انتقاد نیویورک‌تایمز از کمک‌ نظامی بایدن به اسرائیل

کدخبر: ۶۴۰۴۳۹
اقتصادنیوز: روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت، نتانیاهو نسبت به درخواست‌های مکرر بایدن و تیم امنیت ملی او برای انجام کارهای بیشتر برای محافظت از غیرنظامیان غزه در برابر آسیب دیدن از تسلیحات آمریکایی ناشنوا بوده است.
انتقاد نیویورک‌تایمز از کمک‌ نظامی بایدن به اسرائیل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، هیات سردبیری روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در مطلبی تحت عنوان «کمک نظامی به اسرائیل نمی‌تواند بی‌قید و شرط باشد» نوشت: «رنج غیرنظامیان در غزه – ده‌ها هزار کشته که بسیاری از آنها کودک هستند؛ صدها هزار بی‌خانمان که بسیاری در معرض خطر گرسنگی هستند– بیش از آن تعدادی روزافزونی است که آمریکایی‌ها بتوانند تاب آورند. با این حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و متحدان ملی‌گرای افراطی او در کابینه، درخواست‌های آمریکا برای خویشتن‌داری بیشتر و کمک‌های بشردوستانه را نادیده گرفته‌اند.

تعهد ایالات متحده به اسرائیل - از جمله ۳.۸ میلیارد دلار کمک نظامی در سال که بزرگ‌ترین هزینه کمک خارجی آمریکا به هر طرفی در جهان است - بازتابی از روابط بسیار نزدیک و پایدار دوجانبه است. با این حال، باید بین اهداکنندگان و دریافت‌کنندگان سلاح‌های کشنده از ایالات متحده، که تسلیحات را براساس شرایط رسمی که منعکس‌کننده ارزش‌های آمریکایی و تعهدات حقوق بین‌الملل است تامین می‌کند، پیوند اعتماد حاکم باشد.

خبر مرتبط
بایدن آب پاکی را روی دست نتانیاهو ریخت/ آمریکا در اقدامات احتمالی اسرائیل علیه ایران مشارکت نخواهد کرد

اقتصادنیوز: یک مقام رسمی آمریکا گفت: بایدن بعد از حمله ایران به اسرائیل تصریح کرد که واشنگتن در هرگونه اقدامات احتمالی اسرائیل در واکنش به حملات ایران مشارکت نخواهد کرد.

نتانیاهو و تندروهای کابینه او این پیوند را شکسته‌اند و تا زمانی که این پیوند دوباره برقرار نشود، آمریکا نمی‌تواند مانند آنچه که هست، به تامین سلاح‌هایی که اسرائیل در جنگ علیه حماس از آن استفاده کرده است، ادامه دهد.»

خبر مرتبط
اولین واکنش پکن به پاسخ ایران به اسرائیل/ درخواست برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه

چین در اولین واکنش خود به پاسخ موشکی و پهپادی ایران به اسرائیل، از دو طرف درخواست کرد خویشتن‌داری کنند و از تنش‌ها بکاهند.

نیویورک‌تایمز در ادامه با اشاره به اقدام رژیم صهیونیستی در پاسخگویی به حمله هفت اکتبر، اقدام آمریکا را در کمک به تل‌آویو موجه دانسته اما افزوده است: «اما این بدان معنا نیست که رئیس‌جمهور باید به نتانیاهو اجازه دهد به بازی‌های دوگانه بدبینانه خود ادامه دهد. رهبر اسرائیل برای بقای سیاسی خود در برابر خشم فزاینده رای‌دهندگانش مبارزه می‌کند. نتانیاهو می‌داند که در صورت ترک سمت، خطر محاکمه شدن به اتهامات جدی فساد او را تهدید می‌کند.

او تا همین اواخر در برابر تلاش‌های دیپلماتیک برای آتش‌بس که ممکن بود منجر به آزادی اسرایی شود که هنوز در بازداشت حماس هستند، مقاومت کرده است. او از تسلیحات آمریکایی برای پیگرد حماس استفاده کرده است، اما نسبت به درخواست‌های مکرر بایدن و تیم امنیت ملی او برای انجام کارهای بیشتر برای محافظت از غیرنظامیان غزه در برابر آسیب دیدن از این تسلیحات کر (ناشنوا) بوده است.

حتی بدتر از آن، نتانیاهو سرپیچی از رهبری آمریکا را به ابزاری سیاسی تبدیل کرده است و تندروهای کابینه خود را که متعهد به اشغال مجدد غزه و رد هر تصوری از کشور فلسطین هستند – دقیقا برخلاف سیاست ایالات متحده – تشویق و ترغیب کرده است.»

ایالات متحده از زمان شروع یورش‌های زمینی و هوایی رژیم صهیونیستی به غزه از هفتم اکتبر، بزرگ‌ترین تامین‌کننده مالی و تسلیحاتی این رژیم باقی مانده و چشم به روی جنایات آن که جان بیش از ۳۳ هزار فلسطینی را گرفته، بسته است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی