سفر «سالیوان» به عربستان به تعویق افتاد / علت چیست؟

کدخبر: ۶۳۸۲۱۰
اقتصادنیوز: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، سفر برنامه ریزی شده خود به عربستان سعودی را به تعویق انداخت.
سفر «سالیوان» به عربستان به تعویق افتاد / علت چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، یک رسانه آمریکایی اعلام کرد: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، سفر برنامه ریزی شده خود به عربستان سعودی در روز چهارشنبه را برای  دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور که یکی از موضوعات آن شامل عادی سازی احتمالی روابط  عربستان با اسرائیل بود، به تعویق انداخت.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، گفت که جیک سالیوان مشاور امنیت آمریکا در حال بهبودی از یک "صدمه به دنده قفسه سینه" است که بر توانایی او برای سفر تأثیر گذاشته است. کربی گفت که این یک "تصادف جزئی ناشی از خود سالیوان " بوده و " کسی دلیل آن نبوده است."

تعویق سفر مشاور ارشد بایدن به عربستان برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل

تارنمای آکسیوس روز چهارشنبه به وقت محلی در گزارشی در این زمینه نوشت: با ادامه جنگ در غزه و انتخابات ریاست‌جمهوری که تنها هفت ماه به آن باقی مانده، مقامات کاخ سفید اذعان می‌کنند که احتمال کمی وجود دارد که بتوانند این توافقنامه را بدست آورند.

سفر برنامه ریزی شده سالیوان نشان می دهد که بایدن همچنان مصمم به پیگیری این توافق میان عربستان و اسرائیل است.

به گفته چهار مقام آمریکایی و اسرائیلی، کاخ سفید به کار برای پیش‌نویس پیمان دفاعی آمریکا و عربستان سعودی و تفاهمات مربوط به حمایت واشنگتن از برنامه هسته‌ای غیرنظامی عربستان ادامه می‌دهد.

خبر مرتبط
اهرم‌های پر هزینه بایدن برای مهار نتانیاهو/ چرا اسرائیل متحدی دشوار برای آمریکا است؟

اقتصادنیوز: گروهی از مخالفان جنگ در غزه بر این باورند که بایدن اهرم های مختلفی برای مهار نتانیاهو در اختیار دارد که می تواند با توسل بدان ها، منطقه را آرام کند.

مقامات آمریکایی امیدوارند به توافقی دوجانبه با سعودی‌ها دست یابند و احتمالاً آن را به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ارائه کنند که به عنوان طرف دیگر توافق شامل تعهد به راه کار دو کشوری است.

سپس نتانیاهو با یک انتخاب روبرو می شود: اگر موافقت کند، می تواند یک توافق صلح تاریخی با عربستان سعودی را بدست آورد، اگر او نه بگوید، ممکن است به عنوان یک فرد مخالف شناخته شود و تمام حمایت آمریکا را از دست بدهد.

بسیاری در کاخ سفید با اشاره به جنگ در غزه، وابستگی نتانیاهو به شرکای ائتلاف راست افراطی خود و سیاست داخلی آمریکا فکر می کنند که توافق عادی سازی روابط میان عربستان و اسرائیل یک رویا است.

سعودی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند که برای پیشبرد عادی‌سازی روابط با اسرائیل، جنگ غزه باید پایان یابد و دولت اسرائیل باید به مسیری غیرقابل بازگشت برای راه‌کار دو کشور متعهد شود.

به نظر نمی رسد نتانیاهو به سمت پایان دادن به جنگ حرکت کند. او نه تنها با راه کار دو کشوری مخالف است، بلکه این ایده حکومت تشکیلات خودگردان فلسطین در غزه د پس از جنگ را نیز رد می کند.

از سوی دیگر، حتی اگر توافقی حاصل شود، سنا باید معاهده دفاعی با عربستان سعودی و احتمالاً تفاهمات هسته ای را تصویب کند.

این امر در فضای سیاسی کنونی واشنگتن تقریباً غیرممکن است. مشخص نیست که آیا تعداد کافی دموکرات ها از توافقی حمایت خواهند کرد که به عنوان یک پیروزی برای ولیعهد عربستان و نتانیاهو تلقی می شود.

از سوی دیگر، سناتور لیندسی گراهام به کاخ سفید گفته است که می‌تواند اکثر جمهوری‌خواهان سنا را برای رای مثبت به این توافق متحد کند. اما دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا ممکن است در این امر مداخله کند تا جمهوری خواهان را از امتیاز دادن به بایدن قبل از انتخابات ۵ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۵ آبان ۱۴۰۳) باز دارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی