکید دارد.

حماس می‌گوید رژیم صهیونیستی به‌دنبال توافق نیست و بر جنایات جنگی در غزه اصرار می‌ورزد.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، در صورت حصول توافق، پیش‌بینی می‌شود که توافق چند مرحله داشته باشد.

قطر هرگونه ارتباط مستقیم میان مذاکرات جاری در دوحه بر سر آزادی اسیران صهیونیست و وقفه‌های بشردوستانه را با مذاکرات آتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در مورد عملیات رفح جدا کرده است.

با این حال، ماجد الانصاری هشدار داد که هرگونه تشدید تنش در رفح تأثیرات «جدی» بر مذاکرات خواهد داشت.

با گذشت بیش از یک هفته از ماه رمضان، فعلا از توافق آتش‌بس در غزه خبری نیست و طبق گزارش منابع پزشکی، آمار شهدا در نوار غزه از هفتم اکتبر (۱۵ مهر ماه) به ۳۱۸۱۹ تن رسیده که بیشتر آن‌ها زن و کودک هستند. تعداد زخمی‌ها نیز به ۷۳۹۳۴ تن افزایش یافته و هزاران نفر نیز همچنان زیر آوار هستند.

از زمان آغاز جنگ ویرانگر در نوار غزه، اشغالگران صهیونیست برق غزه را قطع کرده و ورود آب، غذا، دارو و سوخت را ممنوع کرده‌اند و حدود ۲.۳ میلیون فلسطینی را در شرایط فاجعه‌بار انسانی قرار داده‌اند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید